Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Iron Sky | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 12.07.2012
režie: Timo Vuorensola
hrají: Udo Kier, Julia Dietze, Tilo Prückner

Iron Sky: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak dopadl film, ve kterém Zemi napadnou náckové z Měsíce?  

Někteří fanoušci jsou k nezastavení. A je fuk, jestli teď mluvíme o lidech, kteří jsou schopni přijít do práce v kostýmu Dartha Vadera, do krve se hádat o kvalitách Promethea či Stmívání nebo o takových, co začnou spolu s kamarády točit trhlý film o nacistech z Měsíce a pokračují i tváří v tvář faktu, že jim chybí pár milionů na dokončení.

O akční sci-fi komedii Iron Sky se mluví už pár let a z malého projektu vznikajícího pod dohledem neznámé finského režiséra, jenž na sebe upozornil osobitou parodií na Star Trek, se časem stal film, na nějž bylo potřeba výrazně víc peněz než kupříkladu na většinu českých mainstreamových věcí. A tak režisér musel oslovit natěšené potenciální diváky a požádat je o příspěvek. A vyšlo to. Ze sedmi a půl milionu Euro samotní fandové přispěli jedním milionem a není se co divit. Předpokládáme, že většina čtenářů MovieZone by taky radši poslala své peníze tvůrcům blbiny, v němž z vesmíru zaútočí zbytky Třetí říše, než režisérovi, který chystá hořkou komedii ze života řidičů hovnocuců.

Samotné financování je dost zajímavé, ale jak dopadlo Iron Sky jako takové? Nebudu napínat a rovnou řeknu, že docela dobře. Režisér Timo Vuorensola pochopil, že i když má k dispozici docela dost peněz, pořád to nebylo dost na to, aby se mohl postavit hollywoodské konkurenci. Na samotný Měsíc se tedy podíváme jen krátce a většinu času se hrdinové zdržují v interiérech. Ty jsou přeci jenom levnější než epické záběry na obří základnu ve tvaru hákového kříže, po které jezdí náckové na motorkách a mají na sobě obří skafandry. Dobré dvě třetiny filmu se však odehrávají na Zemi a nad žánrem sci-fi začíná převládat ona komedie.

A tady může pro někoho nastat problém. Vuorensola se totiž snaží o satiru a občas se mu i daří. Dojde na militantní americkou prezidentku, která je větší magor než Chuck Norris, její sexuálně neukojenou šéfovou PR a hlavně na dva zástupce Třetí říše, kteří zjišťují, že na Zemi to vypadá přeci jenom trochu jinak, než jak popisovaly propagandistické filmy. Vuorensola se však snaží dělat si legraci úplně ze všeho a paroduje tu Sarah Palin, agresivní politiku USA, neschopnost členů OSN dohodnout se na čemkoliv i fakt, že rétorika některých politiků může připomínat nacistické projev víc, než by se člověku zdálo. Občas se tvůrcům vtip povede, občas střelí trochu mimo, ale snaha dělat si srandu úplně ze všeho jednoduše může začít nudit a záměrně přehrávající herci výsledku také moc nepomůžou.

Na samotný Měsíc se tedy podíváme jen krátce a většinu času se hrdinové zdržují v interiérech.Alespoň že nacističtí návštěvníci naší planety jsou zajímaví. Na Julii Dietze se pěkně kouká, Udo Kier je herecký symbol sám o sobě a Götz Otto dokázal už v Bondovce Zítřek nikdy neumírá, že agresivní magory umí. Christopher Kirby navíc v roli černošského astronauta, kterého měsíční náckové chemicky vybělili, zvládá bavit většinu filmu bez větších problémů. Zkrátka co se týče humoru, scénář někdy drhne, ale herci v hlavních rolích se snaží táhnout Iron Sky dopředu i v těch slabších chvilkách.

No ale pak tu máme poslední dvacetiminutovku a tam už pozitivní dojmy převládají bez debat. Vuorensola totiž většinu peněz nacpal do triků a i když měl k dispozici rozpočet, za který by se Tom Cruise neobjevil ani v reklamě na žvýkačky, finále vypadá sakra dobře a na velkém plátně zvlášť. Takhle fajn vesmírnou bitvu jsme tu zkrátka neměli už docela dlouho. Nové Hvězdné války to nejsou, režisér tu však naznačuje, že s vyšším rozpočtem by nejspíš dokázal natočit hodně zajímavé věci. Navíc krom akce na konci dostanete i celkem solidní porci povedených fórů, takže závěrečné pocity z Iron Sky jsou veskrze pozitivní. I když ten konec vlastně úplně sluníčkový není.


Přehrajte si trailer
V posledních letech jsme tu pár fanouškovských filmů měli, většina ovšem sázela na přístup "je to tak špatné, až je to vlastně dobré". Což já osobně absolutně nesnáším. Vedle například nedávného Somráka s brokárnou se tvůrci Iron Sky rozhodli zkusit natočit film, který bude dobrý (a proto bude dobrý) a i když má jejich dílo své mouchy, potřebovalo by do několika rolí lepší herce a možná i trochu zajímavější zápletku, pořád je mi přístup téhle finské bandy výrazně sympatičtější než díla režisérů, kteří spoléhají na to, že samoúčelné násilí a dvě tři slušné hlášky udělají z jejich díla kult. Iron Sky možná není na první pohled tak agresivní a tak cool, ale na druhou stranu dokáže se ctí v kinech koexistovat s mnohem dražšími a ambicióznějšími filmy. Určitě bych rád viděl, co by Vuorensola zvládl s pětkrát nebo desetkrát vyšším rozpočtem.

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Skupina nacistu během druhé světové války utekla na Měsíc a připravuje se, až se bude moci vrátit zpátky na Zemi. Ten čas nadešel. Jsou ale větší hrozbou oni, nebo americká prezidentka, která udělá všechno proto, aby znovu vyhrála volby? Osobitý a dlouho chystaný projekt má zajímavý vizuál a překvapivě hodně efektní finále, po příběhové a herecké stránce to ale občas trochu dře. Přesto jde o zajímavou podívanou, kterou evidentně dělali lidé s nadšením. A není tak těžké nechat se jím strhnout.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Spooner

 • avatar6/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar5/10

  Hitumi

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar4/10

  verbst

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar5/10

  pytlik

 • avatar7/10

  strangercz

 • avatar5/10

  b1aster

 • avatar7/10

  nelson23

 • avatar7/10

  kyller

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace