Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Fantastická zvířata a kde je najít | Fantastic Beasts and Where to Find Them | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.11.2016
CZ premiéra: 17.11.2016
režie: David Yates
hrají: Eddie Redmayne, Ezra Miller, Colin Farrell, Dan Fogler, Samantha Morton

Fantastická zvířata a kde je najít: Recenze


ikona
KarelR
Jak se povedl newyorský prequel Harryho Pottera? 

Předem říkám, že jsem Fantastickým zvířatům moc nevěřil. Trailery byly podobně mdlé jako u Jurského světa nebo Popelky, správně ale začínáte tušit, že dost klamaly tělem. Velkolepá kampaň zase jednou neodráží výsledný film. A stejně jako v obou zmíněných případech to jsou výborné zprávy.

Hned na úvod potřebujete vědět jednu věc - David Yates se pořádně hecnul a Fantastická zvířata jsou nefalšovaně kouzelná. Kdekdo by přispěchal s hektickým generickým blockbusterem, který vybalí úvodní kapitolu příběhu a hlasitě láká na další díly. Přesně na tohle se ale J. K. Rowlingová a spol. vykašlali a s chutí se věnuje novým hrdinům. Celým filmem je samozřejmě protkaná linka s větším nebezpečím a v závěru je jemný ukazatel směrem dopředu. Kupodivu se však jedná o málo podstatné zázemí a většina pozornosti je opravdu věnována Mloku Scamanderovi a jeho novým přátelům.

Jak dobře víte z upoutávek, mladý magizoolog ve filmu dorazí do New Yorku, kde se mu rozutečou kouzelná zvířata a následuje jejich chytání. Tohle je ale jen holá kostra, na níž je navěšena spousta překvapení a pomalu budovaných motivací ústředních hrdinů. Rowlingová přitom z Mloka nedělá tradičního vyvoleného, jemuž je přisouzeno to či ono a on se s tím musí porvat. Naopak servíruje jasně motivovaného mladého muže, jenž už své životní poslání našel a hodlá se ho držet zuby nehty. Podobné péče se pak dočkal i "mudla" Jacob s tváří Dana Foglera, který je bijícím srdcem filmu. A ačkoliv nikdo další nemá tolik prostoru (báječná Alison "Queenie" Sudol by si ho zasloužila daleko víc!), skoro všechny postavy mají hlavu a patu a bezezbytku plní svoji funkci.

 

Fantastická zvířata tak vážně nejsou tupým spektáklem, jenž chce oslnit hlavně triky a akcí. Naopak se jedná o vyloženě staromilskou rodinnou fantasy, v níž Rowlingová dělá přesně to, co jí jde nejlíp. Nádherné a zábavné scény tu doplňují temné a chvílemi celkem děsivé momenty, film tudíž stejně jako potterovská série zvládá celou škálu emocí, aniž by se rozpadl na prach. A aby toho chválení nebylo málo, nikdy si neřeknete, že byste se chtěli vrátit do Bradavic za Harrym, Ronem a Hermionou. Naopak máte radost z toho, že ožívá jiný kout jejich světa s novou plejádou úchvatných míst a tvorů.

Ano, i titulní "fantastická zvířata" ve filmu fungují výrazně lépe než v kampani. Jejich vizuální podání sice mívá rezervy (stejně jako celá triková stránka, která šlape tak na 90%), jenže Rowlingová každému "monstru" i přesto vnukne nezbytný život. Kdyby mi včera někdo řekl, že mě dojme vztah Mloka Scamandera s digitálním Větvíkem, asi bych se mu vysmál. Fantastická zvířata ale tyhle drobnosti zvládají na jedničku a žehlí díky nim nejeden výraznější přešlap.

 


Přehrajte si trailer
Co se tedy moc nepovedlo? Zejména linka s lidskými politiky, z níž se toho vytěžilo překvapivě málo, a také skřetí štěk Rona Perlmana, jenž tu těžce nevyužívá svůj potenciál. Trochu nešťastné je pak i naroubování velkého padoucha, jež nefunguje tak dobře, jak asi Rowlingová s Yatesem zamýšleli. Další díly to ale naštěstí můžou vyžehlit, i když by na ně teoreticky vůbec nemuselo dojít.

Tím neříkám, že mě chystané sequely nezajímají. Právě naopak, pokud se udrží jednolité příběhy a nedojde na tradiční "bouře se blíží, tohle byla jen předehra k zásadnímu pokračování", můžou být Fantastická zvířata krásně tvárnou filmovou sérií. Stačí, aby Rowlingová dávala postavám uzavřené dějové oblouky, lehce se opírala a svoji oblíbenou detektivní berličku a nezapomněla na to, že její kouzelnický svět umí vyvolat nádherný údiv, na který řada blockbusterů dávno rezignovala. Zkrátka to chce i nadále zůstávat sympaticky retro a myslet na hrdiny víc než na cokoliv jiného. On už se ten magický zbytek nějak poddá!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (58)

Verdikt

avatar8/10

KarelR

David Yates je zpátky ve formě. Fantastická zvířata jsou překvapivě soběstačnou a nesmírně okouzlující fantasy, která umí stejnou měrou pobavit i vyděsit a místo známého světa se spoléhá hlavně na nové hrdiny. Ano, budování série naštěstí hraje druhé housle. A i když film sem tam zaškobrtne, celkový dojem je tak pozitivní, že si Rowlingová zaslouží další ohromnou pochvalu.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  do_Od

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Vincent

 • avatar7/10

  Karbous

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Shaman05

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar10/10

  verbst

 • avatar9/10

  cabal

 • avatar8/10

  Savage

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace