Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Enola Holmesová 2 | Enola Holmes 2 | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.11.2022
CZ premiéra: 04.11.2022
režie: Harry Bradbeer
hrají: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, David Thewlis, Helena Bonham Carter, Louis Partridge

Enola Holmesová 2: Recenze


ikona
do_Od
detektivkaEnola HolmesHenry CavillMillie Bobby BrownNetflixSherlock Holmes
Detektivní spin-off Sherlocka o jeho mladší ségře se dočkal pokračování. Polepšili se tvůrci po nevýrazné jedničce? 

Kdybych vám měl dnes odpovědět na otázku, o čem byl vlastně první díl Enoly Holmes (přechylovat to nebudu, fuj), dočkali byste se jen krčení rameny, zamyšleného výrazu a posléze odvážného odhadu: „O feminismu?“ Ačkoliv mě jednička neurazila tolik jako ostatní, dějově to bylo zkrátka tak plytké, že mám v hlavě jen otáčení se na kameru, zklamání z nevyužitého Cavilla a samozřejmě roztomilý kukuč Millie Bobby Brown, za jejíž talent se mimochodem klidně budu bít na život a na smrt i s Mr. Hladem. Umřel bych s hlavou hrdě vztyčenou.

Nicméně druhý film měl zkrátka co napravovat. No a přesně tak se i stalo, takže už vám teď můžu vesele oznámit, že je dvojka lepší snad ve všech myslitelných ohledech. Zároveň ale dodávám, že rozhodování nad tím, jestli do ní jít, nebo ne, je velmi přímočará záležitost. Pokud nemáte rádi MBB a teen mysteriózní detektivky nepatří mezi vaše oblíbené žánry, nečeká vás tady nic hezkého. Pokud se však řadíte po seriálových Stranger Things mezi fanoušky mladé herečky a chcete s ní jen vidět „lepší“ film, pak vám dvojka má co nabídnout.

Děj začíná nějakou dobu po Enolině prvním úspěšném případu, který si však veřejnost samozřejmě okamžitě spojila s jejím známějším bratrem Sherlockem Holmesem. Enoliny snahy o nastartování vlastní detektivní kanceláře tak vcelku rychle zhasí fakt, že koncem 19. století společnost ženy, natož mladé holky, prostě a jednoduše příliš nerespektovala, a tudíž o služby mladé detektivky nikdo nestojí. Tedy až do té doby, než si ji najme ještě mladší chudá dívka z továrny na sirky, jež pohřešuje svoji starší sestru. Netrvá to dlouho, a příběh vycházející z reálných událostí se tak zdárně rozjede, přičemž tentokrát v něm dostává mnohem větší prostor i samotný Sherlock.

Co mě ale potěšilo už takhle zkraje, byly především styl a tempo s jakým podruhé režírující Harry Bradbeer (Potvora) navodil dojem, že zpoza rohu každou chvílí vykoukne Robert Downey Jr., ve slow-motion spočítá zlým policejním strážníkům kolik kostí jim zůstane v celku, a následně zláme ty zbylé. Nic takového se ve druhé Enole nestane, důležité však je, že by klidně mohlo, a já bych to bral jako normální součást tohohle světa. A to je rozhodně velké plus.

Ve skutečnosti si ale Enola jde i tak trochu vlastní cestou. Opět dochází na boření čtvrté zdi, kdy se například hlavní hrdinka několikrát za film zaraduje, když něco rozlouskne, do toho se tu řeší poměrně spletitý případ zahrnující konspiraci, krádež i vraždy, no a nechybí ani pokračování romantiky mezi Enolou a stále-ne-mužem Lordem Tewkesburym. V menší míře se pak vrátilo i špičkování mezi postavami Brown a Cavilla (Claflinův Mycroft je M.I.A.), tentokrát totiž Sherlock tráví více času aktivním řešením svého vlastního případu, v němž se představí i jeden ikonický záporák.

Jo, scénář tentokrát fandy detektivek potěší, ve finále je totiž vše hezky provázané a vygradované, hlavně je to ale celou dobu poutavé, takže nehrozí, že si za dva roky u trojky na dějství tohoto filmu zase nevzpomenu. Poselství je pak dost podobné tomu, co naposledy, tentokrát však podáno daleko citlivěji. Kdybych to vlastně měl srovnat s dalšími adaptacemi, tak se mi dvojka Enoly po stránce příběhu líbila víc jak dvojka Sherlocka od Ritchieho. Pochopitelně neuškodilo ani to, že Cavill dostal jednu vlastní luštící scénu à la Benedict Cumberbatch.

Druhý díl s sebou přinesl ale i pár neduhů. V akčních scénách je stále vidět jistá nešikovnost štábu, snímek by se obešel bez pár dějových zákrut (jako třeba návrat Enoliny ujeté matky, protože nic proti Heleně Bonham Carter, ale přijde mi v té sérii naprosto zbytečná), a kolísavé tempo tomu všemu v prostřední pasáži taky nepřidalo. Nicméně na to, co to je a co se to snaží říct, mi druhá Enola přišla kupodivu velmi fajn. Netflix si tak u mě po Dobré sestře připisuje krátce v řadě další výhru a potvrzuje, že během podzimní/zimní sezóny má ten filmový line-up přece jen o něco silnější. U Enoly to pak potěší obzvlášť, protože s tímhle obsazením a těmito kvalitami si tu trojku dám vždycky rád. Obzvlášť po tom vtipném konci, ze kterého lidem z docela patrných důvodů opět jednou budou praskat žilky. Spoilerovou debatu nicméně nechávám do diskuze, kterou tímto otevírám.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar7/10

do_Od

Lepší než jednička, nikoli o míle, ale natolik, abych druhou Enolu bez ostychů postavil nad druhého Sherlocka s Downeym. Je to zábavnější, poutavější, Cavill dostal víc prostoru, a scénář inspirovaný skutečnými událostmi nabídl plno důvodů k radosti. Pokud ale nemusíte Millie Bobby Brown, neexistuje důvod, proč se do toho pouštět podruhé znova. Základ totiž zůstal stejný, a ne všem tohle drzé pojetí sedne.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar6/10

  malas

 • avatar5/10

  Toren

 • avatar7/10

  l-e-t-o

 • avatar7/10

  Halebopp

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar7/10

  krumlajs

 • avatar5/10

  Ironhead

 • avatar2/10

  Spiker

 • avatar5/10

  malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace