Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hercules | 2014
csfd  imdb
US premiéra: 25.07.2014
CZ premiéra: 24.07.2014
režie: Brett Ratner
hrají: Dwayne Johnson, Ian McShane, Aksel Hennie, Joseph Fiennes, Rufus Sewell

Hercules: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Antický silák se pokouší napravit si reputaci. Jak to Dwayne Johnson zvládl?  

Když si před pár měsíci odbyla premiéru hovadina Hercules: Zrození legendy, všichni tak nějak očekávali, že antickému svalovci napraví pověst letní blockbuster s Dwaynem Johnsonem. O moc horší to být totiž už nemohlo. Faktem je, že letní Hercules skutečně je lepší než ten o něco starší. Bohužel však ne o moc.

 

Zatímco blábol s Kellanem Lutzem vyprávěl o tom, co dělal syn Dia před tím, než se vydal plnit slavných dvanáct úkolů, tentokrát se podíváme do doby, kdy už měl tuhle práci za sebou. Bylo by celkem fajn, kdyby někdy vznikl i film o tom, jak ty úkoly plnil, protože to je ten herculovský příběh, kteří lidé znají a který, odvážím se tvrdit,i chtějí vidět. Jestliže se těšíte na bitku s hydrou, setkání s obrem Atlasem, souboj s nemejským lvem či výpravu do země Amazonek, máte smůlu. Všechny mytologické prvky, jež Hercules nabízí, jsme viděli v trailerech a tady se jim tvůrci věnují asi tak tři minuty. Je to celkem škoda, protože ten obří divočák, velký lev a několikahlavá potvora nevypadají úplně špatně. Místo toho však dostáváme film o tom, jak Hercules jezdí po Řecku, živí se jako žoldák a sní o tom, že bude bydlet na pláži daleko od lidí.

Ačkoliv jde o adaptaci údajně velmi slušné a drsné comicsové předlohy, prý si z ní Brett Ratner moc nebere. Nečetl jsem ji, ale nepřekvapilo by mě to, protože pokud Hercules někde fakt fest drhne, tak v příběhu a v charakterech. Ve filmu jsou asi dva zvraty a pokud vás minulý týden nepropustili ze zvláštní školy, tak je odhadnete dřív, než skončí úvodní titulky. Je to průhledné a hloupé. Ovšem jsme ve blockbusteru s Dwaynem Johnsonem a jeho fandové na něj nejdou do kina kvůli tomu, aby dostali nového Shakespeara a chtějí bitky a akci, kvůli kterým bez problémů přehlédnou, že jinde to dře. A tady se dostáváme k problému, díky němuž Hercules spadá do podprůměru.

Akce je málo a je zoufale nevýrazná. Ratner umí točit, když má svoji chvilku, tady se mu ale moc nezadařilo. Na první větší řež se čeká skoro tři čtvrtě hodiny a když už se to začne rubat, napadne vás asi sto filmů, v nichž to vypadalo lépe. Prostě tu do sebe buší dvě armády, v jedné z nich bojuje obrovský wrestler, a pak to skončí. Žádné nápady ani scény, u kterých byste si řekli „wow“. Prostě je tu bitva, je vidět, že stála nemalé peníze, a pak skončí. Žádné napětí, žádný efektní souboj jeden na jednoho nebo Hercules proti stu, prostě unylá starověká rubanice. No a to pak následuje ještě dvakrát a pak konec. Po akční stránce Hercules není úplně špatný, rozhodně však neohromí a nabízí tak akorát snesitelný průměr. Což u filmu, jenž chce být velkolepou akční podívanou, není zrovna moc. A navíc si tím sám podlamuje nohy.

Když totiž u podobného filmu nefunguje akce a člověk nemůže její kvalitu využívat k tomu, aby přehlížel jiné nefungující prvky, znamená to potíže. A jak bylo řečeno, tady akce zdaleka nešlape tak, jak by bylo potřeba. Pokud mě nebaví atrakce, chci zajímavé charaktery a děj. Jakmile ale začnete chtít od Hercula tyhle dvě věci, je to cesta do pekel. Tvůrci tu inteligenci a logiku doslova przní. Armády se zvětšují a zmenšují podle toho, jak se jim to hodí. Hrdinové se jednu chvíli řežou s protivníky v jakési pustině, jen aby hned potom ošetřovali raněné na zelené louce. A za hrátky s časem a časovou sousledností by se nestyděli ani Marty McFly s doktorem Brownem. Hercules je hloupý, nelogický a v tomhle směru až otravný. Hollywoodu by prospělo něco jako „institut lidí, kteří nemají v hlavě bláto“, jehož členové by kontrolovali každý film a dávali jeho autorům seznam věcí, které je potřeba vyškrtnout nebo předělat, aby nebyli v kině za úplné debily. Zatím ho evidentně nikdo nezaložil.


Přehrajte si trailer
Takže průměrná akce, otravný a nezajímavý příběh. No a co The Rock? Konec konců právě on je asi tím hlavním důvodem, proč někdo bude na Hercula chtít jít do kina. A bohužel, nefunguje to ani tady. Mám rád Dwayna Johnsona, chápu, že se svou figurou je pro starořeckého geroje naprosto ideální, ale faktem zůstává, že neumí moc hrát. The Rock zvládá před kamerou být cool, když může  své hrdiny obohatit o trochu nadhledu, v Herculovi však hraje emocionálně a psychicky zdeptaného hrdinu, jehož užírají vnitřní démoni a  morální dilemata. A na to jednoduše nemá. Herecky Johnson absolutně nestíhá a upřímně – s Kellanem Lutzem si nemají absolutně co vyčítat. V traileru naznačené hláškování jeho hrdinských kámošů tu působí spíš trapně než zábavně, i když nevím, jestli ne na vině film, nebo dabing. A zjišťovat to rozhodně nebudu. No a v neposlední řadě je celkem problém najít tu nějakého úctyhodného nebo alespoň trochu zajímavého záporáka.

Takže v součtu mizérie. Nechoďte na to, skutečně to za to nestojí.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (31)

Verdikt

avatar4/10

Mr. HladHodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  RoBo

 • avatar4/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  BlackDave

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar6/10

  The Joker

 • avatar3/10

  Tomino

 • avatar2/10

  Barbosa

 • avatar5/10

  oourbi

 • avatar5/10

  Corey(8)

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace