Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ztracené město | The Lost City | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.04.2022
CZ premiéra: 24.03.2022
režie: Aaron Nee, Adam Nee
hrají: Sandra Bullock, Brad Pitt, Channing Tatum, Daniel Radcliffe, Patti Harrison

Ztracené město: Recenze


ikona
crom
Aaron NeeAdam Neebrad pittchanning tatumDaniel Radcliffesandra bullockztracené město
Podařilo se vzkřísit žánr dobrodružných romantických komedií, nebo dostal ránu do vazu? 

Sandra Bullock a Channing Tatum jsou největší hvězdy současnosti, takže bez problémů utáhnou i dobrodružnou romantickou komedii ve stylu Honby za diamantem. Tak nějak asi uvažovalo studio Paramount, když dalo zelenou projektu, který musel už na papíře nutně vypadat jako odvážný pokus vzkřísit polomrtvý žánr dobrodružných romantických komedií, kde ostřílení dobrodruzi zachraňují městské krásky v nesnázích. Jenže doba mezitím pokročila a původní osmdesátkový koncept se stal prakticky nepoužitelným. Proto došlo na nezbytnou inovaci a osvědčené žánrové mechaniky se musely posunout směrem kupředu. A světe div se, ono to celkem funguje! A mohlo to šlapat ještě lépe, kdyby si režírující duo Aaron a Adam Nee dokázalo poradit s vybalancováním nově pojatého žánru. Ale nepředbíhejme.

O tom, jestli je dobrodružná filmová komedie definitivně mrtvá, rozhodne s největší pravděpodobností příští rok poslední díl Indiana Jonese s Harrisonem Fordem. Ztracené město ovšem míří poněkud jiným směrem a hraje především na komediální a romantickou strunu, čemuž odpovídá angažování Sandry Bullock a Channing Tatuma. Ostatně výběr to byl poměrně zdařilý. Sandra si v průběhu doby udržuje slušnou hereckou formu (Gravitace, Bird Box, V nemilosti) a Channingův komediální talent je už také certifikovaný (21 a 22 Jump Street). Synopse filmu přitom slibuje absolutní myslitelnou klasiku – spisovatelka dobrodružných romantických románů Loretta Sageová netuší, že se její pokojný městský život brzo přenese do hluboké džungle, kde společně se svým věrným ochráncem Alanem překazí plány výstředního miliardáře Abigail Fairfaxe, aby přitom našla ztracený poklad, sama sebe a možná i nějakou tu lásku.

První zásadní změnou, kterou si na nás bratři Neeové (spoluodpovědní i za scénář) přichystali, je neexistence klasického macho dobrodruha, co všechny změkčilé měšťáky vyseká mačetou z každého maléru. Alan je totiž všechno možné, jenom ne životem protřelý dobrodruh. Jeho jediné dobrodružství totiž prozatím spočívalo v tom, že pózoval na přebalech Lorettiných knih. Jinak je úplně k ničemu. Proto, když je Loretta unesena a odvlečena kamsi do džungle, udělá tu nejrozumnější věc – najme si profesionála. A tady se na scénu dostává v trailerech provařené cameo Brada Pitta, jenž se šarmem sobě vlastním ztvárnil Jacka Trainera, bývalého mariňáka, agenta CIA, dobrodruha a pravděpodobně i úžasného milence, kdyby se ve filmu skutečně nemihl jenom v několika záběrech. Jeho nenadálý odchod poté, co se uvede efektní akční scénou, během níž zachrání Lorettu i věčně překážejícího Alana, nás sice může mrzet, ale budiž. Svůj úkol splnil a je zřejmé, že scenáristé se rozhodli dát namísto akce a dobrodružství přednost tomu, jak se dva ztracení bezradní dobrodruzi z velkoměsta potýkají s nástrahami divočiny.

A nebyl to vůbec špatný nápad. Loretta s Alanem se totiž zpočátku nesnesou a navzájem se solí, co to jde. Jejich improvizované verbální přestřelky jsou fajn, stejně jako několik zdařilých komediálních výstupů, při nichž rychle zapomenete na to, že Sandra Bullock už není nejmladší a Channing Tatum zase postrádá charisma Brada Pitta. Jenže z nějakého záhadného důvodu se bratři Neeové v polovině filmu rozhodnou ubrat humor a nahradit ho romantikou hraničící se sentimentem. V tu chvíli začne film ztrácet otáčky, protože pokud z dobrodružné komedie pracně vymontujete hlavní komponenty (tj. akci a vtip), moc vám toho nezbude. A přesně to se stalo.


Přehrajte si trailer
Jakmile si začnou Sandra se Channingem vylévat svá srdíčka, jejich charisma povážlivě klesá a nahodit potřebné otáčky se už prostě nepovede. Pomocnou ruku nepodává ani účast jiných herců. Daniel Radcliffe zde bohužel hraje pouze Daniela Radcliffea v další z jeho rolí „já nejsem Harry Potter" a Da´Vine Joy Randolph (Pařba o Vánocích) je ve filmu pouze do počtu. Film se tak nakonec utopí v narůstající nudě a je to zatraceně škoda, protože první půlka šlape jako dobře seřízený osmiválec. Přitom stačilo tak málo – buď dát Pittovi větší prostor, aby se s ním mohl Tatum komediálně poměřit, nebo nechat Bullock s Tatumem tropit hlouposti až do závěrečných titulků. Jenže to si měli autoři rozmyslet na začátku. Takhle z té dobrodružné jízdy dostaneme vlastně pouze vydařené zahřívací kolo. A to je na pomyslné stupně vítězů moc málo.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar6/10

crom

Když je spisovatelka dobrodružné romantické literatury Sanda Bullock unesena a její život začne připomínat děj vlastních laciných románů, vydává se ji zachránit nepraktický metrosexuál Channing Tatum, jehož dosavadní zkušenosti s dobrodružstvím spočívaly v pózování na přebalech knih. Žánrově lehce pozměněný styl, kdy není zřejmé, kdo koho vlastně zachraňuje, dává dost prostoru pro komediální jízdu pralesem. Bohužel ve druhé polovině se humor nepochopitelně vytratí a s ním i vše, co mohlo film posunout v hodnocení poněkud výše.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Silence

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  Tomino

 • avatar4/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  BranoZ

 • avatar7/10

  l-e-t-o

 • avatar6/10

  mattesko

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  hroubek

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace