Tom of Finland | 2017
csfd  imdb
US premiéra: 13.10.2017
CZ premiéra: 09.11.2017
režie: Dome Karukoski
hrají: Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Dähn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen

Tom of Finland: Recenze


ikona
Rimsy
dome karukoskitom of finland
Zaútočí životopisné drama z homosexuálního prostředí na Oscary? 

Ve Finsku se rozhodli vsadit na jistotu. Vzali etablovaného, ale stále mladého tvůrce, přimíchali silný osobní příběh se společenským přesahem a voilà, severský vyslanec na Oscary je hotov. Tom of Finland pojednává o kreslíři, který svými homosexuálními obrázky šokoval konzervativní poválečnou Evropu. Svým uměleckým bojem pomohl k překonání panujících tabu a tematizoval svobodu v sexuální orientaci. Jenže potřebujete o tom vidět film?

Základní náčrt příběhu dává nejen dobrou představu o tom, co se bude dít, ale rovnou vám taky řekne, jestli vás tenhle film vůbec bude zajímat. Z hlediska formy či originality se totiž ničeho převratného nedočkáte, a tak zdaleka nejvýraznějším tahákem zůstává kontroverzní téma. Pro nás neokoukaný Pekka Strang v hlavní roli podává uhlazený obraz Touka Laaksonena, známého ve druhé polovině století právě jako Tom of Finland. Pro laika v tomto tématu je docela překvapivé, jak drsně byla homosexualita perzekvována, a to pouhých pár desítek let zpátky v civilizované Evropě. Ale tenhle fakt z nedávné historie je jednou z mála věcí, které na filmu výrazněji zaujmou.

Šikovný Dome Karukoski se z režijní stoličky snaží ozvláštnit rutinní scénář, ovšem nemá to jednoduché. Jeho osvědčený spolupracovník Aleksi Bardy si totiž jede poměrně obyčejný "biopicový" standard. Hlavní hrdina téměř nesleze z plátna a klasicky se u něj střídají období, kdy bojuje s s nepochopením společnosti i se sebou samým a leckdy ho musejí popostrčit lidé z blízkého okolí. Paralelně sledujeme několik časových rovin Laaksonenova života: válečnou službu, poválečné etablování se v umělecké sféře i bilancující stáří. Což je všechno pěkné, ale viděli jsme to už milionkrát. Doufejme, že na připravovaný film o Tolkienovi, kterým se Karukoski aktuálně zabývá, bude mít k dispozici vrstevnatější materiál.

Ve filmu je samzřejmě spousta motorkářů, námořníků a jiných homosexuálních stereotypů - ovšem právě tohle byla doba, kdy se ony stereotypy vytvářely, takže jejich přítomnost dvakrát nepřekvapí. Karukoski lehce nakousne i 80. léta, kdy celosvětovou gay komunitu poznamenala hrozba AIDS. Toto zajímavé období, kdy se museli gayové znovu obhajovat před majoritní společností, bohužel nemá dost prostoru, ačkoli je pochopitelné, že pro Toma už tyto roky zas tak dramatické nebyly. No a pak to skončí. A nic moc ve vás nezůstane...

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Talentovaný finský režisér Dome Karukoski natočil biografický snímek o ikoně země tisíce jezer, velkém bojovníkovi za svobodu a práva homosexuálů. Filmové zpracování formálně ani obsahově nepřekvapí, jedná se však o vypovídající vhled do tématu, k němuž se většina diváků jen tak nedostane.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Snura

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace