Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Tajemství mumie | Adèle Blanc-Sec | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 16.09.2010
režie: Luc Besson
hrají: Louise Bourgoin, Mathieu Amalric, Gilles Lellouche, Philippe Nahon, Jean-Paul Rouve

Tajemství mumie: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Luc Besson a jeho po všech stránkách odvážná hrdinka... 

Luc Besson si nejspíš až do smrti bude užívat statutu evropské filmařské legendy. A zaslouží si to jako málokdo. Pátý element, Leon, Brutální Nikita nebo Magická hlubina jsou filmy, které jsou prostě a jednoduše parádní.

Pak ale začal produkovat a na režii kašlat. Když se k ní teď občas vrací, vypouští do světa jen průměrné a často i mizerné filmy. Tajemství mumie bohužel není výjimkou.

Otázka, kterou si mnoho lidí klade už od traileru, je „proč?“. Proč se Luc Besson rozhodl věnovat svůj čas zrovna tomuto filmu? Už od prvních obrázků se totiž snad každému podsouvala do hlavy myšlenka „to vypadá jako Indiana Jones, jenom mnohem hůř.“ A tak to taky je. Tajemství mumie je sice adaptací u nás neznámé komiksové série, ale... vypadá jako Indiana Jones. Jenom mnohem laciněji, jako druhořadá nápodoba. Takže to dopadlo vlastně úplně přesně tak, jak se kdekdo obával. Proč Besson natáčel film, o kterém jednoduše musel vědět, že bude porovnáván s filmovou sérií, která je už skoro třicet let považována za naprosto klasiku, ví nejspíš jenom on. A nejspíš i jen on ví, proč se z toho vyloupl tak nudný výsledek.

U dobrodružného filmu, který šlape, člověk rád přehlédne méně povedené triky. Trikař zodpovědný za oživlé mumie by sice zasloužil pořádně nakopat do řiti a pterodaktyl vypadá slušně jen v momentech, kdy u něj nestojí žádný člověk, ale to by se dalo odpustit, kdyby byl film zábavný. Bohužel moc není. Tvůrci vsadili všechno na stylizaci, a tak tu máme lovce s olbřímím vousem, až parodicky tlustého detektiva a hromadu dalších postaviček, které možná v komiksu působí zajímavě trhle, ovšem ve filmu vypadají stejně divně jako Zdeněk Srstka v Predátorovi. Prostě se na to nedívá moc hezky.

Besson ale překvapivě zklamává i jako vypravěč. Když už se člověk přizpůsobí tempu a atmosféře a přistoupí na to, že Tajemství mumie se nejspíš bude líbit jen dětem, vytasí se režisér s nějakou opravdu hodně brutální scénu (jehlice) nebo nechá Louise Bourgoin být tak sexy, že by se za to nestyděla ani Sharon Stone v Základním instinktu. Jednoduše řečeno – když už se člověk smíří s pravidly hry a přistoupí na to, že Tajemství mumie je polodementní vyprávěnka pro děti, vytáhne na něj Besson něco čistě dospěláckého a zase ho rozhodí. Tahle stylová nejednoznačnost ale – ať už byla nebo nebyla záměrná – však rozhodně není k dobru věci.

Čtyři hvězdy a skoro až průměrné hodnocení tenhle slepenec dostává jen proto, že výlet do Egypta v první půlce je celkem fajn a že než začne Besson míchat žánry, styly a vůbec všechno, dá se na to koukat bez toho, aby člověk trpěl. A dokonce se občas objeví i záblesk zábavy. Jo a taky za tu svůdnou Louise Bourgoin.

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Luc Besson se vrací jako režisér s příběhem o hrdinné archeoložce, pterodaktylovi a hromadě mumií. A je to zívačka. Tajemství mumie by sice chtělo být trochu jako Indiana Jones, ale Besson natočil jen přeplácanou hovadinu s pěknou herečkou v hlavní roli.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  HALUZNIAK

 • avatar2/10

  Crawler

 • avatar6/10

  Susanne

 • avatar5/10

  ZkuKol

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar4/10

  pearl_jam

 • avatar6/10

  Montezuma3

 • avatar3/10

  TheDasrkKnightR

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace