Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Čarodějův učeň | The Sorcerer´s Apprentice | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.07.2010
CZ premiéra: 19.08.2010
režie: Jon Turteltaub
hrají: Nicolas Cage, Jay Baruchel, Monica Bellucci, Teresa Palmer, Alfred Molina

Čarodějův učeň: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak kouzlí Nicolas Cage?  

Harry Potter je filmová série, která vydělává tolik peněz, že kdyby se producenti rozhodli udělat z nich role toaletního papíru, zachránili by většinu brazilských pralesů. Každá série má ale svůj konec a ten Potterův se blíží zatraceně rychle. Jerry Bruckheimer se tedy nejspíš rozhodl kout železo, dokud je žhavé, a vypustil do světa film, jež by mohl partu z Bradavic nahradit. Tedy takový byl nejspíš plán. Ten plán ale selhal.

Čarodějův učeň je totiž komerční propadák a Bruckheimer se bude muset příští rok se čtvrtými Piráty z Karibiku hodně snažit, aby dostál své pověsti hitmakera. Ale to je konec konců jeho problém. Větší potíž je, že jeho kouzelnická novinka je i vlastně dost nezajímavý film. Zdánlivě je v něm sice všechno, co pořádný rodinný blockbuster potřebuje, avšak výsledkem je nakonec zoufale průměrná podívaná. Vezmeme to však postupně.

Nepříliš objevný příběh by snad ani nebyl problém. V létě člověk nechce moc přemýšlet a raději vypne. A kdo chce v kině použít mozek, ten jde na Počátek. Hlavním hrdinou je mladík Dave, který se v dětství seznámil s dvojicí kouzelníků. Balthazar a Horvath se z osobních důvodů neměli zrovna v lásce a kvůli Daveovi skončili na deset let zavření v kouzelné čínské váze. Teď je Daveovi něco okolo dvacet a je to prvotřídní geek se sociální inteligencí nosorožce. Místo toho, aby jako každý normální člověk tohohle věku trávil veškerý čas v hospodě, bádá v půdní laboratoři po bůhvíčem a snaží se zapomenout na kouzelnické šílenosti, které viděl jako dítě. Balthazar a Horvath ale nezapomněli a teď se vrací. Ten první chce s Davea udělat kvůli dávnému proroctví čaroděje, druhý by zase rád zničil svět. A dál už to nejspíš odhadnete sami. Nuda, co?

A nuda pokračuje. Čarodějův učeň je totiž od Bruckheimera a režiséra Turteltauba tak brutální sázka na jistotu, až má člověk, který vyrazí do kina víc jak dvakrát ročně, pocit, že z něho tvůrci dělají srandu. Není tu byť jen náznak snahy o něco nového, o inovaci nebo o vyhnutí se klišé. Tahle rodinná fantasy působí, jako kdyby vyjela ze stroje, který má vyrábět dokonalé blockbustery pro co nejširší divácké spektrum. John Turteltaub už v Lovcích pokladů ukázal, že umí spíš vykrádat a opisovat než vymýšlet nové věci, v případě Čarodějova učně už je to ale trošku moc.

Všechno, co se ve filmu děje, už jsme někde viděli. Ne že by jinde běhali obří kovoví býci, létali železní dravci a skrze domy se proháněli draci, ale problém je, že nic z toho, co se ve filmu děje, nestojí za zapamatování. Ano, peníze jsou na Čarodějově učni vidět, i když se Turteltaub vydal cestou „radši víc průměrných triků než málo dobrých“, ale jen těžko se hledá důvod, proč by měl člověk dát přednost zrovna tomuhle filmu před například Percy Jacksonem, jakýmkoliv Harry Potterem, Kronikou rodu Spiderwicků nebo vlastně čímkoliv podobným. Všechno sice funguje tak, jak žánr vyžaduje, ale není tu prostě NIC navíc.

Krom toho Nicolas Cage si opět vybral slabší hereckou chvilku a jeho afektovaný projev a kouzelnicko-houmlesácká image je cool asi jako koncert k padesátinám Michala Davida. Alespoň že Jay Baruchel zvládá svého loserského hrdinu levou zadní, Teresa Palmer je hezká a Alfred Molina se očividně baví tím, že může přehrávat a chodit v divných kostýmech.

Ale špíny už bylo dost. Ačkoliv je Čarodějův učeň naprosto neoriginální a nabízí jen to, co se dá najít v ostatních fantasy filmech, úplný průšvih to není. Turteltaub je solidní řemeslník, který sice nemá nápady, ale s těmi cizími pracovat umí. Čarodějův učeň celkem příjemně šlape a pokud do kina vyrazíte bez větších očekávání, nejspíš se budete bavit. Je tu dost monster, trikových scén a akce na to, aby se ve filmu mohlo pořád něco dít. Po východu ze sálu sice nejspíš nebudete nijak zvlášť nadšení, rozhodně to ale bude lepší, než kdybyste si vyrazili třeba na Sex ve městě 2.

Jerry Bruckheimer by se ale měl zase začít trošku snažit. Tenhle komerční průšvih mu totiž docela upřímně přeji. Čarodějův učeň je totiž „navržený“ tak, aby se líbil každému, jak je ale vidět, diváci nakonec nejsou úplně blbí a nestačí jim jen známé ksichty, prověření režiséři a univerzální téma. A to je dobře. Uvidíme, co čtvrtí Piráti.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Dave byl chytrý student, jenž rád chodil do školy, pracoval a byl spokojený se svým životem. Jednoho dne se ale dozvěděl, že se bude muset zapojit do již staletí trvající bitvy mezi dobrem a zlem. A že se z něho musí stát kouzelník. Čarodějův učeň je absolutně neoriginální film, v němž byste něco nového nenašli, ani kdybyste si ho pustili zpomaleně. Naštěstí se v něm ale pořád něco děje, takže to nakonec není tak hrozné. Pokud ale hledáte film, u jehož sledování budete chtít zapojit alespoň část svého mozku, nebo toužíte po špetce originality, běžte raději někam jinam. Někam daleko.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar5/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Jeržik

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar7/10

  Sagittarius

 • avatar5/10

  Baz

 • avatar5/10

  Kordus

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar5/10

  mcb

 • avatar7/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  speedy.mail

 • avatar6/10

  DjLuke9

 • avatar6/10

  nox948

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace