Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hercules | 2014
csfd  imdb
US premiéra: 25.07.2014
CZ premiéra: 24.07.2014
režie: Brett Ratner
hrají: Dwayne Johnson, Ian McShane, Aksel Hennie, Joseph Fiennes, Rufus Sewell

Hercules: Blu-ray


ikona
KarelR
Rockův antický bijec do toho konečně jde na krev. 

Když bylo oznámeno, že si Dwayne Johnson zahraje svého vytouženého Hercula, vůbec to nebyly špatné zprávy. The Rock je jedním z mála herců, jimž člověk věří likvidaci protivníka jedinou ranou, a má dost charismatu na to, aby takovou roli utáhl. Potud tedy nádhera, k filmovému Herculovi se ale následně přichomýtl akční rutinér Brett Ratner a scénář dostal na starost Evan Spiliotopoulos, autor Lvího krále 2, Knihy džunglí 2, Popelky 3 nebo... prequelu Malé mořské víly?

 

Takže, notičky stomilionového filmu od tvůrce animovaných videoparazitů? Tomu se říká "odvaha". Už proto je Hercules malým zázrakem, jelikož kupodivu nejde o strašně nudnou břečku. Trýznění si řecký hrdina vybral u prequelového kousku s Kellanem Lutzem, v létě pak nastoupila obstojná popcornová zábava, která patří k tomu nejlepšímu, co kdy Ratner natočil. Že to není důvod k obrovským oslavám? No není. Za podobné konstelace bychom se ale přeci jen měli radovat.

Herculova zastávka v Thrákii, kde pomáhá spasit celé tamní království, se totiž povedla hned v několika důležitých ohledech. Zaprvé jde o svižnou antickou báchorku, která si je plně vědoma svojí béčkovosti a skřípe v ní jen záporák Josepha Fiennese a dramatická linka s Herculovou tíživou minulostí (protože to Rock zkrátka neuhraje). Zadruhé je tu vynikající casting, díky kterému je celá Herculova družina nadmíru sympatická a skvěle zahraná. A zatřetí film táhne nahoru solidní krvavá akce, kterou Ratner baví jak u potyček pár lidí, tak v pár větších bitevních scénách. Od podobné produkce si toho vlastně o moc víc přát nemůžeme, no ne?

 

S takhle střemhlavým výplachem samozřejmě nebudou spokojeni všichni - další Gladiátor se holt nekoná. Triky jsou poplatné rozpočtu, scénář je přinejlepším ucházející a Ratner nepřinese byť jedinou scénu, která by mohla konkurovat plně áčkovým historickým řežbám. Jakmile ale Herculova parta začne sarkasticky debatovat nebo kosit protivníky (a sázet u toho jednu hlášku za druhou), máte před sebou nečekaně zábavný odvaz, který strká do kapsy řadu dražších produkcí.

Hercules k nám navíc (podobně jako třeba Wolverine) doráží v prodloužené verzi, která hodně těží z toho, že nemusí bojovat o "bezpečný" rating PG-13. A jelikož jsem kinoverzi minul, sluší se upozornit, že předchozí odstavce patřily právě tomuto sestřihu. Netuším, jak Hercules funguje bez krve a těch pár scén, které dávají víc prostoru Herculovým kámošům. S trochou malinovky je to ale hodně veselé pokoukání, za které se Ratner spol. vůbec nemusí stydět. (7/10)

 

Ratnerova novinka patří mezi ta povedenější česká blůčka. Rozšířená verze je jednoznačnou výhrou (i když má jen české titulky) a vedle prvotřídního obrazu a zvuku potěší také hodinka bonusů. Ta se skládá z několika featurettů, se kterými si můžete projít celé natáčení. A přestože je zajímavostí pomálu (hlavně pokud nevidíte zákulisí historického filmu poprvé), jedná se o dobře odvedený standard, který by slušel vícero titulům.

Herculovské bonusy začínají historkou o tom, jak si Rock utrhal šlachy na pánvi a málem se nezačalo točit, načež uhnou ke klasickým snahám o co nejhmatatelnější produkci. Hodně se řeší reálné zbraně a poctivé stavby (pravé dřevo, žádná dřevotřísková šmíra!), nejvíc ale zaujme natáčení bitvy se zelenými domorodci, při níž se kaskadéři vážně nešetřili. Pár vítaných překvápek potom přinese i dvanáctiminutovka o tricích. Určitě byste totiž nehádali, že jsou v úvodní koláží digitální jen a pouze bájná zvířata.

Koupit na FilmGame.cz

 

Vedle audiokomentáře Ratnera a producenta Beaua Flynna už na disku najdete jen vystřižené scény (pár z nich se vrátilo do rozšířené verze), mezi kterými nejvíc zaujmou dva alternativní konce. Po stylovém finále totiž následovalo ještě tradiční rozloučení s hrdiny, Ratner se na něj ale chytře vykašlal a radši napálil titulky o dvě minuty dřív. Za což mu bez debat patří velká pochvala!

Nejnovější inkarnace Hercula tak v posledních vteřinách baví stejně obstojně jako po zbytek stopáže. A přestože ji nečeká dlouhodobé velebení, pokud o ni někdy v budoucnu zakopnete, možná vás příjemně překvapí. Dwayne Johnson, Ian McShane nebo Rufus Sewell totiž tenhle klišoidní flák probíhají s potutelným úsměvem na rtech, díky čemuž zřejmě necháte ovladač na pokoji. Vidět a zapomenout? Klidně. Pořád je to ale mnohem lepší výsledek, než se čekalo.

Obraz: 2,35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 10. 12. 2014
Cena: 268,- (DVD), 538,- (BD 3D + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace