Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zodiac | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 02.03.2007
CZ premiéra: 07.06.2007
režie: David Fincher
hrají: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Brian Cox

Zodiac: DVD


ikona
Cival
 

Fincherův Zodiac na DVD definitivně potvrzuje statut Popelky, kterou její princ pořád ještě nezachránil. Nejdřív se Fincherův thriller odkládal tak dlouho, až na konec skončil ve vražedném březnovém distribučním termínu. Zodiac poté sice sbíral nadšené recenze, pro svou odosobněnost a „studenost“ se ale vklínil jen do srdcí těch největších fajnšmekrů, často cinefilů, kteří se ve filmech rádi rýpají podobně jako Robert Graysmith až do absolutního psychického vyčerpání. (nezávidím jim :-) Macešské chování Warnerům zůstalo až do konce, protože první DVD edice jsou co do výbavy žalostné. My dostáváme Zodiaca s jedním jediným bonusem, s průměrným featurettem, v němž skuteční protagonisté celého případu rozjímají nad tehdejšími událostmi i jejich filmovým obrazem. Za mořem se dočkali edice zcela očesané, na níž je prý akorát reklama vábící ke koupi vymazlené dvoudiskové verze - až na té se má v lednu povalovat tuna bonusů a Fincherův audiokomentář. Na každém druhém americkém webu kvůli tomu narazíte na spekulace o tom, že se Warneři chtějí přiživit na oscarovém hypeu, což přepokládá jednu maličkost: Nominaci alespoň pro Roberta Downeyho jr.

David Fincher na ní totiž v tak našlapaném roce dosáhne jen těžko. Přitom je jeho dílo precizní připomínkou virtuozity a pověstného perfekcionismu, na něž jsme mohli během předchozích šesti let pouze vzpomínat. V Zodiacovi se Fincher vzdaluje od diváckých mas, když rezignuje na spínání běžných pocitových center a naplňování vypravěčských konvencí - po „nejpřístupnějším“ Úkrytu je to ukázkový obrat o 180°, jak kdyby se během těch klidných let Fincher rozhodl, že tu není kvůli vydělávání peněz, ale pro stylisticky vytříbené snímky pro víc než jednu sezónu. Na Zodiacovi je po mém soudu nejcennější, že se v něm Fincher za celé dvě a půl hodiny neodkloní od povahy své látky: Po celou dobu sledujeme vyšetřování úmorné, které ani tak nepohlcuje, jako spíš rozkládá zevnitř, a tím znemožňuje hollywoodsky standardně efektní zachycení případu. Snad i proto se Fincher vysměje Drsnému Harrymu, v němž se na puntičkářské líčení doby nebo neortodoxní vedení postav hledělo až poté, co Clint Eastwood vystřílel „všechny negry a hippíky“. K rozpoznání některých barev Zodiaca vám dobře poslouží Tetsuova recenze. V téhle odtažité kriminálce, snad až příliš precizně soustředěné uvnitř i na povrchu, toho najdete ale ještě mnohem víc. (9/10)

Obraz: 2,35:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky a česky
Titulky: české...
Datum vydání: 21. 11. 2007
Cena: 499,-

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace