Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
I.S.S. | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.01.2024
CZ premiéra: nestanovena
režie: Gabriela Cowperthwaite
hrají: Chris Messina, Pilou Asbæk, Ariana DeBose, John Gallagher Jr.

I.S.S.: Recenze


ikona
do_Od
Ariana DeBose, Chris MessinaI.S.S.recenzeRuskosci-fiUSAvesmír
Ve vesmíru vás nikdo neslyší křičet…nudou. 

Tak jsem si znova pustil famózní trailer na tuhle nenápadnou sci-fi hříčku od uznávané kanadské režisérky Gabriely Cowperthwaite (Náš přítel, Megan Leavey) a říkám si, kde byl kčertu celých 95 minut tenhle film? Kde bylo to slibované napětí, ten tlakový hrnec emocí, ta stísněná atmosféra strachu a informačního šumu ze Země, kde mezitím došlo k nukleárnímu poměřování pindíků – zkrátka cokoli, co by film posunulo z vod nudné a nesmyslné břečky? Inu, rozhodně ne tady.

Traileroví mágové nás holt zase jednou šikovně oklamali, v tomhle případě to ale bolí obzvlášť, protože povedených komorních sci-fi s takhle zajímavou geopolitickou zápletkou zase tolik není čili měli tvůrci opravdu široké množství možností, kudy se s tímhle thrillerem vydat. Nakonec si však zvolili tu nejméně atraktivní. Tedy nechání postav, jež jsou všechny do jedné zcela bezkrevné a bez charakteru, aby zdlouhavě žvatlaly o ničem, přičemž do toho občas nějakými mizerně realizovanými zvraty posouvají zápletku dál a dál, až prostě po hodině a půl film skončí a vy si z něj neodnesete nic víc než pachuť zklamání z nevyužitého potenciálu.

Pokud vám to ještě nedošlo z předchozích řádků, sci-fi novinka I.S.S. o partě astronautů a kosmonautů na Mezinárodní vesmírně stanici není příliš povedená. Vlastně spíš vůbec. Nevím, kolik z vás sleduje filmové „recenze“ legendárního japonského herního tvůrce Hidea Kodžimy na Twitteru, ale kdyby viděl tenhle snímek, pravděpodobně by k tomu napsal něco ve stylu: „Viděl jsem I.S.S.“ Jinými slovy film, o kterém lze napsat maximálně, že to je vskutku film, a že jste ho viděli. Upřímně chvíli jsem zvažoval, že bych takhle stručně shrnul i celou tuto recenzi. Jenže na to bylo moje zklamání až příliš velké.

Jedná se totiž zároveň o snímek, jenž v ukázce evokoval survivalovou Gravitaci, seriálový For All Mankind nebo dokonce mnohem starší Hon na ponorku (uznávám, tady to chce mít trochu větší představivost, abyste ty paralely s paranoiou a studenou válkou našly). Nakonec se však nepodobá ničemu z toho. Jestli jsem si naopak na něco při sledování vzpomněl, tak to byla další podobně úmorná sci-fi Život s Gyllenhaalem, Ferguson a Reynoldsem. Jak se ale ukazuje, ani to nejsympatičtější obsazení nedokáže spasit všechno. Hvězdy Amsterdamu by mohly vyprávět…

I.S.S. sice nemá zdaleka tak zářivé a zvučné herce, nicméně Ariana DeBose, Chris Messina, John Gallagher, Pilou Asbæk, Marija Maškova a Costa Ronin se všichni stačili mihnout v dobrých až skvělých věcech a upřímně, nějaký ten dobře napsaný slow burn střet amerických a ruských inženýrů v kosmu by za jiných okolností zvládli prodat bez problému. Jenže tenhle film není ani dobře napsaný, a vlastně ani moc dobře natočený. Je vlastně jenom slow a jediný burn, k němuž tu pravděpodobně dojde, je, když si film pustíte i po téhle recenzi s jakýmikoli očekáváními.

Je to líné, i v tak skromné stopáži se děj vleče, jednotlivé postavy se nedaří prokreslovat, vůbec to nezvládá pracovat s tou ústřední zápletkou, tvůrci nejsou schopni za hodinu a půl přijít s jedinou šokující nebo jinak pamětihodnou scénou a jak už jsem psal výše, pak to prostě skončí. A všechno, co jste předtím viděli, skončí v propadlišti dějin. Jako pšouk, který někdo zákeřně vypustil v menším houfu lidí, chvíli vás podusil, ale pak jste se stejně dál zabývali svým dnem, aniž byste tomu okamžiku zpětně ještě někdy věnovali pozornost.

- - -

O snímku I.S.S. se kluci bavili taky v posledním MZ Live, na které se můžete mrknout níže:

Verdikt

avatar3/10

do_Od

Zajímavě koncipovaná, ovšem tragicky realizovaná štace do vesmíru, v níž se bohužel za hodinu a půl nepřihodí absolutně nic, co by stálo za řeč, co by diváka nějak vtáhlo, napnulo ho, vystrašilo, nebo alespoň zabavilo. Fádní průšvih, kterému nepomáhá bohužel ani zdatné obsazení před kamerou.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar6/10

  jarmil

 • avatar3/10

  Palo111

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace