Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
T2 Trainspotting | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.02.2017
CZ premiéra: 16.02.2017
režie: Danny Boyle
hrají: Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremner

T2 Trainspotting: Blu-ray


ikona
KarelR
danny boyleewan mcgregort2 trainspottingtrainspotting
Rentor, Sick Boy, Spud a Begbie jsou znovu pohromadě. Mělo by vás to zajímat, nebo je druhý Trainspotting jen strašně zbytečný? 

První Trainspotting jsem nikdy neměl za modlu, která z něj očividně vyrostla, a možná proto se mi líbila i dvojka. Jak jsem pochopil, řada lidí v ní vidí jen utahaný odvar z jedničky. Mně však tahle vyčerpanost naopak sedla, protože mi dospělácké vyhoření přijde ještě o něco zajímavější než mladická frenetičnost. Jistě, první Trainspotting je narvaný energií a rozhodně jde o unikátní dobovou výpověď. Když ale vezmete slavné hrdiny a podíváte se na ně 20 let po všem tom dovádění, vůbec nemůžu říct, že by mě to nudilo.

Málem bych se nebál říct, že oba Trainspottingy chápu jako dvě nerozlučné půlky jednoho příběhu. Jednička přeci jen končí trochu otevřeně a dvojka plně stojí na tom, že Renton dvě dekády zpátky podfouknul kamarády a vydal se vstříc lepšímu životu. Právě klasické motivy z ranku "domov je domov" a "staří kámoši jsou stejně nejvíc" tu Boyle ždíme tak zručně, že vážně nechybí nějaká divočejší kamera. Chlapci jsou prostě usedlejší a unavenější a vůbec mě netrápí, že to film plně reflektuje.

 

Na druhou stranu to ale neznamená, že by druhý Trainspotting neměl drive. Celá podzápletka Renton vs. Begbie je napínavá až běda a každý z hrdinů dostal nadmíru nosný dějový oblouk. Ať už jde o Rentonův návrat domů, Sick Boyovo přijímání vlastních limitů nebo Spudovu snahu utéct drogám, všechno působí odžitě a pravdivě. Nejvíc mě pak asi brala Begbieho linie se synem, v níž Robert Carlyle znovu dokazuje, že patří mezi nejlepší herce svojí generace.

Druhý Trainspotting mi tedy přijde jako skvěle vyvážená dvojka, která říká všechno, co říct chtěla, a dává každé z postav nový rozměr. Chápu, že někdo čekal stejně nabité a strhující drama, co člověka umlátí vizuálními finesami. Já jsem ale za celé to "starší" pojetí rád a vlastně mám pocit, že ve mně bude s přibývajícími roky jen a jen zrát. (8/10)

České blůčko Trainspottingu 2 se chlubí solidním obrazem i zvukem a docela potěší i (bohužel neotitulkované) bonusy. U tak malého filmu bych čekal očesané nic, domácí distributor však ulovil dvacetiminutové posezení s herci a režisérem a půlhodinku vystřižených scén. Na Blu-rayi si tak vyslechnete, jak se chlapci cítí dvě dekády po jedničce, a ještě si užijete kupu materiálů, jež skončily na podlaze střižny. Za mě tedy schůdná výbava, hlavním tahákem ale samozřejmě zůstává film.

Obraz: 1.85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, Dolby Digital 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 21.6.2017
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 718,- (BD ve Steelbooku + OST), 808,- (UHD BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace