Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Transformers: Probuzení monster | Transformers: Rise of the Beasts | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.06.2023
CZ premiéra: 08.06.2023
režie: Steven Caple Jr.
hrají: Anthony Ramos, Dominique Fishback, Ron Perlman, Peter Cullen

Transformers: Probuzení monster: Recenze


ikona
Mr. Hlad
optimus primerise of the beastssteven caple jr.transformers
Obří roboti vyměnili režiséra a zkouší to po letech znovu v kinech. A možná to nebylo úplně nutné.  

Znáte ten pocit, když stojíte nad téměř prázdnou pánví, v níž byla dejme tomu boloňská omáčka, a vy se zoufalým výrazem koukáte na ty zbytky na dně, ze kterých půjde vyškrábat přinejlepším půl porce, ale vy víte, že máte špagety navařené pro dva a návštěva už klepe na dveře, a tak to musíte prostě nějak rozdělit a tvářit se, že je všechno tak, jak jste plánovali? Přesně takový pocit jsem měl z Transformers: Probuzení monster. Je to takový výškrabek. 

Série Transformers začala v roce 2007 velkolepě a dodnes jde o jeden z nejzábavnějších klasicky pojatých trikových blockbusterů. Michael Bay se tehdy ještě hlídal, dohlížel na něj produkující Steven Spielberg a z výsledku jejich spolupráce vzešlo to nejlepší z obou jejich stylů. Bay dodal krásné a moderní obrázky, zpomalovačky, blbnutí s armádou a velkolepost. Spielberg zase humor, pečlivě vybrané herce a lidskost a výsledkem bylo parádní dobrodružství pro kluky i dospěláky, kteří v sobě ty kluky pořád ještě měli. A pak to šlo postupně do háje. Z Transformers se postupem času stala bizarní podívaná. Sice dobře vypadala, ale občas působila, jako kdyby ji točil někdo, kdo to nemá v hlavě v pořádku. A pád ke dnu završil v roce 2017 regulérně trapný a naštěstí nepříliš úspěšný Poslední rytíř. Restart Bumblebee, který to zkusil s menším měřítkem, komerčně nezazářil, a tak začínáme znovu. S opičáky, nosorožci a hnusným vizuálem. 

To poslední je pro Transformers: Probuzení monster největší a zdaleka nejpodstatnější problém. Steven Caple Jr., jenž má za sebou dvojku Creeda, totiž prostě nenatočil hezký film. Trikově jde až na samotné finále o podívanou, která v kategorii letních hollywoodských výplachů obstojí bez větších problémů, avšak film jako takový jednoduše není hezký. Půlka Transformerů nemá osobnost a ani nejsou vizuálně nějak zásadně zajímaví, takže pokud znáte jen Optima, Bumblebeeho a Megatrona, budete mít problém se v nich vyznat. Samozřejmě ne ve chvíli, kdy po plátně běhají transformeří gorily, nosorožci a jestřábi, ale ve své robotické podobě jsou zkrátka hrdinové dost těžko odlišitelní jeden od druhého. A o tom, že by měli až na pár výjimek něco jako osobnost, se taky mluvit nedá. 

Mnohem horší ale je, že Caple Jr. pošle hrdiny někdy v půlce do Peru. To má podobu jednoho města a jedné louky a tam se ti roboti prostě řežou. Chvílemi to vypadá jako scéna, kterou nestihli dodělat, protože krom seschlé trávy a robotů tu prostě není nic. A i to nic je docela hnusné. Jako prakticky celý film. Takže když si sečteme nezajímavě vypadající hrdiny, prázdné prostředí, opepříme to nevýraznou hudbou a celkovou únavou materiálu (pořád je to víceméně to samé co poprvé) a přidáme bizarní zvířecí nováčky a nepříliš zábavné lidské hrdiny, vyleze vám z toho… no tohle. 

Ale chválit taky budu. I když ne moc a trošku opatrně. Caple Jr. se pokusil Transformers posunout malinko jiným směrem. Nejde o tak divokou a mnohdy až dementně dětinskou podívanou, jaké točil Bay. Humoru ubylo a nový režisér se pokouší tlačit svůj snímek víc do dobrodružného žánru, občas skoro až do Indyho. V závěrečné bitvě navíc překvapí několika nápady a celkem i přehlednou a ne špatnou akcí, ale v současné letní konkurenci to nestačí. 

Noví Transformeři nejsou dostatečně zajímaví a atraktivní ani jako blockbuster, ale nakonec ani jako další díl téhle série, která v roce 2007 tak pěkně začala a o pár let později tak nedůstojně skončila. To, že tvrdím, že v celé filmové sáze Transformers jde o průměr, nemá být žádné plácání po zádech pro ambiciózního nováčka za kamerou, všichni totiž víme, kde reálně ten transformeří průměr je. Faktem zůstává, že Probuzení monster možná osloví fandy, kteří toužili vidět pětimetrovou kovovou gorilu, co se mění v robota a dabuje ji Ron Perlman, jinak se však jen těžko hledá důvod, proč byste Transformers: Probuzení monster měli vidět. 


Přehrajte si trailer
To, že to není tak blbé, jako když se se sérií loučil Bay, fakt nestačí k tomu, abych někoho posílal do kina s tím, že si to užije. Noví Transformeři nejspíš chtěli sérii restartovat, dát ji novou krev a oslovit staré fandy a získat pár nových. Jenže na to by museli pořádně zabrat a to ve všech směrech. Tohle je spíš takový výškrabek zbytků, kterým nikdo nikoho neohromí. Rozhodně ne mě.  

p.s.: Ten příslib pokračování, kterého se dočkáme na úplném konci, nezní marně. Ale bylo by asi fajn, kdyby se o něj postaral někdo jiný než tenhle tvůrčí tým.  

p.p.s.: Pokud nemáte slabost pro devadesátkový hiphop, klidně si bod z hodnocení odečtěte.  

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (21)

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Nový režisér rozhodně nepřinesl novou krev a a ani moc nových nápadů. Transformers: Probuzení monster sice není tak trapná podívaná jako poslední díly od Michaela Baye, ale vizuálně a příběhově jde o mdlý a nudný film, který v letošní letní blockbusterové konkurenci nemá šanci zaujmout.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  Palo111

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar5/10

  Perun

 • avatar6/10

  pytlak15

 • avatar4/10

  PamPero

 • avatar4/10

  slord

 • avatar3/10

  Bospor

 • avatar5/10

  Batahst8

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace