Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Thor | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.05.2011
CZ premiéra: 28.04.2011
režie: Kenneth Branagh
hrají: Chris Hemsworth, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Stellan Skarsgard

Thor: Blu-ray


ikona
st39.6
thor
Jak agardskému kralevici sluší modrá barva a útulný prostor vašeho obýváku? 

Letošní dvojitou (respektive trojitou) dávku marveláckých superhrdinů odpálil stylově bůh hromu: Thor. Z comicsovek posledních několika let asi nejobávanější adaptace, která sice skončila v rukou zkušeného Kennetha Branagha, ale i přes to nad ní viselo několik ohromných otazníků. Thor přece jen není klasický superhrdina, je to bůh a jako takový by to měl mít na Zemi docela snadné. Aspoň nás učili, že bohové mezi smrtelníky na větší potíže nenarážejí... Navíc kontrast mezi božským Asgardem a zapadlou vesnicí někde uprostřed pouště v prvních trailereh naznačoval, že bude Thor smrdět papundeklem, což ostatně platilo i o kostýmech. A co teprve legendární kladivo Mjölnir? Jak bude vypadat Thorovo létání? Má vůbec bůh potenciál zaujmout v akční scéně?

Branagh na všechny otázky odpověděl tím nejlogičtějším krokem, ke kterému ostatně časem dojde téměř každý comics nebo jeho adaptace: V jistém momentu zbavil svého superhrdinu, tedy boha veškeré jeho moci a přinutil ho přehodnotit veškeré své postoje. Thora nejdřív potkáváme jako arogantního spratka, jehož korunovaci na krále Asgardu přeruší pokus o krádež artefaktu, který by mohl rozpoutat válku a ukončit tak těžce vydřený galaktický mír. Jenže Thora mír nezajímá, Thora bere jen to, kolik namodralých ledových obrů může praštit po kebuli svým přerostlým kladivem. Příliš pozdě chlapec zjistí, že svými činy narušuje křehkou rovnováhu, a než se naděje, letí černou dírou vstříc naší drahé planetě - a zbaven veškeré své moci. Tu nabude až v okamžiku, kdy bude opět hoden mocného Mjölniru...

Hemsworthova Thora nelze nemilovat, když mlátí prázdným hrnkem o zem nebo když si chce ve zverimexu koupit koně.Branagh tenhle úvod zvládá naprosto bravurně, i proto že se během prvních dvaceti minut téměř nepodíváme na Zem. Místo toho ve velice stručném (leč výstižném) flashbacku zjišťujeme vše důležité o Asgardu, o tamní historii a královských rodinných vztazích. Ty jsou především o triu Thor - Loki - Odin a jejich dynamika je mnohem důležitější než to, čeho si všímá většina kritiků Branaghovy adaptace (kvalita kulis - jakkoliv může být mizerná- přece nemůže být důvodem, proč Thora shazovat jak ocelek). Výborný casting tu proti sobě staví doslova božího Anthonyho Hopkinse, charismatického Hemswortha, který se kupodivu neztrácí ani při konfrontaci s oscarovou hereckou legendou, a výborný Tom Hiddleston, obohacující svůj divadelní rejstřík o barvitého filmového padoucha.

Vztah téhle trojice je katalyzátorem veškerého dění ve filmu a nutno podotknout, že funguje opravdu výborně, a to nejen z pohledu hereckého, ale i z toho scenáristického.

O něco větší problém byste mohli mít s Thorovou konfrontací s pozemšťany. Natalie Portman tu totiž víc než kdy jindy působí jako tuctová buchta a vata na Thorově cestě za sebepoznáním. A její postava vyznívá zbytečně, podobně jako ostatní pozemští přicmrndávači... Dělají tu jen křoví a odehrávají skvělé fórky, které scenáristé tasí vždy právě včas na to, aby diváka udrželi v pohotovosti. Sledovat kontrast mezi Thorovou a naší kulturou je, jak jen to říct - rozkošné! Hemsworthova Thora prostě nelze nemilovat, když s nadšením mrskne prázdným hrnkem o zem nebo když si chce ve zverimexu koupit koně.

Dávkování humoru jde Branaghovi výborně, stejně tak timing v posouvání příběhu kupředu. Akce ale úplně nepřesvědčí, protože pozemský souboj s Destroyerem na konci je příliš krátký a nezajímavý a finální konfrontace bratrů je pak spíš válkou dialogů, než že by oslnila výbušnou akci. Thor žádnou vyloženě povedenou akční scénu, na kterou byste vzpomínali jako na adrenalinovou pumpičku, nenabízí.

Škoda ale hlavně té nedomrlé pozemské vesničky a většiny scén z ní... Ale co. Pořád je Thor comicsovka, která nabízí prvotřídní herecké výstupy, na nichž je vidět, že si protagonisté své party nesmírně užívají, skvělý humor a svižné tempo, díky čemuž se dá film sjíždět prakticky pořád dokola - tedy za předpokladu, že vám sedne.

Thor je žhavou novinkou a jako takový musí vykázat absolutní technickou kvalitu. Špičkový zvukový mix zní v HDčkové verzi brutálně (zvlášť cestování černou dírou nebo řežba s Destroyerem), 1080p přepis pak disponuje veškerými kvalitami, které byste od nového blockbusteru očekávali: špičkový kontrast, věrné pleťovky, naprosto neuvěřitelnou ostrost (celky mají tendenci měknout, ale obličejové detaily jsou vskutku oslnivě nařachané drobnokresbou) a docela solidní stínokresba, i když na tu budete především v úvodní bitvě často nadávat. Osobně jsem s ní neměl na plazmě tak veliké problémy jako v kině, u majitelů LCD si ale dovedu představit dost mizernou čitelnost scény. Zrna je tu docela hodně a je dobře, že se ho tvůrci přepisu nerozhodli uměle potlačovat. Blučku nesmírně sluší.


Přehrajte si trailer
Sluší mu i bonusová výbava, která se k nám dostala (chce se říct že skoro nezvykle) celá, krom audiokomentáře navíc kompletně otitulkovaná. Právě audiokomentář si ale rozhodně nenechte ujít. Branagh v něm mluví po celou stopáž a je vidět (resp. slyšet), že k filmu má hodně co říct. Důkladně rozebírá vztahy hrdinů, soustředí se na dopad jednotlivých činů a scén, hodně se věnuje hercům, ale i tvorbě kulis, kontrastu mezi okrasným Asgradem a strohou Zemí. Branagh tu poutavě vypráví, působí nesmírně inteligentně, takže poslouchat jeho audiokomentář je docela zážitek.

Bezvadné jsou ale i další bonusy. Teaser a trailer snad představovat netřeba, stejně tak kraťas Konzultant nebo Cesta k Avengers - všechny už jste museli vidět na MovieZone (a pokud ne, tak máte co dohánět!). Vedle nich je tu ale ještě sedm dokumentů, která vás dohromady zabaví přibližně na třičtvrtě hodiny. Asi nejzajímavější je dvacetiminutovka From Asgard to Earth, popisující tvorbu obou světů, pak už to jde s informativní kvalitou značně s kopce - tříminutovka Our Fearless Leader vypráví o Branaghově režii, Assembling the Troupe v pěti minutách představí veškeré obsazení (docela nuda), Hammer Time v překvapivě dlouhých šesti minutách rozebírá vznik Thorova kladiva a vše s ním spojené, Creating Laufrey v pětiminutovce předvede, jak vznikal vůdce ledových obrů a jak mu každý den nasazovali několik hodin masku. Music of Gods zkouší ve dvou minutách načrtnout, jak se tvůrci stavěli k hudbě, a poslední dvouminutovka A Conversation je naprosto nesmyslný rozhovor se Stanem Leem na placu, kde natáčel své cameo.

P.S.: Film u nás vychází i na Blu-ray 3D.

Obraz: 2.39:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 21. 9. 2011
Cena: 599,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace