Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Čtvery vánoce | Four Christmases | 2008
imdb  kinobox
US premiéra: 26.11.2008
CZ premiéra: 11.12.2008
režie: Seth Gordon
hrají: Vince Vaughn, Reese Witherspoon, Jon Favreau, Robert Duvall, Kristin Chenoweth

Čtvery vánoce: Recenze


ikona
imf
 

Vánoční komedie patří v Hollywoodu do povinné výbavy tak jako blinkry do každého auta. Vynechejte a bude to průšvih (měřitelný stovkami milionů dolarů). Vy si možná vystačíte se Sám doma nebo Láskou nebeskou, ale vězte, že bez téhle tradice byste je prostě neměli. Jenže jaká je pravděpodobnost, že se to pokaždé povede? Stačí se podívat na úroveň halloweenských hororů. Čtvery Vánoce (proč troškařit, že?) ovšem sázejí na Reese Witherspoon a Vince Vaughna. Netradiční kombinace, naznačující mj. že Vince Vaughn hodlá do konce kariéry točit vánoční komedie. Jeho Santa má bráchu se k nám do kina nedostal, což je škoda. Proč? Protože je o fous lepší než tahle rodinná limonáda.

Nechápejte mě špatně, rád se o Vánocích nechám rozložit na atomy nějakým tím poselstvím o síle rodinných pout. A stejně tak se mi na tváři rozhostí úsměv, když se někdo rozhodne vánoční veselí poslat na druhou kolej a prostě si užívat. Vince a Reese jsou možná trochu neobvyklý pár, ale v úvodu si získají i největšího podpantofláka. Jsou totiž děsně "free". Denně chodí na diskotéky, hrají nejrůznější hry a i po letech žhnou láskou tak jako v den, kdy mezi nimi poprvé přeskočila jiskra. Ona je krásná, on vtipný, nechtějí svatbu, děti ani společné víkendy a svátky s rodiči. Tady nastupují na scénu každoroční vytáčky ze štědrovečerních hostin. Jedeme očkovat sirotky v Barmě, jedeme stavět latríny v Thajsku. Dárky pošleme, všechny milujeme. Čau. Ve skutečnosti se ti dva výtečníci pravidelně vytrácejí na exotickou dovolenou. Tentokrát jim však San Francisco uštředří velkou lekci. Kvůli mlze jsou všechny lety zrušeny a oni se stanou obětí televizní ankety.

Další vývoj je bolestně předvídatelný - telefony se rozdrnčí a během deseti minut má před sebou volnomyšlenkářský pár hned čtyři rodinné sleziny. A přirozeně začíná jít do tuhého. Čtvery Vánoce totiž nejsou vaše obvyklá romantika, jsou naopak spíš dekonstrukční vztahovkou, ve které ti dva zjišťují, že se vlastně navzájem neznají, a tak úplně jim to neklape. Ne nadarmo se říká, že člověka nejlépe poznáte, když ho postavíte do společnosti jeho rodičů. Oba hrdinové se za (rozvedené) tatínky a maminky buď stydí nebo se obávají kostlivců ve skříni. A sourozenců. Vince Vaughna neustále mlátí jeho wrestlingoví bráškové (Jon Favreau jako pankáč je neuvěřitelný), Reesiina matka je zase hrozná klepna s fotoalbem, které mělo zůstat zavřené.

Překročením prvního prahu jde jakákoliv chemie mezi hlavními hrdiny do háje a hlášky střídají klasické fyzické gagy. Vince někdo někam kope, Vince někam padá, někdo zvrací, případně Reese mlátí děti. To byla hezká pasáž, bohužel trapně PG... přesto splněný sen každého naštvaného dospěláka. Některé dvanáctileté děti prostě musíte vzít za šos a odhodit, zvlášť když utíkají s vaším těhotenským testem za maminkou. Zní to celkem zábavně a svižně, jak jen může být osmdesátiminutový film, rozsekaný do čtyř epizodek. Jenže stopáž tentokrát pracuje proti scenáristům. Bleskové návštěvy tlačí na pilu úmyslnou mimózností příbuzných. Nejdřív je to zábavné, pak ohrané a nakonec otravné, tím spíš, že se někteří rodinní příslušníci pravidelně vracejí, aby napáchali ještě víc škody. Jsou to ale právě oni, kdo drží film a vaše víčka nad vodou. Vaugh i Witherspoon se odcizí nejen sami sobě, ale hlavně divákům. On je na tom samozřejmě hůř, protože je tu za toho špatného, sobeckého a nechápajícího. Reese se provinila snad jen výraznou rtěnkou a anorektickým zjevem. Figuru má vynikající, ale její lícní kosti jsou vidět až z vesmíru. Mám pro ní jen dvě slova. Big a Mac.


Přesto zůstává tím obvyklým "zlatíčkem" a není divu, že se na ní o prvním víkendu přišly podívat davy lidí. Jenže ono jaksi není na co. Seth Gordon, režisér zábavného dokumentu King of Kong, se při hollywoodském debutu držel hodně při zemi a když se všichni unaví a pohár trpělivosti přeteče, začne se kormidlo obracet s pořádným skřípotem. Najednou je svatba sexy a děti cool. Najednou jsou všichni dospělí. Najednou by Vánoce nikdo neměl trávit na Fidži v perličkové koupeli, ale na předměstí pod stromečkem a kupou synovců a neteří. Ano, muselo to být, ale uspěchané finále zasazuje nevýrazné vánočce ránu z milosti. Předtím možná nebylo až tak těžké přehlížet, že se jedná o druhořadou kopii Jeho fotr, to je lotr, ale když si ti dva na konci znovu padnou do náručí bez známky studu a buranský Vaughn ze všeho vybruslí malým vtípkem, začnou si i největší cynikové v sále myslet, že se film snaží podbízet úplně všem. A víte co se stane, když mícháte bělostně nevinné ideály a černý humor? Zůstane vám nevýrazná šeď. Snad přijde nějaká další vánoční trvalka za rok. Touhle si leda tak můžete podložit stojan od stromečku.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (17)

Verdikt

avatar5/10

imf

Reese Witherspoon a Vince Vaughn žijí na hromádce, ale o Vánocích musí navštívit všechny tatínky a maminky, co jim osud nadělil. Paradoxně zjišťují, že rozsévání DNA a manželský slib nejsou zas tak hloupé věci. Rodinné hodnoty rostou, zvratky létají vzduchem, starý gag s pádem ze střechy pořád funguje a divák se nestačí divit. Jen škoda, že tahle podpantoflizace je bez vášně a snahy. Kapesníky tentokrát nechte doma, nebudou potřeba.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  novoten

 • avatar4/10

  Snura

 • avatar6/10

  Susanne

 • avatar3/10

  RainMakeR

 • avatar3/10

  Dragon

 • avatar3/10

  nelson23

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar4/10

  The Joker

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  batman

 • avatar3/10

  Barbosa

 • avatar3/10

  BáraS

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace