Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
To | It | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.07.2017
CZ premiéra: 07.09.2017
režie: Andres Muschietti
hrají: Bill Skarsgård, Owen Teague, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard, Wyatt Oleff

To: Blu-ray


ikona
KarelR
itstephen kingto
Temná věž dost bolela, čest Stephena Kinga ale rychle zachránilo To. Měli byste ho mít i na blůčku? 

To bylo mým zdaleka největším loňským restem. Zaprvé kvůli tomu, že nad adaptací slavné kingovky skoro všichni jásali, a zadruhé kvůli jejímu finančnímu triumfu. Možná si ještě pamatujete, že film v květnu 2015 opustil Cary Fukunaga, jehož vize se (po třech letech příprav!) rozešla s přáními studia. V tu dobu už byl dokonce obsazený Pennywise, kterého měl v kapse Will Poulter, a všichni přepokládali, že To nemilosrdně poputuje k ledu.

V červenci 2015 se ale stal malý zázrak. Warneři totiž udali režii Andymu Muschiettimu, načež Pennywise převzal Bill Skarsgård a v létě se 2016 se vyrazilo před kamery. Kdekdo samozřejmě čekal, že se Fukunagova silná tvůrčí vize přežvýká do spotřební rychlokvašky. O to větším šokem tak byly spokojené ohlasy, jež film dovedly až k sedmisetmilionovým tržbám.

Ano, To je malý hororový zázrak. A abych se konečně dostal k tomu hlavnímu - všechny vydělané dolary si bezesporu zaslouží. V době, kdy se na nás hrne jedna duchařská žánrovka za druhou, není zrovna lehké natočit něco ambicióznějšího. Muschiettimu se ale přesně tohle povedlo, jelikož nesází jen na krvavé lekačky s děsivým klaunem.

Kdepak, nejlepší kingovka posledních let se drží u dětských hrdinů, jejichž přátelství je alfou a omegou celého filmu. Už po pár scénách víte, že by vás osudy Billa, Bena nebo Beverly zajímaly i v případě, že by nemuseli bojovat s pradávným zlem. Prostě byste sledovali jejich léto a trable s rodiči nebo šikanátory, což by vydalo na skvělého nástupce Stůj při mě.

S Pennywisem jako třešničkou na napínavém dortu je ale To ještě lepší. Ačkoliv nejsou hororové scény extra kreativní nebo novátorské, atmosféra šlape na jedničku a s lekačkami je to podobné. Muschietty si přitom nikdy nenechá ujet vlak a nesklouzne k laciné brutální žánrovce. Sveřepě si totiž jde za společným překonáváním strachu a prodá tak i ústřední pointu, která je v době "života na Facebooku" ještě aktuálnější než v 80. let.

To se tak na jednu stranu drží v archetypálních mantinelech, na druhou v něm však bije nefalšované dětské srdíčko, které těží z přesného castingu a precizní režie. Škoda klasicky přepálené stopáže - hlavně první půlka se ještě mohla krapet prostříhat. Jinak ale není moc co vytýkat, jelikož se To ve všech důležitých aspektech jednoduše povedlo. (8/10)

Muschettiho triumf na Blu-rayi krásně vypadá i zní, tím ale pozitiva nekončí. Solidní práce se totiž odvedla i na (česky otitulkovaných) bonusech, jež zabírají celou hodinu a jsou pečlivě rozděleny mezi nejdůležitější témata. Tři čtvrthodinové featuretty si pro sebe zabírají Pennywise, Klub smolařů a Stephen King. Posledních 15 minut pak spolknou vystřižené scény, kterých je celkem 11 a zahrnují i skvělý alternativní konec úvodní scény s Georgiem.

Samotné zákulisní materiály nejsou tak obsáhlé, aby mohly rozebrat každou postavu a každé kreativní rozhodnutí. A trochu v nich schází třeba líčení Pennywise. Jinak se ale jedná o poctivé krátké dokumenty, které nechávají mluvit všechny podstatné osoby, a především ten Kingův je přímo narvaný zajímavostmi. Jak vlastně To vymyslel? Nakolik se inspiroval realitou? A o čem má primárně být? Pokud vás tyhle otázky někdy trápily, King tu na ně vcelku jasně odpovídá. Kromě filmu tak fanoušci dostanou i patřičnou přidanou hodnotu, s níž je blůčko Ta náramně uspokojivou koupí.

Obraz: 2.40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 17.1.2018
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 808,- (UHD BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace