Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Úžasňákovi | The Incredibles | 2004
csfd  imdb  
US premiéra: 05.11.2004
CZ premiéra: 25.11.2004
režie: Brad Bird
hrají: Holly Hunter, Samuel L. Jackson, Craig T. Nelson

Úžasňákovi: V.I.M.


ikona
Cival
incrediblespixarúžasňákovivim
Pixarovská comicsovka 

Může se to zdát těžce nekoncepční, unáhlené a po všech stránkách nemístné. Jenže pravidla a zákonitosti tu máme pro bonvivánské porušování... a všichni mí kolegové moc dobře vědí, jak moc jsem se na tenhle okamžik těšil. Úžasňákovi totiž symbolizují mou víru v žánr trojrozměrných animovaných komedií, které většinu světa sice přivádějí k extázi, mně ale buď nudí svou mrtvolností, anebo otravují upištěným žblebtáním i tím, že silný příběh nahrazují vršením hlášek a odkazů. Úžasňákovi se mají k takovým Autům jako dokonalý protiklad. Charakterizuje je sice tradiční pixarovský perfekcionismus v oblasti vizuální stylizace a výtvarného pojetí, záři pro štítek V.I.M. ale sbírají z dospělejšího stylu vyprávění a Birdovy zásady nikam nespěchat.

Pestrobarevná variace na bondovky a superhrdinské filmy si sice drží záliby v roztomilých maličkostech, většinu vtipných detailů ale hravě a zcela sebejistě zapracovává do příběhu. Nejmenší diváci si mohou rozedřít slzné kanálky kvůli tomu, že pan Úžasňák dostává elektrické šoky a že se v každé jeskyni povaluje nějaká ta lebka, a asi přitom ani nepochytí, proč se padouchova sekretářka tak svůdně vrtí a co je to manželská krize. Dospělý ví své. I animované postavičky (určené v prvé řadě pro balamucení nejmenších) mohou mít za úsměvnou typizací nastrčenou půvabnou psychologii. Úžasňákovic duše potom překračuje rámec rodiny a nabíjí celý film nečekaně hutnou atmosférou, která do sebe promítá roli baviče, psychologa i mentorujícího vypravěče, který umí básnit o časech superhrdinů zároveň nostalgicky i chytlavě. Úžasňákovská paráda okouzlí desítkami nuancí a miniatur, ale pocit, že nám dává víc než jen na míru ukuchtěnou výplň pro děcka, nic nezastíní.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace