Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Auta 3 | Cars 3 | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.06.2017
CZ premiéra: 15.06.2017
režie: Brian Fee
hrají: Owen Wilson, Larry The Cable Guy, Bonnie Hunt, Cheech Marin

Auta 3: Recenze


ikona
imf
autapixar
Blesk McQueen se vrací tam, kde ho nikdo nechce.  

Skoro v každém článku o úpadku Pixaru se dostanete k odstavci, který pojednává o Autech - marketingové explozi, co poslala slavné animační studio do spirály merchandisingového pekla. Dokonce ani Příběh hraček neprodal tolik... hraček. Autíčka s očíčkama prodala tolik plyšáků, penálů, osušek a omalovánek, že Pixar přišel s dvojkou, aniž by vlastně tušil, o čem by měla být. Výsledkem byla zdaleka nejhorší pixarovka s přiblblou bondovskou zápletkou, možná ještě blbější než v Jak ukrást Dagmaru. A poslední hřebík do rakve tohohle "vesmíru" Pixar zatloukl VOD tituly jako Letadla apod., ke kterým už se pro jistotu ani nehlásil.Ale protože publikum miluje comebacky, vrací se Auta do třetice a v mnohém připomínají páté Piráty. Jednak staví na osvědčených tématech, snaží se víceméně ignorovat předchozí díl, ale hlavně u nich máte jako divák pocit, že se hrozně moc snaží být jako nejúspěšnější film série (v obou případech ten první), ale vychází jim to jen částečně.

 

Zápletka třetích Aut opravdu elegantně obchází dvojku a vrací se rovnou k jedničce. Blesk kroutí úspěšnou sezónu, užívá si přátelské konkurence a vrší jeden pohár za druhým. Jenže pak přijede nový závoďák jménem Hrom. Je z budoucí generace atletů - lepší součástky, lepší trénink, správně nafouknuté pneumatiky i ego. A jakkoliv je podle fyziky blesk vždycky rychlejší než hrom, na závodní dráze to najednou neplatí. Hrom předjíždí ostatní neuvěřitelně lehce, drží stopu, ale hlavně v rozhovorech Bleska jedním dechem chválí jako inspiraci a druhým posílá do šrotu. Vše vrcholí v závěrečném závodě sezóny, kdy se Blesk z plných plic a válců snaží Hroma dojet a utrpí vážný karambol. Míří do servisu, zatímco spousta jeho kamarádů opouští závodění, protože majitelé stájí chtějí dát prostor mladším. 

 

To je hotovej Rocky, že jo? Určitě, ale asi ne ten díl, který myslíte. Pixar klame tělem a ve chvíli, kdy Blesk získává nového sponzora a vstupuje do hypermoderního tréninkového centra, očekáváte koláž ve stylu Rockyho čtyřky a máte předem nalajnovaný scénář. Jenže je to trochu jinak - tohle je film pro děti a v něm se stáří musí ctít, i kdyby se mělo mlátit výfukem. Třetí Auta rozhodně nejsou depkou, kterou skoro sliboval hned první teaser. Zároveň se ale nevyhýbají hloubání o hledání sebe sama a smyslu života, ačkoliv je to celé asi tak hluboké jako dětské brouzdaliště a pointu můžete pošeptat sousedovi půl hodiny předem. Ani to ale není výtka, protože je to film pro děti. Čím dřív si to uvědomíte, tím líp si Auta užijete. A dokonce víc, když si před odchodem do kina pustíte jedničku. Ta je sice mnohem lepší, protože těží z momentu překvapení a budování celého autíčkovského světa, ale je podobně schematická a kope do srdíčka. 

 

Ve trojce je stejná strategie trochu předvídatelnější, ale navázání na jedničku a skvělého Hudsona Horneta (ten má ve trojce dokonce pár replik, protože filmaři použili namluvené repliky Paula Newmana z jedničky, které se do sestřihu tehdy nedostaly), přesto zahřeje u srdce. Třetí Auta jsou zase víc o závodění a rozšiřování obzorů, méně o prvoplánových srandičkách nebo Burákových řachandách. To je jednoznačně krok správným směrem a otevřená náruč fandům jedničky, ačkoliv se trojka jen minimálně věnuje původnímu osazenstvu Kardanovy Lhoty. Návrat k těm původním hodnotám je hmatatelný, jen ten Blesk už je zkrátka jinde. Podobné tvůrčí tápání je evidentní i v pátých Pirátech, kde Jack Sparrow vypadá jako Jack Sparrow, ale chová se nějak divně.

 

U Aut vás naštěstí z toho podivného setkání po letech, kdy marně bádáte, jestli je to pořád "stejný", vysvobodí nová hrdinka, sympatická trenérka, která má dostat Bleska znovu do formy. Nabere to ale zcela jiný směr, což je přidaná hodnota zejména pro děti. Těm totiž bude chvilku trvat, než jim dojde, jak to celé skončí (ne, nemluvíme o nevěře - Blesk má svoje Porsche pořád rád). Rád bych teď tvrdil, že proto si ji užijí víc než vy. Jenže první ohlasy jsou přesně opačné - na děti je tam prý moc filozofování o životě a málo Buráka. Na mě je tam zas málo humoru (pokud to souvisí s málem Buráka, jsem ochoten to pochválit), ale také té hravosti v druhém a třetím plánu.

Je mi jasné, čeho chtěli tvůrci docílit, ale to vštěpování hodnot á la "nepouštěj staré známé pro nové" na děti fungovat nebude, protože jejich první signální očekává fóry jako "Paní Bučitelka", tj. naštvaný školní autobus s hořícími výfuky, ničící auta v rámci demoliční derby někde v zapadákově. Fanoušci závodění jistě ocení jemné podtexty, ale šachovnicových praporků tu moc není, stejně jako v jedničce se musí Blesk co nejrychleji dostat ze závodní dráhy někam pryč, aby sám sobě i jiným udělil několik životních lekcí. 

 


Přehrajte si trailer
Takže to je jako jednička, ale vlastně ne tak docela. A právě proto varuji, že byste měli sobě i dětem před odchodem do kina tu jedničku pustit. Výsledek bude mnohem lepší. Navíc si i slepý všimne, jak obrovský technický pokrok zas animace udělala. V některých scénách, hlavně v celkových záběrech na krajinu, si člověk musí protřít oči, aby rozeznal animovaný záběr od skutečného.

Jako zakončení série funguje trojka perfektně, ale zároveň dokazuje, že nemá už moc o čem vyprávět. Doufám tedy, že ani další astronomické prodeje merchandisingu Pixar nedonutí k dalšímu návratu. Pak bych snad i litoval, že jsem byl tak shovívavý.

P. S. Předfilm je tentokrát moc povedený technicky i myšlenkově. Přesně taková věc, která vás možná napadla během denního lelkování, ale říkali jste si, že by o ní nikdo soudný film nenatočil. Díky!

Verdikt

avatar7/10

imf

Blesk McQueen se vrací, ale nikdo už o něj nemá zájem. Popisuji děj nebo samotný film? Můžete třikrát hádat. Tohle vítězství obsahu nad formou je hodně vydřené. Projde a neublíží, ale sedmičku opravdu jen s přihlédnutím k tomu, že je to (snad) naposled.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar5/10

  BranoZ

 • avatar6/10

  Slarque

 • avatar6/10

  Halebopp

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar8/10

  Milda99

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar7/10

  Dataminer

 • avatar6/10

  malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace