Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Expend4bles: Postr4datelní | Expend4bles | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 22.09.2023
CZ premiéra: 21.09.2023
režie: Scott Waugh
hrají: Sylvester Stallone, Jason Statham, Dolph Lundgren, Megan Fox, Tony Jaa

Expend4bles: Postr4datelní: Recenze


ikona
k0C0UR
expendalbesiko uwaisjason stathammegan foxpostradatelníscott waughsylvester stallonetony jaa
Jason Statham zachraňuje svět a snaží se oživit polomrtvou sérii.  

Kolegové do_od a Mr. Hlad si sice zašli začátkem týdne na projekci, ale podepsali tam embargo, kterým se zavazují, že dřív než v pátek nebudou o filmu nikam psát. Bez ohledu na fakt, že si na něj každý může do kin zajít už ve čtvrtek. A přesně tak jsem to udělal i já a vzhledem k tomu, že žádné embargo jsem na pokladně podepisovat nemusel, tak si po letech trochu zarecenzuji. 

Tyhle Postradatelné nebude nikdo postrádat. Povinný vtip máme za sebou a teď k věci. Série Postradatelní nikdy nebyla zvlášť dobrá. Ačkoliv minimálně první dva díly jsou solidní a zábavné akčňáky, jejich tvůrci v čele se Sylvesterem Stallonem sázeli hlavně na nostalgii a hlad fanoušků akčních filmů po návratu veteránu. A ono to zpočátku fungovalo. Sly měl pořád formu, Jason Statham pomalu opouštěl béčkové vody a mířil k áčkovým projektům, Willis se Schwarzeneggerem si ochotně udělali čas a Terry Crews nebo Dolph Lundgren si užívali pozornost, na jakou nikdy nebo přinejmenším hodně dlouhou dobu nebyli zvyklí. Ale do kina se chodilo hlavně na akční dinosaury a dost možná poslední možnost vidět tuhle bandu v akci v nějaké důstojné formě. Na tom ostatním zase až tak moc nezáleželo. Je tedy otázka, jestli může čtyřka něco nabídnout, když se tu na nostalgii hrát nemůže. 

Čtvrtý film je víceméně show Jasona Stathama a jeho podržtažků. Sylvester Stallone už dlouho před premiérou avizoval, že bude mít spíš menší roli a moc si ho neužijeme. Jinak se ze starých známých vrací jen Dolph Lundgren, který většinu akce absentuje, protože jako sniper leží bůhvíkde, a bývalý zápasník Randy Couture, jenž nikdy akční hvězdou moc nebyl. A co dál? Nic dál. Pokud čekáte, že si tvůrci šetřili jako překvapení další velkou slezinu legend a že odněkud vykouknou Arnold, Willis, nebo alespoň Harrison Ford nebo Scott Adkins, tak nic takového nedostanete. Někteří z nováčků jsou sice hodně zajímaví, ale je tu jeden problém. Svoje akční umění musí předvádět pod vedením režiséra, jenž svou práci zrovna neovládá. 

Už když se oznámilo, že čtyřku Postradatelných bude točit Scott Waugh, většina z nás asi doufala, že PR agentura udělala chybu a za kameru se postaví jeho mnohem šikovnější brácha Ric Roman Waugh. Oba jsou sice bývalý kaskadéři a zažili toho hodně, ale zároveň by se zrovna jejich kariéra dala použít jako skvělý příklad toho, že režie doopravdy není pro každého. Waugh zatím nenatočil žádný skutečně dobrý film a ty nejlepší byly maximálně průměrné. A navíc všechny do jednoho jsou ošklivé, což bohužel platí i o Postradatelných. Efekty a zadní projekce jsou stejně odfláknuté a ošklivé jako v trailerech, takže pokud jste doufali, že si toho někdo ze studia všiml a nechal to trikaře dodělat, tak na to bohužel nedošlo. Není tu jediný zajímavý nebo atraktivní vizuální nápad a prakticky všechny scény z exteriéru vypadají jako ze staré počítačové hry. Ošklivé staré počítačové hry. Nakonec tedy můžeme být rádi, že se většina akce odehrává v interiérech lodi převážející atomovou bombu, kde na můstku čeká zloduch Iko Uwais, až si pro něj Jason Statham přijde. 

Čímž se dostáváme k akci, která kdyby byla špičková, tak člověk rád odpustí mizerné triky, okoukaný příběh a lacinost. Jenže není. Respektive většinu času koukáme na nenápadité střílení, občas opepřené honičkou v buginách nebo na motorkách s kulomety. To sice připomene naivitu osmdesátek a třeba Norrisovu Delta Force a Waugh se občas nečekaně vytasí s nějakým nápadem nebo příjemným detailem, ale nad průměr se vyškrábe skutečně jen výjimečně. Když se pak mají hrdinové rvát, bolestivě se ukazuje, kdo to umí a kdo ne. Zatímco finálový střet Uwaise a Stathama je sympaticky brutální a i přes přehnané stříhaní vlastně i povedený a Tony Jaa taky zvládne kopat lidi tak, že se na to dá koukat, všichni ostatní jsou marní. Většina veteránů ani nedostane šanci nic předvést a 50 Cent je stejně marný jako ve všech předchozích akčních pokusech. No a o Megan Fox škoda mluvit. Jen umělohmotný sex appeal do pořád lehce cheesy Postradatelných celkem zapadne, akční pokusy by si však měla odpustit. To nezachraňuje ani superrychlý střih. 

 


Přehrajte si trailer
Na jednu stranu je docela unavující na čtyřku Postradatelných koukat, protože série přišla o většinu věcí, které ji dělaly zajímavou. Na nostalgii se nikdo ani nepokouší hrát, staří známí, kteří si zvládli i přes ochablé svaly zachovat charisma, jsou pryč, nováčci buď za moc nestojí, nebo nedostanou šanci pořádně se předvést a zároveň je to stejně pitomoučké jako první tři díly. Jen zkrátka jako atrakce o řád horší a méně zajímavé. Na druhou stranu i přes všechny výtky čtvrtý díl Expendables vcelku rychle uteče a pokud člověku stačí jen a pouze béčkové střílení a pár bitek zabalených do nehezkého vizuálu, tak asi může z kina odcházet spokojený. Pro mě to bylo trochu málo. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (20)

Verdikt

avatar5/10

k0C0UR

Torzo staré party se vydává zachránit svět, což znamená, že musí postřílet a pomlátit spoustu bezejmenných záporáků a na konci na ně čeká Iko Uwais. Akci má na starost hlavně Jason Statham a ostatní mu dělají více či méně úspěšně křoví. Bohužel režisér Scott Waugh neumí točit vizuálně hezké filmy, tentokrát se nehraje na nostalgii a akční scény mají dost proměnlivou úroveň. Je to celkově horší než všechny tři předchozí díly, Arnold a ostatní povážlivě chybí, ale ty dvě hodiny v kině nečekaně rychle utečou. Ale víc než akční béčkový brak doopravdy nečekejte.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar4/10

  speedy.mail

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar4/10

  Tomino

 • avatar3/10

  malylada

 • avatar4/10

  PamPero

 • avatar5/10

  Atchyroz

 • avatar4/10

  rublik05

 • avatar6/10

  hrumsrt

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace