Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Terminátor 2: Den zúčtování | Terminator 2: Judgment Day | 1991
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 07.09.2017
režie: James Cameron
hrají: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong

Terminátor 2: Den zúčtování: V.I.M.


ikona
imf
arnold schwarzeneggerjames cameronterminator
Největší film své doby. I nejlepší? Arnold je tentokrát na straně těch hodných 

Ale že to trvalo co? :) Srdce fanouška akčních nářezů plesá a po jeho boků slaví i kolega sci-fista. Terminátor 2 je jedním z těch filmů, které můžete postavit do čela žebříčku "nejlepších z nejlepších", aniž by se na vás okolí (včetně kavárenských intelektuálů) dívalo s posměškem. Někdo může tvrdit, že Cameronovým majstrštykem byl Titanic, ale ani dvě miliardy na tržbách a armáda oscarových sošek nezmění to, že vrchol přišel už v roce 1991 a změnil nejen žánr, ale i celou kinematografii. James dal na rady fanoušků a odstranil dva zásadní "nedostatky" už tak dokonalého originálu - omezený rozpočet a Arnieho jako záporáka.

Co vzniklo? Hmm... Nejlepší sequel všech dob? Snímek, který redefinoval pojem hollywoodský blockbuster? Arnieho nejpůsobivější herecký výkon? Ať už v tomhle textu napíšu cokoliv pochvalného, všechno budete moci s klidným srdcem odsouhlasit. Stejně jako v případě Vetřelců se Cameronovi podařilo rozšířit původní formulku a to nejen o třaskavé akční scény. Šmahem zlikvidoval postup hlavní hrdinky prvního filmu, poslal ji na psychiatrii a proti napravenému Arnoldovi postavil nemesis, ze které mám ještě dneska noční můry. T-1000 byl vskutku hračička a malého Johna Connora by zřejmě vyřídil během pauzy na kafe, jenže kampak s tímhle na Arnolda. Brokovnice, motorka a dobře padnoucí sluneční brýle - sežeňte si tuhle výbavu a budete k nezastavení. Pro jistotu ale přibalte na záda dva metráky ocelových svalů. Můžou se hodit.

Mohl bych tu cákat emocemi ještě dlouho, ale je to zbytečné. Dopsání druhého Terminátora do téhle kategorie zůstává pouhou formalitou. Byla to jen otázka času a kdo to nechápe, ten zřejmě nikdy Cameronův opus neviděl, což ho řadí k těm největším z hříšníků. Každý máme ve svých hlavách celuloidové díry, ale neposkvrněnost druhým Terminátorem to je asi jako kdybyste z mapy světa vymazali celý kontinent. Při popisech scén jednoduše docházejí slova a nejradši byste nevěřícího Tomáše popadli a posadili před obrazovku, protože tohle se musí vidět.

S termínem "génius" zacházím nanejvýš opatrně, ale u Camerona udělám výjimku. V době natáčení Termínátora 2 do něj vstoupil snad Duch Svatý, jinak si totiž neumím výsledek zdůvodnit. Ultimátní hlášky, ultimátní nápady a hlavně ultimátní stylizace. Michael Bay, hudlaři z MTV i další současní talenti jsou super, ale vždycky budou až "ti druzí". Vizuální orgie, které Cameron v druhém Terminátorovi předvádí nezestárly za patnáct let ani o jediný den, což je u filmu s takovým podílem digitálních triků něco nevídaného. Přiznám se, mluví ze mě bezmezně oddaný fanoušek, přesně takový ten nadrženec, kterému Sarah Michelle Gellar ve Vřískotu 2 odsekne ironické: "Tobě z Camerona stojí, viď?". V rámci mravní výchovy mládeže na tu otázku nebudeme odpovídat, ale když Arnie popadne rotační kulomet a nahodí lišácký úsměv, cítím pokaždé jisté šimrání...

p.s. Director's Cut je základ.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (52)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace