Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Trable v ráji | Couples Retreat | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.10.2009
CZ premiéra: 31.12.2009
režie: Peter Billingsley
hrají: Vince Vaughn, Jon Favreau, Kristen Bell, Malin Akerman, Jason Bateman, Jean Reno

Trable v ráji: Recenze


ikona
Mr. Hlad
… aneb jak parádní obsazení nezaručí dobrý film.  

Pamětníci olympiády v Naganu si možná vzpomenou na to, jak byla hokejová NHL poprvé přerušena a díky tomu mohly začít národní týmy vybírat hráče bez omezení. Hokejisté Kanady a USA měli týmy snů a prakticky nikdo ze západní polokoule si nepřipouštěl možnost, že by mohli zklamat. Všichni víme, jak to nakonec dopadlo. Když má člověk k dispozici papírově úplně všechno k tomu, aby uspěl, a nezadaří se mu, je to hodně ošklivé. Trable v ráji jsou pro Vince Vaughna a Jona Favreaua něco jako Nagano pro Kanadu. Kdyby vypadla s Kazachstánem.

A přitom to měla (záměrně nepíšu mohla) být velmi příjemná podívaná. Skupina herců, kteří rozhodně komedie zvládají, se vydá na izolovaný ostrov, kde pod záminkou napravování manželských a partnerských vztahů budou dvě hodiny rozesmívat diváky. Mathew Vaughn"Vaughn, Favreau a Jason Bateman tohle umí, Malin Akerman je dostatečně sympatická a komediálně zkušená na to, aby mohla tomu prvnímu krýt záda, Kristin Davis měla s Favreauem také držet krok a Kirsten Bell by také nic pokazit neměla, už kvůli svým proporcím. K tomu si přidáme ještě jeden černošský pár a sranda může začít.

A to je právě ten problém, sranda totiž nezačne prakticky vůbec. Jednoduchý děj o tom, jak čtyři dvojice pod vedením přehrávajícího Jeana Reno zjišťují, jak moc jsou jejich vztahy v háji, totiž vůbec není vtipný. Ale vůbec. Ne že by Trable v ráji nabízely mizerný humor, podpásovky nebo nedej bože komediální výstupy založené na pojídání zvratků a parodování Iron Mana. Nic takového. Film prostě jenom není vtipný. Neděje se v něm nic, co by člověka mohlo pobavit nebo dokonce rozesmát. Hrdinové vždycky jenom někde sedí, mluví, mluví a mluví a neřeknou nic.

Ještě horší problém je však ten, že se příběh bere nesmírně vážně. Trable v ráji mají skoro dvě hodiny, ale v kině jsem měl pocit, že jsou delší než Kmotr. Podstatnou část filmu totiž zabírají scény, ve kterých páry sedí u manželského poradce či poradkyně a svěřují se mu nebo jí se svými pocity. Opět to není ani trochu vtipné a nejspíš ani být nechtělo. Na tom by nebylo nic špatného, spojení komedie a dramatu o vztazích by nebyla žádná novinka, avšak aby se člověk o hrdiny alespoň trochu zajímal, musí to být více než jen ploché a jednorozměrné charaktery. Vaughn moc pracuje, Favreau chce neustále souložit, Faizon Love neví, jak uspokojit svou mladší přítelkyni a Jason Bateman je idiot. Je prakticky nemožné začít někomu z hrdinů fandit, protože to jsou postavy doslova vycucané z prstu a tvůrci si mysleli, že bude stačit, že jejich hrdinové mají známý obličej. Nestačí to ani v nejmenším.

Scénář, za nějž jsou mimochodem také zodpovědní Vaugh a Favreau, jakoby neexistoval. Trable v ráji působí jako omylem natočené něco, co vzniklo jen kvůli tomu, aby se parta herců a kamarádů mohla chvilku válet na plážích. Po příběhové stránce nemá film absolutně co nabídnout. A s režií je to bohužel úplně stejné. Peter Billingsley ve svém debutu za kamerou naprosto zklamává. Za celých sto třináct minut ze sebe nedostane jediný dobrý nápad, nezvládá načasování fórů a celkově režíruje, jako kdyby nerežíroval. Nejhorší však je, že neúměrně natahuje scény, které sami o sobě nejsou vtipné a nejspíš by vtipné nebyly, ani kdyby za kamerou stál Kevin Smith. Několikaminutová etuda na téma „musím si sundat kalhoty, ale zapomněl jsem doma plavky“ je jak z Neváhej a toč. Byl bych rád, kdyby se tenhle člověk za kameru už nikdy nedostal, protože minimálně v komediálním žánru je zoufalejší než by byl Woody Allen na režisérské sesli u třetích Transformerů.

Naštěstí se celá ta zoufalost v poslední dvacetiminutovce zlomí. Tvůrcům nejspíš došlo, že by se v jejich filmu mělo něco dít, takže po hodině a půl keců dojde konečně i na nějaké ty hádky, usmiřování, trochu té akce a děje celkově. Není to nic, co by film dokázalo dotáhnout do průměru, ale alespoň se člověk při odchodu z kina cítí lépe než většinu času, co v něm seděl. No a ten hotel a ostrov jsou taky docela fajn.

Celkově jde o poměrně velký průšvih. Popravdě moc nechápu, kde se to celé mohlo pokazit. Trable v ráji mají vynikající herecké obsazení, jehož členové si navíc sami psali scénář a rozhodně tak nečinili poprvé v kariéře. Už dlouho jsme tu neměli film, který by dokázal tak strašlivým způsobem zahodit svůj potenciál. Nefunguje tu humor, nefunguje tu romance, nefunguje tu nic a celé je to zrežírované tak mdlým způsobem, že už to snad ani horší být nemohlo. Pokud chcete romanci, jděte jinam. Pokud chcete lehkou zábavu, rovnou utíkejte.

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Čtyři páry vráží na ostrov užít si trochu pohody, brzy však zjišťují, že je čeká několik dní perné manželské poradny. Trable v ráji jsou romantická komedie, která postrádá romanci i humor. Ve filmu se neděje nic, co by mohlo být považováno alespoň za malinko zajímavé a je s podivem, že takhle dobré herecké obsazení dokáže natočit komedii postrádající byť jen špetku humoru.Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  imf

 • avatar2/10

  Cival


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  HALUZNIAK

 • avatar6/10

  novoten

 • avatar4/10

  Snura

 • avatar6/10

  Susanne

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar3/10

  puffy2

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  Phil cze

 • avatar1/10

  Barbosa

 • avatar5/10

  vader

 • avatar5/10

  tygr.karlos

 • avatar4/10

  Lookass

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace