Kingsman: Tajná služba: Recenze
09:31 | 17.02.2015 |
Málokterý režisér je podobný chameleon jako Matthew Vaughn. Ohlédněte se po jeho filmech a zjistíte, že je každý úplně jiný. Ne jako abramsovky, u kterých od prvního odlesku světla víte, kdo stojí za kamerou. Tak trochu mi to jeho převlékání kabátů vadilo, protože mne hrozně bavil první Kick-Ass. Vypadá to ale, že s Kingsmanem Vaughn tohle obnošené sako našel. A pořád ho umí nosit.
Zápletku už možná znáte z trailerů, ale pojďme si to ještě jednou oběhnout. Teenager, který je produktem doby i prostředí, distinguovaná variace na britskou tajnou službu, která oblékáním i způsoby zamrzla v minulém století a ghetto Steve Jobs s kšiltovkou a vadou řeči, co chce planetě trochu pustit žilou. Víc vědět nepotřebujete, můžete se jen rozhodovat, jestli je postava Colina Firtha víc profesor Xavier nebo Obi-Wan Kenobi. Základní klišé s mentorujícím superagentem, který vycvičí vzpůrného floutka naštěstí nezabíhá do detailů a jen svižně spojuje jednotlivé akční scény. V první půlce se vlastně nic moc neděje, hlavní zápletka běží v pozadí na neutrál, aby nechala vyznít školní linii, ve které se formují charaktery hlavních hrdinů. Tedy ne že by bylo co formovat, ale je potřeba vysvětlit, proč se o pár minut později všichni chovají jako Neo na speedu, že?
Kingsman je neuvěřitelně jednoduchoučký film, který si ze starých postupů v bondovkách stejnou měrou dělá legraci jako je i zneužívá ve svůj prospěch (ženy jsou tu jako křoví různých barev - poskok, sexuální objekt, motivace... stačí si vybrat). Sám o sobě ale pádí kupředu ďábelským tempem a ze zdánlivě slepých uliček se dostává pomocí pověstného britského humoru. I díky němu je jeho komiksová brutalita a morální neurčitost stejně neprůstřelná jako skvěle střižené obleky hlavních hrdinů. Stejně jako Kick-Ass je Kingsman zábava, která se odmítá stydět za svou přímočarost a politickou nekorektnost. Lepší tečku za upjatou oscarovou sezónou si snad ani přát nelze.
Stejně jako Kick-Ass je Kingsman zábava, která se odmítá stydět za svou přímočarost.A ještě jednu věc má Kingsman s Kick-Ass společnou. Cit na herce a jistou ruku v akčních scénách. Nevím, jestli ještě Tarona Egertona uvidíme v něčem, co není typicky britské (protože jeho typický londýnský chav je škatulka, která mu asi zůstane), stejně tak netuším, jestli se někde udá Sofia Boutella, holka s šavlemi místo nohou, ale v Kingsmanovi jsou oba skvělí. Egertona si velmi rychle oblíbíte, i přes jeho věčně nasupený výraz, a slečna s ostrýma nohama je nejlepší levá ruka záporáka od Japonky s dělovou koulí v Kill Billovi. Colina Firtha, Michaela Cainea a Marka Stronga snad ani chválit nemusím. Především Strong ale tady i v nedávném Kódu Enigma dokazuje, že je nejlépe střeženým ostrovním tajemstvím. Měli by ho ze staré dobré Anglie pouštět častěji. Minimálně já bych to uvítal.
A akční scény? Ano, tenhle film je eRkový, takže o průstřely, čtvrcení a sekání není nouze. Zvlášť scéna v kostele je v tomto směru vyloženě lahůdková a překonat ji mohou snad jen virtuální jatka á la Dead Rising. Ve zkratce řečeno - spousta nepřirozeného a naprosto zbytečného násilí, přesně jak to Vaughn a stunt team Brada Allana umí nejlíp. Stejní borci dělali na Kick-Ass, takže vrcholná akční gymnastika, tentokrát víc ohánění se pistolemi než vlastními končetinami, a spousta skvělých akrobatických, kamerových a taky soundtrackových nápadů. Sladění akce s hudbou je opět jedničkové a všechno vrcholí ohňostrojovou scénou, která se jistě zapíše do historie a bude čestným hostem našeho každoročního vyhlašování coolervoucích okamžiků stříbrného plátna. Akce je vynalézavá, zábavná a dynamická. Přesně takhle to má vypadat a bylo by fajn to zažít častěji než jednou ročně, Hollywoode!
Akce ostatně Kingsmanovi zachránila jedničkové hodnocení, protože ačkoliv má snímek 129 minut, během přestřelek a honiček mu vždycky poskočí tep tak znatelně, že zapomenete třeba i na zbytečnou linii s Markem Hamillem. Kingsman není bez chybičky a není tak rozpustilý jako několikrát zmíněný Kick-Ass. Na druhou stranu si dělá např. z bondovek legraci tak nenuceně, že byste si dokázali představit celou sérii v tomhle duchu.
Přehrajte si trailer U filmů balancujících na hraně parodie potřebujete nejen koule, ale hlavně řemeslo v paži - těžko si dělat srandu z něčeho, co byste sami natočit nedokázali. A právě tohle je Vaughnovo největší vítězství. On si vlastně natočil svojí vlastní bondovku. Bez kompromisů, ale po svém. S jednu rukou v kapse a s druhou ukazující tajnému agentovi Jejího Veličenstva vítězoslavný prostředníček. Měli jste po Skyfallu pocit, že staré bondovky jsou pryč a zastoupily je oduševnělé, příliš vážně se tvářící thrillery? Vaughn vás slyší a dokonce na vás prostřednictvím nejednoho dialogu vysloveně pomrkne. Běžte se podívat, jak to může vypadat, když začnou filmy točit poučení fanboyové. Je to vyložený balzám na duši.
Verdikt
imf
Není to bez chyb, ale je to obrovská srdcovka, která má neprůstřelné poselství, sympatické charaktery a špičkové akční scény. A příběh? Další záchrana světa, tentokrát prošpikovaná podpásovými vtípky.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 8/10
Cival
- 9/10
Spooner
- 9/10
Mr. Hlad
- 9/10
KarelR
- 8/10
Gonzi
- 9/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Jeržik
- 8/10
acheron
- 8/10
Silence
- 8/10
Sagittarius
- 9/10
yeniczek
- 9/10
Revan
- 9/10
fingolfincz
- 8/10
Snura
- 9/10
cabal
- 9/10
Robur
- 8/10
b1aster
- 10/10
Lorne
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry