Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Fantastická zvířata a kde je najít | Fantastic Beasts and Where to Find Them | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.11.2016
CZ premiéra: 17.11.2016
režie: David Yates
hrají: Eddie Redmayne, Ezra Miller, Colin Farrell, Dan Fogler, Samantha Morton

Fantastická zvířata a kde je najít: Blu-ray


ikona
KarelR
Fantastická zvířata a kde je najítHarry Potter
Potterovská sága se loni dočkala spin-offu (respektive prequelu) s uťápnutým bývalým studentem Bradavic. Kdo by mu měl věnovat pozornost? 

Fantastická zvířata od začátku vypadala jako naprostá zbytečnost. Vzít nějakou maličkost ze slavné ságy a udělat z ní novou ságu je klasická cesta do pekel, jíž se Hollywood vydává až nezřízeně často. Jistě, scénář potterovského spin-offu psala samotná J. K. Rowlingová a k režii se vracel David Yates, jemuž se hodně povedly (minimálně) dva ze čtyř posledních filmů s Harrym. Obsazení ani trailery ale moc důvodů k optimismu nedávaly, takže ještě chvíli před premiérou panovala skepse.

Co přišlo potom? Víceméně malý zázrak! Nejdřív se objevily spokojené kritické ohlasy, pak film začali chválit i diváci, a hned na to se Mlok Scamander rozběhnul k osmisetmilionovým tržbám. Z "hobitovsky" pochybného projektu se zkrátka vyklubala trefa, jíž po zásluze čekají čtyři pokračování. A než se dostaneme ke dvojce, která se pomalu blíží k natáčení, musíme se ohlédnout za nedávno vydaným blůčkem jedničky.

 

Že jste na příběh britského magizoologa, jenž v roce 1926 nahání uprchlé kouzelné tvory, ani nevyrazili do kina? Určitě nejste sami a dost možná jste udělali dobře. Fantastická zvířata totiž nejsou svižnou moderní podívanou, v níž se na každém rohu hláškuje a akce drtí všechny smysly. Kdepak, Rowlingová zůstala věrná potterovskému univerzu a představila novou partu outsiderů, kteří mají hodně daleko k typickým "vyvoleným" hrdinům a ostře řezaným fantasy bijcům.

Co s nimi vlastně zažijete? Z Mlokova výletu do New Yorku se vyklubalo umírněné pohádkové retro, v němž jsou roztomilé gagy prokládány téměř hororovými výjevy s anti-čarodějnickou sektou. Rowlingová tak znovu nabízí unikátní atmosféru i širokou paletu emocí, přičemž všechno drží pohromadě čtveřice hlavních postav, jež se zaplétají do vysoké hry jistého temného kouzelníka. Fantastická zvířata jsou navíc (stejně jako většina potterovek) detektivkou, v níž se vykládají trumfy o něco působivěji, než by člověk čekal. Objevování (staro)nového světa tedy myslí i na zadní žánrová kolečka a nejde jen o jednorozměrnou dobrodružnou řežbu.

 

Abych to tak nějak shrnul - pokud hledáte rozvernou zábavu pro všechny generace, s Rowlingovou opět nešlápnete vedle. Její novinka umí vyděsit, pobavit i dojmout, to všechno díky promakanému světu, zajímavé zápletce a dobře vykresleným postavám. Kdekomu možná tahle parta nebude po chuti, protože prostě není cool a nedělá moc cool vylomeniny. Pokud vám ale nevadí, že vyrážíte čarovat do 20. let (a odpovídá tomu veškerá groteskně-staromilská stylizace), máte tu potterovského následovníka jako víno. (8/10)

Blůčko Fantastických zvířat nádherně vypadá i zní, čímž dobré zprávy díky bohu nekončí. Warneři totiž přichystali zhruba dvě hodiny bonusů, jež za přispění herců i tvůrců řeší hlavně design všeho možného. Stěžejní postavy, magické bytosti i natáčecí lokace byly rozděleny do 18 featurettů o délce 2-7 minut, v nichž je Rowlingová a spol. nadšeně rozebírají. A když třeba slyšíte vyprávění samotné J. K. o tom, jak poprvé viděla obří kulisy, je to velká radost, která se vlastně prolíná všemi dodatečnými materiály.

Koupit na FilmGame.cz

 

Na modrém disku najdete i 11 vystřižených scén, z nichž by se většina (především ty s Jacobem a Queenie) mohla z fleku vrátit do filmu. Na druhou stranu je ale pochopitelné, že musel Yates krátit stopáž, takže je rozhodně uvítáte i v téhle podobě. Že to zní jako slušné bonusové hody pro každého, kdo rád pobývá v potterovském univerzu? Přesně tak. Blu-ray Fantastických zvířat se holt bude skvěle vyjímat na fandovských poličkách, a jelikož se film obejde i bez potterovského odkazu, možná ke kouzelníkům přivede i pár ohromených nováčků. V každém případě dobrá a práce a už aby tu byla dvojka!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 29.3.2017
Cena: 268,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (3D BD + BD), 718,- (3D BD + BD ve Steelbooku), 808,- (UHD BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace