Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Tahle země není pro starý | No Country for Old Men | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 09.11.2007
CZ premiéra: 28.02.2008
režie: Ethan Coen, Joel Coen
hrají: Josh Brolin, Tommy Lee Jones, Woody Harrelson, Kelly Macdonald, Javier Bardem

Tahle země není pro starý: Necenzurovaný trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Okolo trailerů na Coenovic velebenou drsňárnu jsou trochu zmatky. Krvavý trailer zpoza moře je trochu odlišný od necenzurované upoutávky z Británie, trailer 2, nad nímž posledně slintal k0C0UR, byl zas na Appleáckých serverech v tichosti nahrazen trailerem třetím (koncepčně dosti podobným – ale pokud se prohrabete archivy YouTube, zjistíte, že původní verze, kterou u nás už nevedeme, necitovala tolik z recenzí a nesoustředila se na Tommyho Lee Jonese). Každopádně, teď k nám přifrčel klip vostrej jako břitva namočená v chilli omáčce. Už úvodní Bardemův ksichtík naznačí, že se budou dít interesantní věcičky - čím ale bude „oscarový vrahoun“ zabíjet lidi, odtuší jen čtenáři zahraničních recenzí a nedočkaví piráti. V eRkovém traileru se samozřejmě víc tlačí na, ehm, brokovnici, jih přestává být vyprahlým upoceným  místem a pár chlápků docela nepěkným způsobem odejde do věčných lovišť. Nejvíc mě ale vábí Josh Brolin, jemuž rok 2007 nakonec patřil snad ze všech nejvíc. Nic proti combům Shii LaBeoufa, Michelle Pfeiffer a Jonaha Hilla, ale Brolinovy nezapomenutelné vedlejší role z Amerického gangstera, In the Valley of Elah nebo Planety teror vyznívají v kombinaci s lákavou coenovkou jako parádní zápis do historie. Už aby to tu bylo.

Tahle země není pro starý: Trailer 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Báli jste se, že Coeni už jsou navěky uvězněni v komerční sféře? Návrat ke kořenům v podobě venkovských balíků a spousty krve přišlo v pravou chvíli, těsně před tím než se nad tvůrčím duem začala definitivně lámat hůl. Komodity v podobě vybělených chrupů George Clooneyho a Toma Hankse se proměnily zpět v prach, písek a „tarantinovské“ venkovany a dávají možnost Coenům rozehrát zápletku v místě a žánru, kde lepších vypravěčů není. Ostatně i druhý trailer naznačuje, že Země bude srdcem patřit kamsi mezi Fargo a Zbytečnou krutost a že Coeni nezapomněli nic ze své brilantní vizualizace lidského utrpení – to hlavní a nejdůležitější tedy víme. O traileru a jeho tempu by se dalo opět napsat jen to, co už předestřel Cival minule – tuna dialogů ukotvených v napjaté atmosféře a shluku nervózních zvuků subjektivně vyplňuje dvakrát více času, než jaký ukazuje počítadlo vašeho přehrávače. Dnes ale nenapíše. I když jde bezpochyby o film, který si prostřednictvím trailerů reklamu neudělá (kdo z lidí si ho bude pamatovat za deset minut?), střihač šlápl do pedálů a udělal ze shluku pomalých záběrů z minula dramatickou vývrtku. Napínavá, drsná a opravdu špinavá – tak se odteď prezentuje Země, která není pro starý, jejíž stylizovaný hrdina chodí s předimenzovanými tlumiči (dává je i na brokovnici!) a rozdává rány jako na jezdícím pásu. Konečně to má tu pravou šťávu a nenutí k pokojnému klimbání. Alespoň jednou bych Coenům přál prorazit tu černou díru, kde všechny jejich „divné“ filmy uvíznou a nikdo na ně nechodí. Asi se to nepovede ani dnes, ale už by si to zatraceně zasloužili.

Tahle země není pro starý: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Vysílat trailery na filmy bratří Coenových, to mi nikdy nedávalo dvakrát velký smysl. Podobně jako u Woodyho Allena si z nich stejně většinou nic neodnesete. Jejich funkce je ryze oznamovací, což si měli uvědomit i chlapíci z Trailer Parku, kteří kvůli zemi, co není pro starý, zavařili nůžky. Snažili se, to jistě. Z jejich námahy však přespříliš radosti nevzešlo. Namísto odvážné kombinace a originálního nápadu se nám tu málem útrpně naplňují povinné dvě a půl minuty. Voní po dobrém kusu filmařiny a po spokojenosti Coneovic nohsleda, jenž může jít najisto. Z obligátního žánrového odklonu k mrazivému thrilleru ze zpoceném jihu, kde se klobouky špiní pro pohozené miliony dolarů, musí pochopitelně trčet dialogy a exponované herecké tváře. Ale proč je sledovat tak dlouho? Důvod neznám. Proto, ač se posléze autoři snaží urychlovat tempo nervní rytmikou anebo dokonce přivábit výbuchem, trailerová podívaná to zůstává víc než vlažná. A Javier Bardem v ní zůstal Formanovým bratrem Lorenzem.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace