Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kingsman: Tajná služba | Kingsman: The Secret Service | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.02.2015
CZ premiéra: 19.02.2015
režie: Matthew Vaughn
hrají: Taron Egerton, Colin Firth, Samuel L. Jackson, Michael Caine, Elton John

Kingsman: Tajná služba: Recenze


ikona
imf
James Bond a profesor Xavier spolu mají dítě s rovným kšiltem 

Málokterý režisér je podobný chameleon jako Matthew Vaughn. Ohlédněte se po jeho filmech a zjistíte, že je každý úplně jiný. Ne jako abramsovky, u kterých od prvního odlesku světla víte, kdo stojí za kamerou. Tak trochu mi to jeho převlékání kabátů vadilo, protože mne hrozně bavil první Kick-Ass. Vypadá to ale, že s Kingsmanem Vaughn tohle obnošené sako našel. A pořád ho umí nosit.

Zápletku už možná znáte z trailerů, ale pojďme si to ještě jednou oběhnout. Teenager, který je produktem doby i prostředí, distinguovaná variace na britskou tajnou službu, která oblékáním i způsoby zamrzla v minulém století a ghetto Steve Jobs s kšiltovkou a vadou řeči, co chce planetě trochu pustit žilou. Víc vědět nepotřebujete, můžete se jen rozhodovat, jestli je postava Colina Firtha víc profesor Xavier nebo Obi-Wan Kenobi. Základní klišé s mentorujícím superagentem, který vycvičí vzpůrného floutka naštěstí nezabíhá do detailů a jen svižně spojuje jednotlivé akční scény. V první půlce se vlastně nic moc neděje, hlavní zápletka běží v pozadí na neutrál, aby nechala vyznít školní linii, ve které se formují charaktery hlavních hrdinů. Tedy ne že by bylo co formovat, ale je potřeba vysvětlit, proč se o pár minut později všichni chovají jako Neo na speedu, že?

Kingsman je neuvěřitelně jednoduchoučký film, který si ze starých postupů v bondovkách stejnou měrou dělá legraci jako je i zneužívá ve svůj prospěch (ženy jsou tu jako křoví různých barev - poskok, sexuální objekt, motivace... stačí si vybrat). Sám o sobě ale pádí kupředu ďábelským tempem a ze zdánlivě slepých uliček se dostává pomocí pověstného britského humoru. I díky němu je jeho komiksová brutalita a morální neurčitost stejně neprůstřelná jako skvěle střižené obleky hlavních hrdinů. Stejně jako Kick-Ass je Kingsman zábava, která se odmítá stydět za svou přímočarost a politickou nekorektnost. Lepší tečku za upjatou oscarovou sezónou si snad ani přát nelze.

Stejně jako Kick-Ass je Kingsman zábava, která se odmítá stydět za svou přímočarost.A ještě jednu věc má Kingsman s Kick-Ass společnou. Cit na herce a jistou ruku v akčních scénách. Nevím, jestli ještě Tarona Egertona uvidíme v něčem, co není typicky britské (protože jeho typický londýnský chav je škatulka, která mu asi zůstane), stejně tak netuším, jestli se někde udá Sofia Boutella, holka s šavlemi místo nohou, ale v Kingsmanovi jsou oba skvělí. Egertona si velmi rychle oblíbíte, i přes jeho věčně nasupený výraz, a slečna s ostrýma nohama je nejlepší levá ruka záporáka od Japonky s dělovou koulí v Kill Billovi. Colina Firtha, Michaela Cainea a Marka Stronga snad ani chválit nemusím. Především Strong ale tady i v nedávném Kódu Enigma dokazuje, že je nejlépe střeženým ostrovním tajemstvím. Měli by ho ze staré dobré Anglie pouštět častěji. Minimálně já bych to uvítal.

A akční scény? Ano, tenhle film je eRkový, takže o průstřely, čtvrcení a sekání není nouze. Zvlášť scéna v kostele je v tomto směru vyloženě lahůdková a překonat ji mohou snad jen virtuální jatka á la Dead Rising. Ve zkratce řečeno - spousta nepřirozeného a naprosto zbytečného násilí, přesně jak to Vaughn a stunt team Brada Allana umí nejlíp. Stejní borci dělali na Kick-Ass, takže vrcholná akční gymnastika, tentokrát víc ohánění se pistolemi než vlastními končetinami, a spousta skvělých akrobatických, kamerových a taky soundtrackových nápadů. Sladění akce s hudbou je opět jedničkové a všechno vrcholí ohňostrojovou scénou, která se jistě zapíše do historie a bude čestným hostem našeho každoročního vyhlašování coolervoucích okamžiků stříbrného plátna. Akce je vynalézavá, zábavná a dynamická. Přesně takhle to má vypadat a bylo by fajn to zažít častěji než jednou ročně, Hollywoode!

Akce ostatně Kingsmanovi zachránila jedničkové hodnocení, protože ačkoliv má snímek 129 minut, během přestřelek a honiček mu vždycky poskočí tep tak znatelně, že zapomenete třeba i na zbytečnou linii s Markem Hamillem. Kingsman není bez chybičky a není tak rozpustilý jako několikrát zmíněný Kick-Ass. Na druhou stranu si dělá např. z bondovek legraci tak nenuceně, že byste si dokázali představit celou sérii v tomhle duchu.


Přehrajte si trailer
U filmů balancujících na hraně parodie potřebujete nejen koule, ale hlavně řemeslo v paži - těžko si dělat srandu z něčeho, co byste sami natočit nedokázali. A právě tohle je Vaughnovo největší vítězství. On si vlastně natočil svojí vlastní bondovku. Bez kompromisů, ale po svém. S jednu rukou v kapse a s druhou ukazující tajnému agentovi Jejího Veličenstva vítězoslavný prostředníček. Měli jste po Skyfallu pocit, že staré bondovky jsou pryč a zastoupily je oduševnělé, příliš vážně se tvářící thrillery? Vaughn vás slyší a dokonce na vás prostřednictvím nejednoho dialogu vysloveně pomrkne. Běžte se podívat, jak to může vypadat, když začnou filmy točit poučení fanboyové. Je to vyložený balzám na duši.

Verdikt

avatar8/10

imf

Není to bez chyb, ale je to obrovská srdcovka, která má neprůstřelné poselství, sympatické charaktery a špičkové akční scény. A příběh? Další záchrana světa, tentokrát prošpikovaná podpásovými vtípky.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Cival

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar9/10

  Mr. Hlad

 • avatar9/10

  KarelR

 • avatar8/10

  Gonzi

 • avatar9/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar9/10

  yeniczek

 • avatar9/10

  Revan

 • avatar9/10

  fingolfincz

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar9/10

  cabal

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar8/10

  b1aster

 • avatar10/10

  Lorne

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace