Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Andělé a démoni | Angels & Demons | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.05.2009
CZ premiéra: 14.05.2009
režie: Ron Howard
hrají: Tom Hanks, Ewan McGregor, Ayelet Zurer, Stellan Skarsgård, Victor Alfieri

Andělé a démoni: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Když šla do kin Šifra mistra Leonarda, většina z těch, kdo má načtené knihy Dana Browna, si musela klepat na čelo. Ta knížká je tak "nefilmová", jak jen to jde. Z pohledu producenta je ale logické, aby ji do kin vyslal jako první. Právé kolem ní vznikala největší kontroverze a nejlépe se prodávala, takže bylo jasné, že Howardův film vydělá, ať už dopadne jakkoliv. A připraví tak finanční zázemí pro nevyhnutelná pokračování.

Při čtení Andělů a Démonů musel čtenář mít přesně opačný názor - ta kniha vznikla jen proto, aby ji někdo zfilmoval. Postavy se neustále za něčím ženou, jedna akční sekvence střídá druhou, na nějaké historické vsuvky není čas a když už se začnou řešit, je to ideálně za běhu. Čas hlavní hrdiny neustále tlačí vpřed a Howard si toho je vědom - Andělé a démoni už nejsou jen ukecaná nuda, je to dramatický film se stále se zrychlujícím tempem a záživnou zápletkou. Konečně dělá to, co měl dělat už první díl: Bavit.

Dokonce i hlavní hrdina se změnil k lepšímu, Tom Hanks přestává být k smíchu a jeho Robert Langdon konečně probouzí jisté sympatie, což se mi u Šifry, jakkoliv ji mám celkem rád, rozhodně nestává. To samé platí o Langdonově partnerce. Všechno tu prostě šlape lépe, ostatně Ron Howard je až moc dobrý režisér, aby zpackal tak atraktivní látku (zvlášť poté, co jej diváci a kritici vytahali za uši kvůli Šifře). Takže pokud jste náhodou na sérií předčasně zanevřeli, dejte jí ještě šanci. Andělé a démoni jsou opravdu podstatně lepší a zajímavější film. 8/10 (ano, plavu proti proudu, kterým pluje zbytek redakce a v komentářích se s o tom klidně budu dál bavit)

Lepší je to i s vysokodefiničním transferem. Andělům není moc co vytýkat, ostrost je na ideální úrovni a přináší tak ohromné množství detailů, které odhalují drobné nedostatky trikové stránky. Nedokonalost virtuálních prostředí, na která Howard musel kvůli zákazu natáčení ve Vatikánu vsadit, byla zpozorovatelná už v kině, na Blu-rayi to není o moc lepší. Vynikají přechody mezi reálnými kulisami a počítačem dotvořenými lokacemi, digitální efekty působí trochu až snově. Prostě je poznáte, nedá se svítit. To ale lze jen těžko vyčítat transferu, který podává skvělou pleťovku (Da Vinci byl barevně dost mimo), konečně si rozumí i s nočními záběry a hlavně po obrazové stránce působí hezky trojrozměrně, což jsou všechno aspekty, které "jedničce" chyběly. Mezi novinkami průměrně kvalitní transfer, ke skvělému zážitku to samozřejmě díky možnostem Blu-raye naprosto stačí.

Bonusy se rozprostírají na dvou discích (u DVD je to podobné - buď koupíte jednodiskovku, nebo dvojdisk ve steelbooku) a ačkoliv to podle chudého výpisu na přebalu nevypadá (distributor se tu chlubí nesmysly jako bonus "Co je to MovieIQ", což je doprovodné video právě k funkci MovieIQ - ta už ale na přebalu zmíněná není:), jsou oba kotouče nařachané až po uši. Nebo alespoň po nos.

Krom klasického BD-Live a Cinechatu je HD exkluzivní ještě "The Path of Illumination". Je to jakýsi interaktivní bonus, kde klikáte na různé italské památky a za odměnu za správně zmáčknuté tlačítko dostanete spoty mezi třiceti a čtyřiceti vteřinami stopáže, které rychle vysvětlí úlohu památky ve filmu a její historii. Jsou to hodně zběžné klipy a být vámi, pustím se do nich jen v případě, že vás to opravdu extrémně zajímá. Mě to klikání brutálně nebavilo. Docela zajímavé je "CERN: Pushing the Frontiers of Knowledge". Jak už název napovídá, vypráví o CERNu, dozvíte se tu chvatně o vzniku a myšlenkových proudech formujících tuhle instituci a samozřejmě vám tu vědci vysvětlí, jak že se to vlastné má s tou antihmotou. Dozvíte se, že ty ohromné, spousty kilometrů dlouhé urychlovače, co CERN staví, jsou mimo jiné určené právě k výrobě antihmoty, která - jak víme - má ve filmu dost velkou roli. Jsem celkem pako na fyziku a na chemii, tomuhle výkladu jsem ale rozuměl, takže práce dobře odvedená.

To samé se dá říct i o zbytku materiálů, které už se zabývají pouze filmem. Je jich tu spousta a dohromady člověku tak dvě hodiny zaberou. Nebudu je vyjmenovávat, ale dozvíte se tu hodně o postavách, jimž je věnován celý jeden featurette. Zrovna ten, pravda, reprezentuje slabší část bonusové sekce, protože v něm herci vyprávějí o vlastnostech postav, které už známe z filmu (maximálně přidají, co a jak změnili a proč). Mnohem zajímavější jsou vyprávění o natáčení v Římě a s ním spjaté budování několika desítek obřích kulis, které se pak digitálně rozšiřovaly. Ostatně digitálním efektům je tu věnováno hodně prostoru a můžete se díky tomu kouknout, jak se vytváří jedna vrstva za druhou. Třeba u finále s helikoptérou je to zatraceně zajímavá podívaná.

Vlastní prostor si vysloužila i Zimmerova (naprosto geniální!) hudba, ambigramy, rekvizity ... je to hodně nabušené Blučko a dobře se na něj kouká, protože jsou všechny dokumentíky záživně natočené. Pro fanoušky filmu povinnost, i když s blížícími se Vánocemi bude množství špičkově vybavených edic s blockbustery rychle narůstat.

Obraz: 2,40:1 :: 1080p (AVC MPEG-4)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, Dolby Digital 5.1 - česky
Titulky: české
Datum vydání: 5 .10. 2009
Cena: 799,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (39)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace