Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Země kůlů | Stake Land | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jim Mickle
hrají: Connor Paolo, Nick Damici, Danielle Harris, Kelly McGillis, Michael Cerveris

Země kůlů: Recenze


ikona
duro
Kdo nemusí Twilight, pro toho tu máme jeden drsný tip... 

Nezávislá scéna opravdu není jen o teplých kovbojích pojídajících růžový pudink. I horor má silné indie odvětví. Samozřejmě, z 90% produkuje jen mnohem lacinější odvary už tak laciných teen vyvražďovaček (sežeňte si pár pipin v plavkách, masku pro vraha, sekeru a běžte do lesa) a směšné amatéřiny plné gumových hlav a špatně namíchané umělé krve. I Stake Land můžete podezírat z cizopasení na slavnějších vzorech: dorostenec Martin se po vyvraždění své rodiny upíry dostane pod ochranu zkušeného lovce zvaného Mister a spolu putují napříč zamořenými Státy do vybájeného Nového Edenu v Kanadě. Já, legenda potkává Zombieland? Ano. Ale:

Je tu ještě podobnost s Cestou. A ta je podstatná. Stake Land se po relativně tradičním úvodním gorefestu promění v atmosférickou road movie. Zádumčivá hudba (nemůžu teď nezmínit Drive, které by s jiným soundtrackem taktéž vyznělo úúúplně jinak) promění putování přesvědčivě hnusnou postapo krajinou v téměř hypnotický zážitek. Ti z vás, kterým v Cestě chyběla akce a napětí, se zřejmě vyděsí. Ale zadržte – Stake Land není tak chudokrevná záležitost. I přes všechnu tu utrmácenou depresi tu akce je. Dávkovaná s mírou, ale když už na ní dojde, je úderná a mimořádně drsná (scéna s miminem – brrr!).

Tahle nenápadná lahůdka stojí za trochu námahy s jejím sháněním. Jako každé pořádné postapo, ani Stake Land není výhradně o souboji s hrozbou, která svět zdevastovala. Ještě nebezpečnější jsou lidé, v nichž změněný svět probudil to nejhorší. Třeba náboženský fanatismus. Mister a Martin si s upíry dokážou poradit. Horší to bude se sektou, jejíž vůdce byl otcem zlosyna, kterého Mister odkrágloval při pokusu o znásilnění jeptišky. To už svět opravdu přestává být vlídné místo...

Jako každý lepší indie film, i Stake Land těží z toho, že v hlavních rolích vystupují neznámé tváře. Nijak si je nespojujete s předchozími rolemi a protože i tito „ochotníci“ podávají solidní výkony, dokonale jim jejich postavy uvěříte. Pak ani nevadí (spíš naopak), že je scénář záměrně strohý a málomluvní hrdinové vedou úsečné dialogy jen o praktických věcech. Žádné hrabání se v minulosti a vylévání emocí, aby divák chápal jejich vnitřní rozpoložení. Stačí s nimi projít tu svízelnou cestou a už v polovině filmu získáte pocit, že je dobře znáte. Držení palců a strach o hrdiny v nebezpečí je pak samozřejmost.

Stake Land zkrátka není vaše obvyklé „laciné hororové béčko“. Je to jeden z těch filmů, které kdyby se v této podobě podařilo natočit v studiovém systému s hvězdami v hlavních rolích, mluvilo by se o něm dlouho a hlasitě. Takhle si jej musí žánroví znalci odchytit na malých festivalech nebo vyhrabat z hlubin internetu. Za tu trochu námahy však tahle nenápadná lahůdka stojí.

Verdikt

avatar7/10

duroHodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Karbous

 • avatar5/10

  luksa

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  Anakin

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar5/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Phil cze

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar2/10

  jarmil

 • avatar8/10

  Raul

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar8/10

  Roland Axenberg

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace