Z Paříže do Paříže | Un sac de billes | 2017
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 01.06.2017
režie: Christian Duguay
hrají: Dorian Le Clech, Batyste Fleurial, Patrick Bruel, Elsa Zylberstein, Christian Clavier

Z Paříže do Paříže: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Z Paříže do Paříže
Mají dva židovští kluci šanci přežít ve Francii, do které právě napochodovala německá armáda?  

Druhá světová válka bude pro filmaře vždycky vděčné prostředí. A nejenom pro ty, kteří chtějí zachytit její hrůzy, viděli jsme i komedie, romantiku nebo horory. A došlo i na rodinné příběhy. Z Paříže do Paříže je sice drama a vážná podívaná, zároveň ale i příběh, jenž by do žánru rodinné podívané zapadl. Tvůrci by chtěli oslovit a pobavit všechny generace a celkem se jim to nakonec i daří. Celkem. Příběh je adaptací prý slavné knížky, kterou podle vlastních vzpomínek napsal Joseph Joffo. Když do Francie napochodovali nacisté, byl to jen obyčejný kluk, co rád hrál kuličky, občas se trochu serval se starším bráchou a jinak sekal latinu. A svůj židovský původ nikdy moc neřešil. Dokud mu matka nenašila na oblečení žlutou hvězdu. Válka náhle vstoupila do jejich životů a Joseph musel spolu se starším bratrem Mauricem vyrazit na jih země, kde by ještě měli být v bezpečí. A ačkoliv se jim nakonec povedlo dostat se do cíle, válka si je našla i tady. Oba kluci tak museli znovu utéct. A zdaleka naposledy…

 

Zkušený Christian Duguay, natočil solidní podívanou pro všechny generace, která na první pohled zaujme svou výpravností a slušnými hereckými výkony obou kluků v hlavních rolích. Děj odehrávající se na prostoru několika let je rychlý a svižný a tvůrcům se daří střídat drsnější momenty se scénami, které se nebojí být úsměvné. Kouká se na to hezky, ale film nikdy nedovede strhnout úplně. Proč? Protože Duguay točí pro všechny a sám sobě nedovoluje jít v momentech, které by to potřebovaly, trochu víc na dřeň a nikdy neopouští bezpečný žánr rodinné podívané. Jakoby Z Paříže do Paříže chtělo říct, že válka je špatná a děly se v ní nehezké věci, avšak o tom opravdu ošklivém radši nebudeme mluvit, aby děcka nebrečela. 

 

Nemám s tímhle přístupem zásadní problém. Evidentně se tu cílí na celé famílie a minimálně pro děti je tu toho napětí dost. Ovšem na to, aby Z Paříže do Paříže bylo skutečně působivé, je to celé až příliš krotké. Ne že bych potřeboval další Schindlerův seznam, ale polské Běž, chlapče, běž dovedlo s podobným tématem pracovat mnohem efektněji a působivěji. Z Paříže do Paříže zůstává i v těch nejdrsnějších scénách vlastně dost mírnou podívanou. V rámci rodinného dramatu (jakkoliv to u příběhu z druhé světové války zní divně) to samozřejmě stačí, bohužel snaha líbit se všem a natočit film, na který můžou rodiče vyrazit s potomky, má za následek to, že Z Paříže do Paříže ničím krom své viditelné výpravnosti příliš nezaujme. Výsledkem je určitě dobrý film. Dobrý, bohužel však ničím výjimečný. 

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Z Paříže do Paříže je solidní drama s rychlým tempem, sympatickou hereckou dvojicí a působivou výpravou. Bohužel se ale tak moc chce zalíbit všem, že se neodvážní překročit své žánrové mantinely a nakonec nenabídne nic skutečně výjimečného. Velké i malé diváky však v kině zabaví na dvě hodiny bez problémů.Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    malylada

  • avatar8/10

    WocasCZ

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace