Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Captain America: Nový svět | Captain America: Brave New World | 2025
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.02.2025
CZ premiéra: 13.02.2025
režie: Julius Onah
hrají: Anthony Mackie, Danny Ramirez, Tim Blake Nelson, Carl Lumbly, Shira Haas

Captain America: Nový svět: Recenze


ikona
Mr. Hlad
anthony mackieavengerscaptain americafalconharrison fordmarvelmcu
Steve Rogers pověsil superhrdinské řemeslo na hřebík. Jak to zvládá jeho následovník?  

Když se nad tím zamyslím, nenašlo se moc důvodů, aby se člověk na nového Kapitána Ameriku těšil. Steve Rogers odešel ze scény a měl na kontě ty nejlepší z marvelovských sólovek a Anthony Mackie se nezdál být tou nejdůstojnější náhradou. MCU posledních pár let docela tápe, díky průšvihům Jonathana Majorse musela zásadně měnit plány a namísto posouvání se dopředu jsme ve filmech často dostali nového hrdinu a novou tajnou organizaci (která samozřejmě může mít obří vliv na celý svět) a pak z toho nic nebylo. No a snaha zalíbit se všem udělala z Thora dětinského komedianta a z Marvels komerční propadák. Pokud tedy fandové byli zvědaví, tak buď velmi rezervovaně, nebo jen proto, aby si při očekávánem failu vytříbili humor v internetových diskusích, až si budou z Captain America: Nový svět dělat srandu. Jenže ono to nakonec dopadlo trochu jinak. Trochu líp. 

Produkci čtvrtého Capa provázela spousta problémů. Rozpočet bobtnal, testovací projekce dopadly katastrofálně, přetáčela se velká část filmu, trailery vypadaly všehovšudy průměrně a Anthony Mackie se objevoval ve snímcích, v nichž rozhodně nepřesvědčil, že by měl obstát jako nový tahoun Marvelu. Jenže ony ty přetáčky a úpravy nejspíš k něčemu byly, protože první kapitánovská mise Sama Wilsona se do jisté míry vrací ke kořenům a k tomu, co jsme měli na starších marvelovkách nejraději. Svět se tradičně ocitl v ohrožení, kdosi se pokouší vyvolat mezinárodní konflikt nebo ideálně i třetí světovou válku a v nebezpečí je i samotný prezident Spojených států, jenž před světem skrývá pár nepěkných tajemství. A Falc… sorry, nový Captain America bude mít práce až nad hlavu, přičemž mu to komplikují nejen nepřátelé, ale často i ti, které by měl chránit. 

Pokud vám ten popis něco připomíná, tak to není náhoda. Marvel se totiž pokouší stylově navázat na Návrat prvního Avengera a Občanskou válku, tedy přízemnější komiksovky, které se nebály ubrat na komedii a přidat na vážnějším tónu. A taky se inspirovat v jiných žánrech. Poslední marvelovské pokusy u fandů tvrdě narážely hlavně proto, že se pokoušely zalíbit každému, takže jakákoliv vážnější scéna byla během pár chvil pohřbena nánosem dětinského humoru (Thor 4 pořád bolí). Nový Captain America se však vrací k inspiraci konkrétním žánrem a jede na vlně politických thrillerů plných paranoidních hrdinů, ne zcela jednoznačných záporáků a snahy o nečernobílost. Samozřejmě stále v marvelovském hávu, takže čekejte seriózní podívanou pořád spíš ve stylu Winter Soldiera než Jeden musí z kola ven, ale je to dost příjemný návrat k tomu, co před lety tak skvěle fungovalo. 

S humorem se velmi šetří, hrdinové dělají chyby a bolí je to a i když to samozřejmě vrcholí obří digitální bitkou, má to celé mnohem blíž k thrilleru než ke snaze prodat co nejvíc hraček a zařídit, aby se šestileté děti bavily stejně jako čtyřicetiletí tátové. Což končilo tím Thorem nebo muzikálovou planetou z Marvels a něco takového vážně nemůžeme potřebovat. Julius Onah navíc občas předvede velmi solidní akci (a občas veskrze průměrnou a trochu zbrkle sestříhanou) a nový Captain America do tohohle konceptu sedí skvěle. 

Sam Wilson je totiž pořád člověk a pokud na sobě nemá bojový oblek, dovede mu pořádně zatopit i jeden důchodce se samopalem a granátem, jakého by jeho předchůdce složil na zem tím, že by urval dveře od auta a pak ho s nimi umlátil. Akce je přízemnější, Sam Wilson spoléhá víc na svůj vojenský výcvik a pohyblivost než Steve Rogers a občas dostává pořádně po tlamě, což ve výsledku vede ke scénám, které jsou působivější než vybuchování planet a podobné kejkle. Samozřejmě tu krom velkého finále dojde i na honičky se stíhačkami a podobně, ale ta snaha pojmout čtvrtého Capa trošku vážněji je tu očividná, funguje a já ji oceňuji. 

Nejvíc ale oceňuji to, co tu předvedl Anthony Mackie. Pokud nežije jedenáct měsíců v roce někde v horách v chajdě bez elektřiny a se suchým záchodem, musel zaznamenat, že podporu fanoušků moc nemá. Jeho Sam Wilson, který převzal po Rogersovi štít, byl dlouho taková nesympatická fňukna a svým seriálem se víceméně prolitoval, když řešil, jak navázat na odkaz svého předchůdce. Tahle linka tu téměř zmizí, respektive jednou na ni tvůrci upozorní celkem chytrým pomrknutím a vtipem, jinak je ovšem Sam regulérní hrdina. A nebál bych se říct, že skutečně rogersovského střihu. Už si nenechává kálet na hlavu, na scéně všem šéfuje, všichni ho poslouchají a přirozeně respektují a jednoduše se proměnil z přicmrndávače do regulérního tahouna. A ta změna je patrná nejen v pojetí postavy, ale i v tom, jak ji Mackie hraje. Docela by mě zajímalo, kde to charisma schovával posledních patnáct let. Tady to spolu s Harrisonem Fordem táhne, herecká legenda si sem nepřišla jen pro šek a poctivě si to odmakala. 

Ovšem zase pozor. Jsem si vědom toho, že ze mě mluví nečekaná spokojenost, protože jsem nepředpokládal, že mi ty dvě hodiny v kině utečou tak příjemně a to hlavně díky hereckému představiteli, jemuž jsem donedávna nevěřil snad ani jednu hlášku nebo drsňáckou pózu. Jenže k dokonalosti má Cap pořád daleko. Triky se sice povedlo oproti trailerům vylepšit, i  když rezervy pořád mají, finále je fajn, ale člověk si u něj přeci jen řekne „to bylo jako všechno?“ a celé to občas ve své snaze působit reálně vypadá malinko levně, skoro až jako seriál. I když dobrý seriál. 

Dohromady je to však velmi slušná marvelovka, která se na rozdíl od těch posledních nebojí mít vlastní ksicht a jejíž tvůrci se snad zvládli poučit z výtek, že celé MCU se kvůli snaze zalíbit se všem propadá do vod rutiny, průměru a lehké otravnosti. Captain America: Nový svět ukazuje, že když se to celé správně poskládá, pořád to může být fajn komiksová zábava. Zdaleka ne špičková, ale dost dobrá na to, aby člověk věřil, že MCU by mohlo chytit druhý dech. 

P.S.: Alespoň zevrubná znalost Neuvěřitelného Hulka a seriálu Falcon a Winter Soldier se před vstupem do kina bude hodit. S tím prvním vám tvůrci když tak pomůžou krátkým připomenutím těch nejzásadnějších věcí, s tím druhým vůbec a možná budete marně pátrat třeba i po tom, kdo že je ten Samův parťák. Tak si o tom alespoň přečtěte něco na Wikipedii. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Captain America má novou misi, ale i novou tvář. Dvě velmoci stojí na pokraji konfliktu a někdo v pozadí plánuje pro lidstvo, ale především pro amerického prezidenta, hodně ošklivé věci. Sam Wilson tak bude mít ve své první sólo misi práce až nad hlavu. Nový Captain America se snaží jít stylově ve stopách druhého a třetího dílu a docela mu to jde. Komiksovou podívanou tak opepří trocha špionážní atmosféry, ubralo se na humoru a Anthony Mackie je až nečekaně dobrý. Škoda trošku slabších triků, ne až tak našláplého finále a faktu, že za Rogerse to bylo přeci jen o dost velkolepější. 



Hodnocení redakce

  • avatar6/10

    Spooner

  • avatar6/10

    KarelR

  • avatar6/10

    Jokolo


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    speedy.mail

© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace