Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Seventh Day | 2021
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Justin P. Lange
hrají: Guy Pearce, Keith David, Stephen Lang, Robin Bartlett, Hannah Alline, Major Dodge

The Seventh Day: Recenze


ikona
do_Od
exorcismusGuy Pearcehororknězrecenzethrillervymítání ďábla
Hororový mix Constantinea a Training Day, který zní na papíře mnohem lépe, než jaký je ve skutečnosti. 

Zajímavý námět, povedený trailer, atmosférou něco mezi Constantinem a Training Day a do toho všeho Guy Pearce v jedné z hlavních rolí? Co by se jen mohlo pokazit…

…inu, dost věcí. Hororový snímek The Seventh Day není žádná áčková produkce, rozhodně by mě tak ani nenapadlo k němu přistupovat jako k nějakému ambicióznímu exorcistickému dramatu s hororovými prvky, kde by se vyprávěl příběh na pomezí reality a fikce, Guy Pearce by v něm drsné hláškoval, zatímco by školil mladého začínajícího exorcistu, strašila by v něm kupa démonů, lekačky by měly suprové efekty a každý herec by svoji repliku zvládl prodat bez jediného mrknutí oka. Počkat – že je tohle všechno v nezávislých malých hororech nejen naprosto běžné, ale ještě navíc to i často skvěle funguje? Aha!

Jak stojí výše, film se točí okolo zkušeného exorcisty otce Petera (Pearce), který má za úkol vytrénovat mladého kněze otce Daniela v boji proti zlu. Zlu, které je tady navíc překvapivě hojně reprezentováno, takže pokud jste čekali alespoň špetku realismu, smůla. Každopádně otce Daniela ve filmu hraje Vadhir Derbez, a kdybych už tohoto herce nikdy v životě v ničem neviděl, vůbec bych se nezlobil. Derbez má v podstatě hlavní roli a jeho Daniel je nejen poměrně hloupá postava, zároveň je i bolestivě nepřesvědčivě zahraná. Jako by si tvůrci uvědomili až někdy v půlce natáčení, že Derbez vůbec není schopný prodat jednotlivé repliky, natož projevit patřičné emoce, ale protože už nebyly peníze, nemohli s tím nic udělat.

Každopádně Daniel a Peter společně vyšetřují případ chlapce, který sekerou vyvraždil celou svoji rodinu. V první polovině příjemně krátké stopáže (jeden z mála světlých bodů filmu) tak oba exorcisti jakoby sledují stopy démona, snaží se sbírat důkazy a poznávají jeden druhého. A když odhlédneme od hereckého neštěstí, kterým je představitel Daniela, místy to i funguje. Jenže. Jakmile začnete jen trochu víc přemýšlet nad scénářem, začnou vylézat na povrch nepříjemné trhliny. Ty jsou navíc později ve filmu čím dál patrnější. V jednu chvíli si tak například snímek hraje skoro až na procedurální vyšetřování, jenom aby pak naprosto nereálně skončil jeden z knězů přímo ve výslechové místnosti, kde nemá co dělat, a ještě navíc výslech převzal. A to jen pár hodin poté, co vůbec nastoupil do služby. Navíc díky tomu máte dojem, jako by veškeré ostatní vedlejší postavy byly jen nemluvící nemyslící komparz, který tam má stát, aby scéna působila živě. Paradoxně to má ale spíš opačný efekt.

Když už pak dojde na nějaké hororovější momenty, většinou je to jen vykrádačka jiných filmů, zrežírovaná zcela bez nápadu, bez jakékoli lehkosti a nadhledu. Některé scény navíc mají nepochopitelný střih, zápletka se posouvá z místa na místo, aniž by předtím bylo vysvětleno, proč někdo zmizel či jak se najednou ocitli zrovna zde. Ale budiž, tyhle nedostatky bych možná ani tolik neregistroval, kdyby mě film aspoň po celý čas neubíjel svojí jednoduchostí. Zaprvé závěrečný zvrat je vám odhalen prakticky na samotném začátku, zadruhé i když celý snímek začíná reálnými záběry na papeže Jana Pavla II. a povídáním o exorcistech a Vatikánu, film se ani jednou nezabývá otázkou, jestli je někdo skutečně posedlý démonem, či jestli za tím nestojí něco jiného. Tenhle námět přitom funguje nejlíp právě v momentech, kdy samotní hrdinové řeší své pochyby. Jenže ne tady. Občas jsem se tak nachytal při tom, jak doufám, že to celé bude mít nějaký háček, že to celé bude trochu jinak, jenom abych byl následně zklamaný, když si opravdu tvůrci vybrali to nejprimitivnější možné vysvětlení. Žádné hraní si na pomezí reality a fikce. Vše je tady doslovné, a tím pádem mnohdy nechtěně legrační. 


Přehrajte si trailer
V podstatě tak na celém filmu zaujme jen místy skvělá hudba, brutalita spojená s hlavním případem posedlého chlapce, kratší stopáž a nakonec samozřejmě i Guy Pearce, kterého je ale ve filmu proklatě málo. Všechno ostatní jsem prozíval, odkroutil hlavou a nakonec znechuceně odsoudil za to, že se to nesnaží být ani o chlup chytřejší, než jaké to ve výsledku je. Úvodní přirovnání ke komiksovému Constantinovi a krimi Training Day tak berte s velkým nadhledem, tenhle snímek totiž nesahá Keanuovi s Denzelem a Hawkem ani po kotníky. 

Verdikt

avatar4/10

do_Od

Guy Pearce se snaží ve špatném filmu o exorcistech, kde závěrečný zvrat uhodnete v prvních minutách filmu, hlavní postava vám konstantně poleze na nervy a hororové scény vás budou bít do očí tím, jak nezajímavě jsou provedené. Existují mnohem lepší filmy, takže tenhle s klidem vynechte.Hodnocení čtenářů

  • avatar2/10

    jarmil

  • avatar6/10

    Fanous21

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace