Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Učitelka | 2016
csfd  imdb
US premiéra: 21.07.2016
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jan Hřebejk
hrají: Zuzana Mauréry, Peter Bebjak, Csongor Kassai, Martin Havelka, Zuzana Konečná

Učitelka: Recenze


ikona
Rimsy
S čím se vytasilo osvědčené duo Hřebejk-Jarchovský tentokrát? 

Svého času byl Jan Hřebejk na špičce českého filmu, a to z hlediska kvality i diváckého zájmu. To první šlo v poslední dekádě dolů, zatímco to druhé nikoli. Proto asi nikdo nečekal, že by Hřebejk přišel s nějakou zásadní změnou ve své tvorbě. V posledních letech ale překvapivě experimentoval a ne vždy úspěšně. Drama Učitelka ho vrací zpět do 80. let, kde v minulosti nejednou zabodoval. A platí to i teď?

Začátek osmdesátek, tuhá normalizace. Nová třídní učitelka (skvělá Zuzana Mauréry) zneužívá svého postavení v komunistické straně k tomu, aby využívala rodiče a děti k plnění svých přání. Z nich si nejvíce zapamatujete standardně dobrého Csongora Kassaie a sympaticky buranského Martina Havelku, kteří se rozhodnou proti těmhle nespravedlnostem vystoupit. Svolá se rodičovská schůze, z níž se retrospektivně dozvídáme různé pohledy rodičů na učitelčino chování. V promluvách jednotlivých rodin se odráží jejich vlastní motivace a vztah k socialistickému zřízení. Budou mít nakonec navrch zastánci neortodoxní kantorky, nebo hrstka jejích odpůrců?

Při pohledu na tenhle základní příběh vypadá Učitelka jako slepenec motivů z Pupenda (normalizace a jak v ní přežít), Musíme si pomáhat (využívání druhých) a Dvanácti rozhněvaných mužů (hádky i argumentace dichotomizované skupiny). A nejen vypadá, ono to tak skutečně je. Tentokrát se Hřebejk do žádných eskapád nepouštěl a dokázal, že v bezpečném retru je mu dobře.

Našince zarazí, proč se film odehrává na Slovensku a je ve slovenštině s (převážně) slovenskými herci. Původně se totiž jednalo o malou produkci pro slovenskou televizi, až později se objevil nápad přetavit dílo v celovečerní film. Finanční ambice proto nebyly velké a s žádnou velkolepostí nepočítejte. Hřebejk si perfektně vystačí s napjatou atmosférou v pár interiérech.

Oproti vychtěným komediím nesoucím se na vlně tužeb po hořkosladkých filmech ze života i přeumělečteným experimentům z posledních let v Učitelce převládá jistá Hřebejkova režie, která se nepouští do zbytečných eskapád a nechává vyniknout hlavně Jarchovského scénář. Vzhledem k důrazu na postavy a jejich (ne)morální postoje je to jedině dobře. Jako stísněné a trochu minimalistické drama o minulém režimu Učitelka funguje, a to vůbec není málo.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Funkční drama, které přináší minimum nového, ale ve své jednoduchosti je dostatečně jisté. Humorné momenty se samozřejmě vyskytují, ale většinu stopáže budete správně rozčarovaní ze všeho toho alibismu a pokrytectví. A to je správně.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar3/10

  Snura

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar9/10

  hamm

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar8/10

  Perun

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace