Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
V hlavě | Inside Out | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.06.2015
CZ premiéra: 23.07.2015
režie: Pete Docter
hrají: Amy Poehler, Bill Hader, Mindy Kaling, Lewis Black, Phyllis Smith

V hlavě: Blu-ray


ikona
KarelR
Měli byste pořídit domů nejnovější pixarovku? 

Třetí Toy Story, druhá Auta, druhé Příšerky... Pixar se posledních pět let utápěl v pokračováních, která sice uspokojila nejednoho fanouška, volání po originálních projektech ale stále neutichalo. Jedinou výjimkou byla tři roky stará Rebelka, ta ale měla dost disneyovský feeling a nebyla v základech zas tak novátorská. Vyloženě svěží pixarovku jsme tak dostali až letos.

 

Možná si pamatuje, že V hlavě budilo nadšení už v době oznámení. Příběh malé holčičky, v jejíž hlavě se "pere o řízení" pětice emocí, zněl náramně neotřele a první grafické návrhy potvrdily, že nebude nouze o tradiční roztomilé zpracování. Vzápětí jsme se dozvěděli o vyloženě pasujícím hlasovém obsazení a zkušeném režisérovi (Pete Docter úspěšní ždímal emoce ve Vzhůru do oblak), očekávání tudíž nebyla zrovna malá.

Jak se je povedlo naplnit? Ohromně pozitivní recenze předznamenávaly velkou trefu, která, jak asi víte, rozhodně přišla. V hlavě se z téhle pozice vyšvihlo nejen mezi nejlepší animáky roky, ale přímo mezi nejlepší filmy roku. A ačkoliv na MovieZone zas tak extrémně nejásáme, kreslené absolutorium je letos jasné. Už kvůli tomu, že V hlavě přímo pulzuje filmařským zápalem i uměním přetavit ho v něco, co jde za hranice běžné komerční zábavy.

 

Předně si je potřeba uvědomit, že Pixar vlastně točil dva filmy v jednom. Na jedné straně máte obyčejnou rodinu, která se probíjí velkým stěhováním, na druhé pak mikrosvět v hlavě jedenáctileté Riley, mezi jehož obyvatele nepatří jen Radost, Smutek, Hněv, Strach a Znechucení, ale také kupa dalších animovaných postaviček. Film tak přebíhá mezi dvěma světy s jinou stylizací, které je potřeba soustavně slévat do jednoho funkčního celku.

Daří se mu to? Odpověď je samozřejmě kladná, i když si mnohem víc zábavy i napětí užijete s emocemi. Vnímání světa z jejich pohledu totiž srší, ehm, všemi emocemi, a pere do vás komplexní obraz dospívání mladé slečny, v jejíž hlavě se Radost soustavně snaží řídit svoje konkurenty. Největší problémy jsou samozřejmě se Smutkem a film navíc brzy uhne na velkou výpravu, která udělá z Rileyina života menší peklo. To všechno ale jen dává příběhu nové vrstvy, které se skrývají za víceméně tradičním animovaným dobrodružstvím.

 

V překladu to znamená, že je přemýšlení o celém dění chvílemi zajímavější než jeho sledování, jelikož prostředek filmu vyplňuje vcelku obyčejné pobíhání po roztodivném barevném světě. To je vlastně jediná výtka, která se dá vstříc V hlavě vytasit - že se od veškeré originality nakonec uhne ke klasickému "ztratili jsme se a musíme se dostat zpátky", ale něco se s jinak odříznutými emocemi holt dít muselo.

V hlavě tak jako celek funguje daleko lépe než v jednotlivostech. Až ve finále před sebou máte velice komplexní a ohromně zábavnou podívanou, která má jasný přesah a dá dětem mnohem víc než drtivá většina konkurence. Pixar tu ambiciózně učí, jak by měl člověk žonglovat se svými emocemi a vyloženě bojuje proti jejich strojovému popírání. Bez debat se tedy jedná o další zásadní zářez slavného studia, který samozřejmě vyzývá k mnoha interpretacím a opakovaným zhlédnutím.

 

O V hlavě už nyní vznikají různé videoeseje, o čemž si třeba Rio nebo Madagaskar vážně můžou nechat zdát. Takže pokud jste tuhle emocionální horskou dráhu ještě neabsolvovali, rozhodně máte nejvyšší čas. Hodný dinosaurus zatím nevypadá na nějaké animované termo, ten pravý Pixar se tím pádem servíruje jen tady. A vzhledem k nadcházejícím projektům (Hledá se Dory, Auta 3, Toy Story 4, Úžasňákovi 2...) ho nejspíš zase jen tak neuvidíme. (8/10)

Na Blu-rayi vás samozřejmě čeká pravé audiovizuální obžerství, protože Pixar jede technickou špičku, jinak z něj ale dvakrát nadšení nebudete. České blůčko totiž neobsahuje bonusy nabitý druhý disk, takže se musíte obejít bez kupy zákulisních dokumentů i vystřižených scén a spokojit se jen s pár (plně počeštěnými) drobky, které mají štěstí v tom, že se dost povedly.

Koupit na FilmGame.cz

 

Ne, nemám teď na mysli jedinou výjimku, kraťas Láva, který patří k těm slabším pixarovským výtvorům. Pokladem je spíš nový kraťas Rileyino první rande, s nímž se opět podíváte do hlav celé rodiny, a za vidění stojí i dva featuretty, které půlhodinku bonusů bohužel uzavírají. V tom prvním vám pixarovci předvedou grafické návrhy jednotlivých emocí, přičemž se zastaví hlavně u náročného hledání Znechucení. Ten druhý je potom ódou na ženy z Pixaru, které vzpomínají na svoje dětství, případně rozebírají svoje pocity z práce ve známém studiu.

No... a to je všechno. Na bonusech je dost vidět, že se jedná pouze o předehru k daleko rozsáhlejším materiálům, ty si ale musíte sehnat jinde. Domácí vydání sází vyloženě na film, takže jestli vám stačí ke štěstí hravý a nápaditý celovečerák, připište si V hlavě na seznam pro Ježíška. Pixarovské mozky se totiž zase jednou vytáhly a byla by škoda to budoucím generacím tajit.

Obraz: 1.78:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD Master 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 18.11.2015
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (BD + 3D BD)

Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace