Kingsman: Zlatý kruh: Recenze
12:00 | 27.09.2017 |
Nešťastných přístupů k sequelům je celá řada – ale přesun na jiný kontinent je z mého pohledu jeden z těch úplně nejtrapnějších. Matthew Vaughn na něj ve dvojce, i pod vlivem comicsové předlohy, vsadil – a tak jako všechny ty Křižovatky smrti 3, Smrtonosné pasti 5 a Policejní akademie 7 neudělal dobře. Samozřejmě i jednička se do velké míry odehrávala v Americe a laborovala se zámořským záporákem, ale teď už se naplno přesouváme za Atlantský oceán, k záporačce zamilované do maloměstsky uhlazeného stylu padesátých let a k agentské buňce Statesmanů. A úplně to nefunguje.
Nedošlo totiž k osvěžení, ale rozředění. Nové postavy nejsou kdovíjak okouzlující, spousta věcí je nedotažených nebo nevytěžených, právě tak, jak píše KarelR o pár řádků níže. Jenže z něj mluví divák nadšený z jedničky, jenž chce napodruhé ještě větší nářez a trvá na něm. Což víme, že se nepovedlo… a můžeme se proto ještě jednou v klidu podívat, jestli Kingsmani opravdu tak selhávají.
Já si to nemyslím. Jde o řemeslně špičkovou popcornovou podívanou, kterou sice brzdí řada zbytečných sekvencí (vystřihnutím celého motýlího Firthova psychování nebo zimní epopeje bychom o nic nepřišli) i nevytěžených postav (konec naznačuje, že se Tatum s Bridgesem rozjedou až ve trojce), ale jednotlivé epizodky jsou fajn. Leckdy i víc než to.
Nejsou tu žádné velké prostoje, žádné trapné sekvence, žádné nesmyslné lapsy z hlediska vedení příběhu, kdy byste se museli chytat za hlavu, kam nás tvůrci napodruhé vedou. Každá scéna je poctivě a s evidentním gustem zrežírovaná, trpělivě se v ní hledají vtípky i vizuální atrakce. Herci si vyloženě užívají - koneckonců nedovolil bych si tvrdit, že Firth trumfuje i Marka Stronga nebo právě Julianne Moore.
Jasně, padoušská obsese padesátkami není zdaleka tak sexy a fotogenická, aby nadchla dnešní teenagery - ty ostatně nenadchne už samotná sedavá zrzavá záporačka v letech bez pořádného vykození. Styl a realizační hravost bych ale v každé z těchhle jednotlivých scén bez problémů našel. A i když mají často už fakt hodně postpubertální, skoro-buranský rozměr, jatka s mlýnkem na maso, svádění na Glastonbury, pěvecká etuda Marka Stronga nebo královská večeře fungují pořád velmi dobře, tedy minimálně v mezích hollywoodské zábavy pro chlapce různých věků i inteligenčních kvocientů.
Vaughn obstojí i ve spoustě velmi složitých disciplín. Třeba šílený running joke s Eltonem Johnem je podán parádně a málokdo by ho co do timingu i režijní nonšalance ustál líp. Baví i průběžné menší frky, frajerské i hrdinské momenty, nebo famózně zahraný i vyargumentovaný satirický štulec s americkým prezidentem.
Vaughn je ale i tak nejsilnější v akci. Její frenetičnost je pořád opojná, kinetika neskutečná, kamerové prostocviky za podpory digitálních efektů nedostižné. Akorát to není taková nečekaná šleha, taková bomba mezi oči, jako když se v jedničce plenil kostel.
První Kingsmani sice nebyli mistrovským dílem, ale šlo o přehlednou, čistou a stylovou blockbusterovou práci, která v tom druhém zahuštěném a přebujelém podání už ztratila svou lehkost a sexy eleganci. Už se to musí víc tahat na sílu. Což je možná škoda, ale apokalypsu a příjezd vyloženě špatné dvojky to z mého pohledu rozhodně neznamená. A to u toho ani nemusím myslet na Transformers 5 nebo letošního Vetřelce.
Verdikt
Cival
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení redakce
- 7/10
Gonzi
- 7/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 8/10
novoten
- 7/10
acheron
- 6/10
Snura
- 9/10
8Paul
- 7/10
marodavidoff
- 5/10
Cross
- 8/10
yancheelaa
- 9/10
Muf
- 6/10
Nexus6
- 6/10
Os
- 7/10
krumlajs
- 6/10
Gidian
Kingsman: Zlatý kruh: Recenze
19:00 | 21.09.2017 |
Na druhé Kingsmany jsem šel s tím, že je točí jeden z nejlepších režisérů současnosti. Matthew Vaughn má za sebou Po krk v extázi, Hvězdný prach, Kick-Ass, poloreboot X-Menů a tři roky starý rozjezd kingsmanovské série, takže patero pecek, které si kdykoliv rád vpálím znovu. Londýnský rodák se dlouho vyhýbal sequelům, protože v ně moc nevěří, u tohohle filmu ale dostal kupu peněz a volnou ruku, načež rozšíření vlastní značky prostě neodolal. Jak to nakonec dopadlo? Čím dál jsem od projekce, tím v tom mám jasněji. Dvojka Kingsmanů jednoduše bolí, protože udělala snad všechno špatně.
Vaughn už stihl přiznat, že měla první verze filmu 3 hodiny 40 minut a že mu Foxové dokonce nabídli rozetnutí na dva díly. To samozřejmě ihned zavrhnul, vcelku to ale vysvětluje, proč druzí Kingsmani vypadají tak, jak vypadají. Na začátku možná byli narvaní nápady a stylovými scénami. Do kin však dorazil ploužící se dialogový kolos, v němž je brutální nadbytek postav a těžký nedostatek něčeho zajímavého.
Většinu stopáže se prostě jen kecá, aby se uvedli do obrazu všichni hrdinové, s nimiž se pak... kecá dál. Celý film je o tom, jak zdecimovaní Kingsmani zjistí, že mají tajnou americkou protiváhu jménem Statesman, a snaží se spolu s ní porazit maniakální záporačku s tváří Julianne Moore. Tři ze čtyř představených Statesmanů ale prakticky nic nedělají, a to samé platí pro všechny záporáky, kteří se málokdy hnou ze supertajné základny v bistru z 50. let. Že byste rádi věděli, proč ta základna existuje a proč má její majitelka tak kruté plány s celým světem? No, já taky. Vaughn ale tyhle vysvětlovačky očividně vyndal, aby měl čas na jiné vysvětlovačky!
Kromě Kingsmanů, Statesmanů a padouchů jsou ve filmu ještě linie s Eggsyho kámoši, švédskou princeznou (ano, tou z konce jedničky) nebo americkým prezidentem. Upřímně moc nechápu, že je Vaughn považoval za důležité, ale nafukují stopáž na těžkopádných 141 minut, jež kromě úvodu a závěru nenabízejí žádnou pořádnou akci. Celý Zlatý kruh (ne, neptejte se proč zrovna Zlatý kruh) je tak strašně ubíjející a první půlku jen usilovně čekáte na nějakou spásu.
Ta naštěstí přijde a správně tušíte, že má podobu Colina Firtha. Jakmile se britský veterán vrátí do hry, okamžitě přehraje všechny kolem a alespoň v pár (dialogových) scénách se mu povede dorovnat famózní první díl. Když ale zrovna neudílí cenné životní rady, je stejně jako ostatní zavřený v prapodivném filmu o tom, jak musí pár britských agentů letět do pralesa a zabít tam asi 20 no name joudů se samopaly.
Ano, všechno je to "strašně bondovské", a chápu, že je řada scén záměrná nadsázka. První Kingsmani ale měli šmrnc a drive a prakticky v nich nenajdete scénu, na kterou byste se netěšili. Tady se jen nekonečně bloudí mezi kupou nezáživných míst a ještě nezáživnějších lidí. A když už to vypadá, že nemůže být hůř, pokusí se Vaughn citovat první díl, jako by vlastně nebyl jeho a skládal mu povinnou, fanoušky očekávanou poctu.
Na konci filmu mi blesklo hlavou, že bych si klidně dal třetí díl - kdyby byl od Vaughna. Pak jsem si ale uvědomil, že jsem právě viděl jeho dvojku, a hned mě na něco dalšího přešla chuť. Druzí Kingsmani jsou učebnicovým příkladem toho, jak se dá téměř pohřbít vlastní dílo. A i když v nich pořád najdete nějakou tu říznou akci a sem tam i rebelský nápad, jako celek je to veliké trápení, v němž pořádně fungují jen sympatičtí hlavní hrdinové.
Verdikt
KarelR
Větší, delší... a mnohem horší. Druzí Kingsmani jsou prvním selháním Matthewa Vaughna, protože se jedná o strašně ukecanou ptákovinu, v níž je trestuhodně málo akce a čehokoliv zajímavého. Ano, Colin Firth je pořád super a s přehledem kraluje všemu okolo. Stejně jako Taron Egerton a Mark Strong je ale obklopen desítkami scén, jimž by bylo lépe na podlaze střižny.
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení redakce
- 6/10
Mr. Hlad
- 7/10
Gonzi
- 6/10
Rimsy
Hodnocení čtenářů
- 9/10
Ravenhorn
- 7/10
acheron
- 8/10
Silence
- 8/10
yeniczek
- 7/10
Revan
- 6/10
cabal
- 9/10
Robur
- 6/10
b1aster
- 7/10
Slide
- 8/10
Tomino
- 7/10
Toren
- 8/10
yancheelaa
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
5,5/10