Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
V údolí Elah | In the Valley of Elah | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 14.09.2007
CZ premiéra: 03.04.2008
režie: Paul Haggis
hrají: Tommy Lee Jones, Charlize Theron, James Franco, Susan Sarandon, Jonathan Tucker

V údolí Elah: DVD


ikona
k0C0UR
 

Když se minulý rok rozjelo oscarové klání, mimo kurz slovutné Akademie nezůstala ani nenápadná detektivka o jednom zmizelém vojákovi a rodinné tragédii, kterou se někdo snažil zamést pod koberec. Režisér Paul Haggis, který si bude muset zvyknout na to, že už ho nikdo nikdy neuvidí jinak než jako „toho pána, co natočil Crash“, zapustil své trademarky do zajímavého dramatického opusu, kde chybí jakékoliv zefektňování. Zato tu nechybí ona hloubka mezi řádky, která se v rámci plíživého tempa vyprávění usazuje do konceptu tím lépe, čím více psích obličejů na vás smutný otec Tommy Lee Jones nahází. Zápletka se nevyhýbá nuzné schematičnosti, ale už po chvíli je naprosto zřejmé, že tady jde více o to „jak“ než „proč“. A „jak“ Haggis vždycky zvládal na jedničku. Osobitým způsobem vyprávění osvobozuje příběh od zbytečných klišé a svým způsobem jej povyšuje až někam na hranici umění. Umění v tom smyslu, že vystihuje podstatu vyprávění bez přidaného entertainmentu, který je čistě odrazem dnešním doby a ne vždycky byl s médiem tak pevně svázán. Haggis se divákovi nepodbízí a vykládá karty na stůl, tak jak jsou. Hlavně díky tomu Elah nikdy nebude jen další detektivkou z řady, ale opravdovým žánrovým zástupcem. Jedním ze dvou či tří osamocených odpadlíků, kterých se ještě během roka dočkáváme (Elah šlo minulou sezónu za ruku s Gone Baby Gone). Díky bohu za ně (8/10).

Čekáte bonusy? Moc jich tu pro vás připraveno není. Ačkoliv je téma filmu zajímavé a cosi vypovídá i o stavu dnešní (americké) společnosti, odbude se zákulisí filmu jen několika málo rozhovory, z nichž je opravdu zajímavý pouze jeden (rodiče skutečně zemřelého vojáka, podle jehož příběhu je film natočen). Do výbavy zbývá zahrnout už jen povinný trailer a tím, přátelé, končíme.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky
Titulky: české, slovenské
Datum vydání: 25. 11. 2008
Cena: 399,-

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace