Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Transformers: Pomsta poražených | Transformers: Revenge of the Fallen | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.06.2009
CZ premiéra: 25.06.2009
režie: Michael Bay
hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro

Transformers: Pomsta poražených: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Michael Bay to dokázal. Znovu. Alespoň po stránce komerční a velikostní. Jenže dobře známý wow efekt se při absenci vymazlených scén (typu "první kontakt", "bitka v ulicích velkoměsta" a podobně nezapomenutelné okamžiky z jedničky) jaksi nedostavuje. Ano, Bay točí furt stejně a najdete tu všechny jeho trademarky včetně dětinského humoru a skrz naskrz děravého scénáře. Ale není to už ono.

Všechno zachraňuje pohotový Shia LaBeouf a valná část (spíš komediálního) obsazení. Takže jsou Transformers i napodruhé nakonec zábavní, zvlášť pokud přidáte fakt, že je ve dvojce podstatně větší množství akce, výbuchů, robotů, postav, pitomostí ... všeho. Je to klasický sequel, tedy předražená, leč nedomrlá verze svého předchůdce. Díky roztahané stopáži a faktu, že film vznikal kvůli stávce prakticky bez scenáře, člověka omrzí opakované sjíždění dost rychle (pokud na něj vůbec dojde). Zmiňovaných okamžiků, kde by Bay na chvíli nahnal člověku husí kůži, je tu pramálo a tak se na Transformers 2 bude vzpomínat jako na rozpačitý, i když ve všech ohledech velkolepý blockbuster. Pokud chce Bay natočit ještě trojku, ať se proboha alespoň na chvíli zamyslí nad zápletkou a trochu ubere na množství ... všeho. Krom Megan Fox.

I na Blu-rayi vypadají Transformers velmi podobně jako poprvé, audio i video-kvalitou připomínají skoro až klon jedničky. Pravda, po zvukové stránce člověk zapláče nad absencí drobných detailů ve výsledném mixu (opět se tu hraje na efekt, ale ztrácejí se drobnosti, které dělaly předchozí mix tak zábavny - "cvakání" při mluvě robotů apod.), jenže z toho těžko můžeme nařknout jinak perfektní DTS-HD stopu. Obrázek pak přesně v Bayově stylu přináší hodně hrubé zrno, vsází na vysoký kontrast a syté barvy a chová se přesně tak, jak si pamatujete z kina. Přepis perfektní, bez jakýchkoliv vad.

Poznámka pro sběratele nebo Bayovy fanoušky: jelikož Bay pár scén točil na IMAX kamery, můžete si koupit Blučko, na kterém jsou tyto záběry v téměř nativním poměru stran. Stejně jako u Temného rytíře se tu přepne formát z 2.35:1 na 1.85:1, takže se roztáhne do fullscreenu. Za ty trable to nestojí, protože se jedná doslova o pár vteřin (lesní bitka, která je zároveň asi o deset vteřin prodloužená, prostřihané sestavení Devastatora a asi dva letecké záběry), ale kdyby se vám do toho chtělo: tzv. Big Screen edici prodává ve Státech exkluzivně Wal-Mart, který ji ovšem na druhou stranu oceánu samozřejmě neposílá. Takže si musíte sehnat zprostředkovatele. Jasně, rvačka na zeleni je teď ještě úchvatnější, ale cenu to jinak nemá.

Bonusů jsou kvanta. Nejdůležitější je "The Human Factor: Exacting Revenge of the Fallen", dvě a půl hodiny (!!!) dlouhý dokument, který pokrývá bez legrace všechno. Navíc začíná už tam, kde jedničkaszkončila, takže si užijeme s protagonisty i celosvětovou premiéru prvního dílu. Hodně se v dokumentu řeší to, jak je Bay nesnesitelný, často si z nedotknutelného režiséra tvůrci utahují, bez zábran odhalují problémy při vzniku scénáře, ale ukazují i rané návrhy různých robotů a samozřejmě rozebírají detaily kolem digitálních efektů. Jsou toho kvanta a dost možná si dokument užijete víc než celý film. Zvlášť v okamžicích, kdy Bay doslova pár minut před světovou premiérou dodělává barevné korekce. Ne, to nebyl mediální blábol.

"Deconstructing Visual Bayhem" je srovnávačka pre-vizualizací a finální kompozice, "NEST: A Transformer Data-Hub" databanka veškerých robotů, "The Allspark Experiment" zbytečná pitomost, kde si stavíte vlastního robota (Blu-ray exclusive bonus, které nikdo nepotřebuje ani nechce). Povinnou přítomnost vystřihaných a alternativních scén (šest minut o ničem), trailerů, tv spotů, galerie, hudebního videa (Linkin Park: New Divide) si můžete taky odškrtnout.

"Giant Effing Movie" je pak docela zábavný sestřih funny momentů z natáčení (občas se tu opakují záběry z hlavního dokumentu), "25 Years of Transformers" nudná připomínka robotího výročí, nabídku pak uzavírá zábavné "A Day with Bay: Tokyo", což je pokračování hlavního dokumentu a sleduje Baye před a po světové premiéře. Suma sumárum špičkové dokumentární menu.

Obraz: 2.40:1 :: 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, Dolby Digital 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 11 .11. 2009
Cena: 799,-  nebo $39.99 (dovoz z US - Big Screen verze)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace