Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Úžasňákovi | The Incredibles | 2004
csfd  imdb
US premiéra: 05.11.2004
CZ premiéra: 25.11.2004
režie: Brad Bird
hrají: Holly Hunter, Samuel L. Jackson, Craig T. Nelson

Úžasňákovi: Blu-ray


ikona
st39.6
Rodina superhrdinů vypadá famózně. Ale přišla v ošizené edici 

Vzpomínáte ještě na ty časy, kdy Pixar točil dobré filmy? Já vím, mizerný vtip, Pixar je nejlepší a nejúspěšnější a nejroztomilejší a nejbarevnější. Ale faktem je, že poslední jeho film, který si člověk mohl opravdu užít, aniž by se musel prokousávat tunou sentimentu, rozkošňoučkých postaviček a a srdceryvné hudby byli Úžasňákovi. Rodina superhdinů, která úžasná opravdu je. Proč?

Který chlap by se rád neviděl v akci-chtivém taťkovi? S Úžasňákovými si rozumí každý, i my - neúžasní.Protože je s ní sranda. Ano, tak jednoduché to někdy bývá. Brad Bird našel s Úžasňákovými recept, po kterém si spokojeně mlaskal téměř každý: děti si užily hyperakční superhrdiny, rodičové Birdův perfekcionismus kombinovaný s kvanty výborných nápadů a neustálé odkazování na bondovky i nejrůznější comicsárny, všichni dohromady pak poutavé postavičky s výtečně rozpracovaými osobními dilematy.

Vždyť který chlap by se neviděl v akce-chtivém taťkovi, která dívenka by mohla nechápat puberťačku, která není schopná najít ve světě své místo, nebo který mladý kluk by nechtěl být superrychlé zlobidlo, co stihne položit učiteli špendlík na židli tak rychle, že to ani kamera nepostřehne? A maminky se starostmi nad hlavu? Kdo by nechtěl být natahovací? Brad Bird krásně spojil superhrdinské schopnosti se všedními problémy a vznikla mu z toho rodina, se kterou si i přes její "úžasnost" identifikuje každý.

O to víc si pak člověk užije neotřelé nápady v akčních scénách, fešnou retro-stylizaci a s ní spojenou neopakovatelnou atmosféru. Úžasňákovi jsou plní energie, nápadů a trefného humoru. Ten film ani po letech neztratil šťávu.

Šťávu neztrácí ani po obrazové stránce. Od animáků se samozřejmě nic jiného než referenční kvalita nečeká a vy od Úžasňákových také nic jiného nedostanete. Ve vysokém rozlišení je krásné sledovat, jak moc se od roku 2004 změnila animace. Na Úžasňákových je znatelná absence detailnějších struktur a propracovanějších kulis. Pixaru se to ale podařilo krásně zamaskovat, protože víc než jako nedostatek neduhy vypadají jako tvůrčí záměr.

 


Přehrajte si trailer
Čistě po technické stránce pak Blučku těžko něco vyčítat. Ostrost je samozřejmě naprosto špičková, známky komprese vás obtěžovat nebudou (leda drobná posterizace, troufnu si říct, že se o ní zapřičinilo mírné snížení datového toku oproti americké edici). Kontrast? Barvy? Kresba stínů? Ale jděte! Dokonalost sama. Zvuk? Dokonce i ta čeština zní skvěle! Zkuste si ve slovníku najít pojem "epic".

A pak se hned pusťte do hledání slovíčka "fail". Na české Blučko se i přes fakt, že tu před lety vyšlo plnohodnotné DVD, dostala jen minimální dávka bonusových materiálů. Jak je u nás totiž zvykem, disk, na kterém se nacházejí, tedy ten druhý, v namodralé krabičce v našich obchodech nedostanete.

Zbývá tak jen slavný animáček Jack-Jack útočí, předfilm Zajdalen a dvaadvacetiminutovka Úžasňákovi nově (Incredibles: Revisited).

To je BD novinka (v HD), která za ten čas rozhodně stojí. Tvůrčí tým v čele s Bradem Birdem se posadí ke kulatému stolu a snaží se dát Úžasňákovy do jakési historické perspektivy. Poslechnete si tak o krušných začátcích projektu, podíváte se na první náčrtky, storyboardy ... je to lepší než klasický film o filmu, protože u stolu sedí dost lidí na to, aby byla konverzace neskutečně výživná (člověk se navíc v kontextu nedávných událostí zasměje, když slyší jednoho ze členů štábu, jak vypráví o tom, že se modlili, aby nebyli první, kdo v Pixaru udělá mizerný film). Když navíc nestačí divákova představivost, zaskočí prostřih ke storyboardu/previzu/zákulisním záběrům, který všechno osvětlí. Pecka!

Obraz: 2.39:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 EX - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 20. 4. 2011
Cena: 499,-

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace