Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Valerian a město tisíce planet | Valerian and the City of a Thousand Planets | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.07.2017
CZ premiéra: 20.07.2017
režie: Luc Besson
hrají: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Ethan Hawke, John Goodman

Valerian a město tisíce planet: Recenze


ikona
Mr. Hlad
luc bessonvalerian
Luc Besson se rozhodl natočit evropskou comicsovou klasiku a ukázat, že Pátý element byl jen takový malý rozjezd. Jak se mu to povedlo? 

Určitě se shodneme všichni na tom, že Luc Besson je zajímavý režisér s hodně osobitým stylem a bylo by dost nefér považovat ho za obyčejného rutinéra. Zároveň ale všichni víme, že vedle několika naprosto zásadních pecek jako Leon nebo Pátý element má na kontě i pár kousků, které nejsou ani průměrné. Teď dorazila jeho ambiciózní sci-fi Valerian a město tisíce planet, film, jenž by se možná rád stal evropským Avatarem. A nejspíš mu to nevyjde.

 

Adaptace comicsové předlohy, kterou u nás téměř nikdo nezná, je rozhodně pozoruhodné dílo. To ovšem nemusí nutně znamenat, že i dobré. Už trailery nám naznačily, že těch 200 milionů Euro hodlá Besson využít na maximum. Letos nejspíš v kinech už takhle krásný a opulentní film neuvidíte a můžete se těšit na desítky mimozemšťanů, originální kostýmy a masky, dokonalé triky a nekončené možnosti kochat se tím, co režisér a jeho parta vymysleli, respektive okoukali z předlohy. Valerian a město tisíce planet je úchvatná podívaná, Besson si tu postavil obří hřiště, kde si může dělat, co chce, fantazii se absolutně nekladou meze, a tak se můžete jednu chvíli dívat na sexy Rihannu a její tanec, při němž vystřídá asi desítku kostýmů, a chvilku potom navštívit hostinu obtloustlých humosopotvor, které chtějí žrát lidské mozky. Vizuální velkolepost spolu s hravostí Bessona dělá z Valeriana dech beroucí audiovizuální zážitek. Dokud se nezačne řešit příběh. Ten se totiž řeší naprosto minimálně. 

 

Valerian a město tisíce planet je ten typ projektu, který tvůrcům přerostl přes hlavu. Besson si vysnil obří svět, už přiznal, že pracuje na dvou sequelech a těch možností hrát si s vesmírným městem Alfa, kde žijí tisíce mimozemšťanů, je strašně moc. Ale právě tyhle ambice nejspíš Valerianovi podrazily nohy. Besson si tu očividně chystá prostor na velkolepou filmovou sérii a při tom zapomíná na to nejdůležitější. Že ty dvě hodiny by se tam mělo i něco zajímavého a na to tu nějak nezbývá prostor. 

 

Ústřední dvojice hrdinů sice dostane za úkol zastavit podivnou hrozbu, která by mohla zničit celou Alfu, ale většinu času se tomu nevěnují, protože zachraňují jeden druhého a stojí do značné míry úplně mimo jakékoliv důležité dění. Nebýt prostřihů k jejich nadřízeným, vypadalo by to, že se na Alfě nic neděje a že Valerian a Laureline tak můžou v klidu dostávat jeden druhého ze spárů obtloustlých lidožroutů, utíkat před obřími rybami nebo hledat superzvířátko, po němž touží celý vesmír. Valerian se nikdy pořádně nerozjede, většinu času to totiž vypadá, jakoby o nic nešlo. Navíc je tu i dost velký problém s tím že Dane DeHaan působí v roli vesmírného superagenta podobně uvěřitelně jako třeba Steve Buscemi a Cara Delevingne svou roztomilostí a sexy kostýmky neutáhne všechno. Takže ve zkratce – máme tu krásný vesmír s hrdiny, kteří většinu času dělají všechno krom zachraňování onoho vesmíru a jeden z těch hrdinů je zábavný asi jako umývání koupelny. Není tedy žádné překvapení, že v okamžiku, kdy se Alfa začne okoukávat, dochází Valerianovi dech.

 

Ale on za to může do značné míry i Besson. Asi jste pochopili, že vizuál a výpravu zvládá pořád na výbornou, bohužel co se akčních scén týče, tam mu ujel vlak. Asi tak o dvacet let. Pátý element z roku 1997 dokáže během bitek a přestřelek strhnout bez problémů i dnes, tady je většina pokusů o akci zoufale unylá a dědkovská. Efektní proběhnutí skrze „světy“, které jste mohli vidět v traileru, ve filmu nijak zvlášť nezaujme a ze závěru, kdy by všechno mělo gradovat, si upřímně skoro nic nepamatuju. Když má Besson blbnout s triky a rozjet to ve vesmírné bitvě, tak je na co koukat. Jakmile se ale DeHaan a Delevingne musí postavit mimozemské nebo robotické hrozbě, jako kdyby někdo zatáhl ruční brzdu. 

 


Přehrajte si trailer
S Valerianem to není úplně snadné. Nechci na ten film být zvlášť zlý, ale po efektním začátku a první hodině, kdy se tvůrci vyblbnou ve virtuální realitě a prohlédneme si Alfu, vypluje na povrch krutá pravda. Že krom hezkého prostředí tu moc zajímavých věcí není. Ani hrdinové, ani příběh, ani akce. A že to je dost škoda, protože do tohohle očím lahodícího světa bych se klidně rád vrátil. Možná však radši bez Bessona...

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (16)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Na vesmírné stanici Alfa, kde se setkávají mimozemšťané ze všech koutů vesmíru, se objevila hrozba, které se může postavit jen agent Valerian a jeho parťačka Laureline. Při svém pátrání ale odhalí, že s nimi někdo nehraje fér hru… Luc Besson natočil velkolepé sci-fi avatarovských rozměrů plné úchvatných triků, skvělých masek a dokonalého designu. Bohužel se ale v tomhle světě pohybují nepříliš zajímaví hrdinové, kteří jsou většinu času trochu mimo hlavní dění. A Luc Besson nám tu navíc bohužel ukazuje, že co se akce týče, malinko mu ujel vlak. Krásný, ale zoufale prázdný a nakonec i docela nudný film.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar7/10

  Gonzi

 • avatar7/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  PharaoX

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Anetka

 • avatar5/10

  Toren

 • avatar8/10

  Memphis

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace