Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zelená zóna | Green Zone | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.03.2010
CZ premiéra: 03.06.2010
režie: Paul Greengrass
hrají: Matt Damon, Jason Isaacs, Brendan Gleeson, Greg Kinnear, Amy Ryan

Zelená zóna: International Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
KarelR

Bourneujeme podruhé. Tentokrát mezinárodně a dovolím si tvrdit, že o něco úderněji. Matt Damon vybíhá do Zelené zóny na klasických 150 vteřin a je pomalu k nevíře, jak opačný koncept mají upoutávky pro jednotlivé trhy. Zatímco Američané dostali po tlamě drsňákem utíkajícím ze zajetí, proti kterému se nakonec všichni spiknou, my v Evropě se máme těšit málem na otloukánka, který se do zajetí prošťourá a až pak je na něj vyhlášena lovecká sezóna. Ta je tentokrát naštěstí delší a výživnější, navíc k ní skvěle sedí rytmičtější hudební podkres. V druhém traileru také více vynikají klasické hlášky o zahrávání si s ohněm a nejsou nám cpány popisky od agenta bez minulosti, což je jen a jen dobře. I dvouminutové ticho před bouří se dočkalo změn a nabízí požehnaně nového materiálu (víc cool Jasona Isaaca s bradkou!), přičemž hází tuhle výpravu do mnohem osobnější roviny. Greengrass mě napoprvé úplně nedostal, ale teď už začínám věřit, že si tenhle projekt nevydupal pro nic za nic. Mám chuť jít do přehrávače roztočit DVDčko Království a doufám, že rozklepaná mise v Iráku minimálně dotáhne tu v Saudské Arábii. Papírově má lehce na to, aby ji i překonala.

Zelená zóna: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Už samotné znovuspojení Paula Greengrasse a Matta Damona okamžitě spouští srovnávání s trilogií o Jasonu Bourneovi. Nezklamávající dvojka se navíc nemíní vzdát moderních technologií, zbraní a atraktivních špionážních kulis, takže se nejspíš zpoza monitorů bude ozývat „pche, Bourne zmastil ještě větší frajery“. To je holt riziko spojené s dobře zaběhnutými tvůrčími týmy. Jejich další spolupráce pozbývá momentu překvapení. U Greengrasse si navíc můžete být velmi jistí užitými formálními postupy, jelikož jeho rukopis se razantně nemění, pouze se dlouhodobě vyvíjí a vybrušuje. Mnohem zajímavější je téma, kterého se režisér chopil – podobně jako svého času Oliver Stone mapuje výrazné okamžiky v amerických dějinách, na rozdíl od jeho černého svědomí ovšem (prozatím) tlumí vlastní hodnotící vklad. Let č. 93 byl nezaujatou strhující rekonstrukcí, Zelená zóna se možná neutrálního pohledu zbaví. Koneckonců žánr politického thrilleru, k němuž novinka z prvních dnů americké mise v Iráku zřetelně inklinuje, si nemůže dovolit být aseptickou podívanou, s figurkami vytrženými ze společenského kontextu. Od Bournea se jinak Greengrass s Damonem odchylují až díky většímu zájmu o vojenská hi-tech udělátka a očividnějšímu zapojení digitálních triků do filmu. Není toho moc. Ale pokud tandem zůstane věrný hlavně své vysoce položené kvalitativní laťce a nepodskočí, nebudeme ani starých známých komponentů litovat.

Titulky ke stažení ZDE.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace