Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Auta 2 | Cars 2 | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.06.2011
CZ premiéra: 28.07.2011
režie: Brad Lewis
hrají: Owen Wilson, Larry the Cable Guy, Michael Caine

Auta 2: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Novinka od králů animovaných filmů přijíždí do našich kin 

Společnost Pixar má na filmovém trhu neotřesitelné postavení. Kritici její hity milují, lidé na ně taky chodí a na Oscarech se posledních pár let řeší, jestli Pixar zase vyhraje, nebo mu toho plešouna tentokrát někdo vyfoukne. Auta 2 ale od začátku provázela jistá nedůvěra. První díl nepatří k tomu nejlepšímu, co tahle společnost vypustila do světa, a bylo veřejným tajemstvím, že dvojka vzniká především proto, aby si na ní nahrabal majitel Pixaru Disney. Děti totiž svačinové krabice, baťohy a vůbec všechno s Blekem McQueenem a křivozubým Burákem milují. A image se nepodařilo vylepšit ani během vstupu do kin - už od premiéry padají na film plivance jindy nadšených recenzentů ze všech stran a lidé se do kina nehrnou tak, jak je obvyklé. Dostali jsme tedy první vyložený průšvih studia Pixar?

Zase tak vážné to nakonec nebude. Fakt je ale ten, že Auta 2 jsou jasně nejhorší Pixarovka (ponechám teď stranou svou osobní averzi k VALL-Imu). Ovšem i nejhorší Pixarovka stále zvládá bez problémů držet krok s většinou současné konkurence. Ano, film se tolik nepovedl a je výrazně slabší než originální kousky jako Ratatouille, Úžasňákovi nebo Vzhůru do oblak. Stále však jde o animák, na nějž se dá bez problémů koukat a jenž drží s přehledem krok s konkurencí.

V jedničce dokázalo Burákovo buranství pobavit, jako hlavní hrdina je však nepoužitelný.Minimálně po technické stránce jsou Auta 2 pořád prvotřídní podívaná. Honičky přetékají adrenalinem od začátku do konce a tvůrci dokázali velmi vtipně vystihnout atmosféru kresleného Londýna, Japonska i Itálie. Pokud se v druhých Autech šlape na plyn – ať už na závodech nebo při špionážních misích, není si na co stěžovat a člověk se baví. U Pixaru jsou koneckonců profesionálové, kteří už v minulosti několikrát dokázali, že se svými akčními scénami zvládnou držet krok i s hranou konkurencí. A určitě není náhoda, že režisér Úžasňákových Brad Bird točí čtvrtou Mission: Impossible. Jednoduše řečeno – pokud se závodí a prim na plátně hraje Blesk McQueen, jsou Auta 2 naprosto pohodová letní zábava.

Problém tkví v tom, že se u Pixarů rozhodli, že Blesk McQueen tentokrát hlavním hrdinou nebude a na jeho místo posadili jeho rezavého kámoše z odtahovky Buráka. V jedničce šlo o celkem neškodnou vedlejší postavičku, jejíž buranství dokázalo pobavit, jako hlavní hrdina je však naprosto nepoužitelný, podobně jako třeba Jack Sparrow v posledních Pirátech. Burák je ošklivý a otravný idiot, jehož starší divák jednoduše rád mít nemůže. Děti z něho budou pochopitelně nadšené, protože pořád rychle mluví a provádí veselé piškuntálie, ale pokud vás nebere humor založený na tom, že se hrdina chová jako kretén (protože on i přes své dobré srdce ve skutečnosti opravdu kretén je), nejspíš budete Pixar proklínat. Naprosto chápu, jaké zištné důvody vedly tvůrce k tomu, že z Buráka udělali hlavního hrdinu. Přesto doufám, že se za to někdo alespoň trošku stydí, protože když srovnám tuctového uřvaného burana s tak originálními postavami, jako byl myšák, který vaří ve francouzské restauraci, nebo rodina superhrdinů, je mi trochu smutno.

S Burákem souvisí i další problém. Díky tomu, že jde o velmi jednoduchou postavičku, jejíž vtipnost se zakládá v podstatě jen na tom, že naivní nebo hloupá, nefunguje pořádně ani agentská dějová linka. Sice se v ní dočkáme několika hodně povedených akčních scén, ale humor opět spoléhá především na to, že tupý Burák někam přijfrčí, chová se jako pako a nějakou náhodou se mu podaří splnit úkol, díky čemuž si jeho okolí myslí, že toho blbce jen hraje. Ano, není to příliš komplikované. U klasického animáku by člověk nejspíš chatrnou špionážní zápletku přehledl a svedl to na klasické "vždyť je to pro děcka", ale u druhých Aut to dost dobře nejde, když člověk ví, co všechno u Pixarů zvládli v minulých filmech a s čím se spokojili teď.

Auta 2 jsou lepší, než se čekalo, rozhodně ale nejde o žádnou pecku, kterou byste museli vidět. Film získává plusové body především za vizuál, spoustu drobných pomrknutí a výtečně natočené honičky, příběhově je to ale bohužel celé docela slabota. Pixar klesl na úroveň jednoduchých animáků, jež spoléhají na to, že na ně přijdou rodinky jen proto, že je to kreslené a hýbe se to. Takovéhle konkurenci dosud tahle společnost ukazovala záda a celkem drsně se jim vysmívala, když dokazovala, že lze natočit rodinný a úspěšný kreslený film a zároveň přijít s něčím neokoukaným. Auta 2 jsou toho přesným opakem. Pixar se na to letos prostě evidentně trochu vyfláknul. Snad jim alespoň tenhle kousek vydělá na další odvážnější a zajímavější projekty.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Blesk McQueen se vydává na nejprestižnější závody na světě, jeho kámoš Burák se ale může těšit na vlastní úkol. Shodou okolností se z něho totiž musí stát agent, na jehož bedrech leží osud celého světa. Auta 2 jsou pravděpodobně nejslabší Pixarovka, pořád je to ale v rámci možností docela zábavná podívaná. Honičkám a akčním scénám není co vytknout a největším problémem tak zůstává fakt, že v hlavní roli je tentokrát otravný ukecaný vidlák. Příště zase prosíme o něco originálnějšího.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  luksa

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar4/10

  DjLuke9

 • avatar8/10

  Robur

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar6/10

  nelson23

 • avatar5/10

  Rokle

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Phil cze

 • avatar5/10

  Barbosa

 • avatar6/10

  the dark knight

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace