Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Turnaj zabijáků | The Tournament | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Scott Mann
hrají: Ving Rhames, Robert Carlyle, Kelly Hu, Ian Sommerhalder, Scott Adkins, Danny John-Jules, Sebastien Foucan

Turnaj zabijáků: Recenze


ikona
k0C0UR
Vyhlížený akční výplach sice nedostál vysokým očekáváním, minout ho by ale byla přece jen škoda. 

Akční béčka tu vždycky byla a rozhodně vždycky budou. Nejsou zárukou, ale mohou být překvapením. Čas od času vyleze nějaké z nich do širšího povědomí a dá vám signál k tomu, že na takové filmy zřejmě nebudete nikdy dost staří.

Herecká sestava, která se sešla u Tournamentu, je poměrně pestrá, a kdyby se zachovala v úplně původním složení (někteří herci nakonec odřekli), byla by dokonce nevídaná. I tak je ten správný čas dát ruku na srdce, a říct si, jestli by nebyla škoda nevidět, kterak si průměrně slavné, až trochu víc slavné hvězdy dávají pořádně do držky – všichni se asi ostatně těšíme na Stalloneho Expendables, kteří tohle schéma dovádějí do příjemného extrému.

A tak je tu máme – v jednom ringu se scházejí Robert Carlyle, Kelly Hu, Ving Rhames, Ian Somerhalder, Scott Adkins a parkurový neposeda z Casina Royale, Sebastien Foucan. Jak bylo řečeno, mohlo být líp, ale i tak je aspoň dobře. Zmiňovaní herci, zapletení do třicítky elitních zabijáků, z nichž jako vítěz může vylézt jen jeden, totiž nabízejí zhruba to, co se od nich čeká. Poměrně velkým problémem je to, že nenabízejí absolutně nic navíc. A ve scénáři, který si plete příběh o turnaji elitních zabijáků s příběhem o spáse kněze na scestí (úděsný Carlyle ve své suverénně nejhorší roli), který se do turnaje pouze připlete – a tudíž je to hlavně o něm a lidé kolem se zabíjejí jen tak mimochodem -, bohužel nelze najít ani nikterak chytré zvraty, myšlenky či metafory, které by Tournament mohly vyrvat z vod čistého průměru.

Naštěstí za pět minut dvanáct přichází hrstka příjemných režijních nápadů, „záběrů, které jste vždycky chtěli vidět“ a pár obstojných akčních scén, které ve výsledků způsobují, že tak zle zase není. Nenápadný Ian Somerhalder (Boone ze seriálu Lost) se ze dne na den přerodil v akčního poloboha a s přehledem si krade většinu filmu pro sebe, tradičně upozaděný Adkins dostává alespoň jednu fajn scénu a nepohyblivý Ving Rhames se definitivně přehoupává do škatulky „guilty pleasure“. S ním tam pak zůstává i většina filmu, který si lze užít, pokud rezignujete na cokoliv spojeného se slovem realita a necháte se vést desatery „cheesy“ momentů - doopravdy je docení jen ti, komu přijdou zajímavá vybuchující těla, nebo nic netušící prodavači na benzínkách, ověšeni sluchátky s hlasitou hudbou, kterým se za zády odehrává nefalšované řešeto.

Tournament je podnos, z nějž si člověk musí jídlo pečlivě vybírat a ostentativně ignorovat, že všude kolem to trochu zapáchá. Jaksi „objektivně“ vzato, je to hora promarněného potenciálu nad něčím, co mohlo být v rukou chytřejšího režiséra kultovní. Ale i v tomhle nízko vymezeném rámci se najde dohromady půl hodiny obstojné zábavy, kvůli kterým nelze Tournament poslat do úplných horoucích pekel. Proto, že se zde zhmotňuje spousta fanouškovských představ a vizí. Za to, že jsou ve špatném filmu, ale nemůžou a těžko je za to soudit. Tournament dělal fanoušek, který ví co chce, ale do řemeslné stability potřebuje ještě nějaký ten rok dospět. Tak snad příště.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar5/10

k0C0UR

Tři desítky elitních zabijáků bojují o sympatickou částku a hlavně o vlastní přežití. Vyhrát ale může jenom jeden... Zajímavě nastíněná zápletka bohužel doplácí na to, že je odsunuta na vedlejší kolej a rozhodně nemá tolik prostoru, aby se z Tournamentu mohla stát kultovní záležitost. Jednotlivé scény a fragmenty ovšem často fungují a režisér plní několik fanouškovských přání s nadhledem... fanouška. Utáhnout celý film se mu ale nedaří.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Spooner

 • avatar6/10

  Mr. Hlad

 • avatar7/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar5/10

  st39.6

 • avatar6/10

  aik

 • avatar7/10

  Le_Chuck

 • avatar4/10

  cabal

 • avatar6/10

  seifgard

 • avatar6/10

  dick

 • avatar5/10

  kubik

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar6/10

  Trevize

 • avatar4/10

  puffy2

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace