Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
X-Men: První třída | X-Men: First Class | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.06.2011
CZ premiéra: 02.06.2011
režie: Matthew Vaughn
hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Kevin Bacon, January Jones, Rose Byrne

X-Men: První třída: Blu-ray


ikona
st39.6
Profesor X a Magneto! Jak se zrodili? A kdo z nich byl víc cool? Poznáte na modré placce... 

Když Matthew Vaughn přistupoval k prequelu trilogie X-Men, filmová komunita byla oprávněně nervózní. Vaughn za sebou sice měl výborné filmy, jenže s X-Meny už jednou zapletený byl a nijak dobře to nedopadlo - z režie Posledního vzdoru na poslední chvíli vycouval, protože na něj studio tlačilo co se týče času i peněz. A teď přistoupil k projektu ještě uspěchanějšímu, který byl sešitý horkou jehlou, několikrát přepisovaný a Foxové si při jeho natáčení opět ťukali na hodinky? Z pohledu zvenčí nikterak dobrá situace, což ostatně potvrdil sám Vaughn...

X-Men dorázili na Blu-ray s naprosto parádním přepisemJenže ať už to bylo cokoliv - talent, um, láska k předloze, produkující Bryan Singer nebo cokoliv jiného - někde na cestě ke stříbrným plátnům se téhle comicsovce sakramentsky poštěstilo. Vznikl nejen jeden z nejlepších blockbusterů roku, který potvrdil, že jsou X-Men, i přes ofenzivu - ehm - Mstitelů, jasnými favority mezi letošními filmovými adaptacemi comicsů.

Vaughn totiž do série vrátil to, co nám tak chybělo v Posledním vzdoru: funkční vztahy mezi postavami. Sice na ně neměl ani zdaleka tolik času jako Singer v prvních dvou dílech, chemie mezi klíčovými mutanty ale funguje skvěle, i když zavání mladickou nerozvážností. Jenže právě teenagerské oťukávání je to, co měli noví X-Men přinést, čehož si je Vaughn moc dobře vědom. Byla by tedy chyba stěžovat si na nekomplexnost vztahů. Jsou to mladí lidé a výsledek to reflektuje.

Klíčový je vztah Charlese Xaviera a Erika Lensherra. Pohání jej dva špičkoví herci, kteří jasně převyšují kohokoliv, kdo se ve filmu objeví a navíc se vyrovnají i svým "starším předlohám", což je vskutku obdivuhodné. McAvoy i Fassbender si své role očividně užívají, jejich osudové přátelství je čitelné od prvního okamžiku, kdy se setkají, a představuje pilíř, na němž stojí nejen kvalita nových X-Menů, ale vlastně i celé série (svár Magneta s Profesorem X byl určující i pro předchozí filmy).

Všechny ostatní postavy tu sice hrají druhé housle, rozhodně se ale nemají za co stiydět. Zářným příkladem je výborný Kevin Bacon. Ten si také každou vteřinku na plátně užívá a vystřihuje skvostného záporáka - až mu člověku občas chce i fandit.

Funguje i zasazení do šedesátých let a Vaughnovo neustále pohrávání si s bondovskými proprietami. I díky tomuhle bonusu prominete snímku jisté časové nesrovnalosti vůči původní sérii. Je to koneckonců samostatně fungující film, tak proč si stěžovat? S výbornými postavami, špičkovou akcí a famózní atmosférou...

X-Men dorázili na Blu-ray s naprosto parádním přepisem, který je do puntíku věrný prezentaci, jíž jste viděli v kinech. Což je skvělá zpráva hlavně pro milovníky filmového zrna - a naopak špatná pro odpůrce. První třída totiž zrní na současné filmy nezvykle hodně a v tmavších scénách se sem tam objeví i náznak barevného šumu. Stačí kouknout třeba na scénu v baru, kde Xavier balí dívku s rozdílně barevnými kukadly, právě tady se zrno objevuje v té nejhrubší podobě - a právě tady je drobně znatelné DNR. Ve většině stopáže to ale nehrozí, takže se připravte na špičkovou ostrost a drobnokresbu, kterou nějaké to zrno rozhodně nezastaví. Pleťovky jsou zpravidla výborné, i když mívají v temnějších scénách tendenci oranžovět, jinak je ale barevné podání vskutku výborné. Někomu by možná mohl vadit sem tam namodralý nádech šedé ve stínech, ale při pohledu na Vaughnovy předešlé filmy si člověk rychle domyslí, že se jedná o záměr. Zvuk je naprosto boží.

 

Bonusová výbava se k nám sice nedostala úplně celá, na disku ale najdete to nejdůležitější, tedy vedle vystřižených scén a Cerebro Mutant Trackeru (interaktivní bonus s video-profily mutantů) dokument Children of the Atom.

Ten vás zaměstná téměř na hodinu a čtvrt a v rámci jednotlivých kapitol (Druhá geneze, Bratrstvo, Proměna, Šatník, Nové území: Dávka elegance, Nic není nemožné, Hluk a vřava) se stačí věnovat snad každému aspektu tvorby filmu. Akorát digitálním efektům není věnováno tolik pozornosti. Filmové fanoušky však nadchne podrobný popis před-pre-produkční fáze, v níž se dozvíte, že se Vaughn se Singerem sešli doslova náhodou a že film vznikal hodně narychlo. Nebo se podíváte na tvorbu špičkových masek (Raven a Beast), případně Bondem inspirovaných kostýmů. Je to naprosto skvělý dokument, který patří k tomu nejzajímavějšímu, co letos na Blučkách vyšlo.

Všechny bonusové materiály navíc mají českou jazykovou podporu. Jako třešnička na lahodném dortu na vás potom čeká izolovaná stopa soundtracku, který si můžete pustit spolu s filmem, aniž by vás rušily zvukové efekty nebo dialogy. Ostatně o výborné hudbě se v Children of Atom také dozvíte hodně.

P.S.: Pokud byste měli problémy s přehráváním (některým uživatelům - včetně mě - se disk během filmu seká), vymažte si v menu BD utilities dočasný soubor, který tu disk vytvořil a zakažte připojení k internetu. Všechno by pak mělo jet fajn.

Obraz:

2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 5. 10. 2011
Cena: 599,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace