Synekdocha, New York | Synecdoche, New York | 2007
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 23.04.2009
režie: Charlie Kaufman
hrají: Phillip Seymour Hoffman, Michelle Williams, Catherine Keener, Tilda Swinton
 

V KOSTCE

Caden Cotard je hypochondr, ale možná taky ne. Každopádně má potřebu pořádně se litovat a brát na to prášky a to takřka permanentně. K tomu všemu píše a režíruje hru o svém životě, kde hrají i herci, kteří hrají herce, kteří hrají jeho... Klasická scenáristická mystifikační hra Charlieho Kaufmana je tentokrát i v jeho režijních otěžích. Znamená to další kapitolu v autorské sebelítosti, kde Kaufmana nikdo nemá rád a nikdo s ním nekamarádí. A už zase má tvůrčí krizi. Kdo chápe smysl posledních dvou vět a ví, kdo je Charlie Kaufman, mohl by o tomhle filmu uvažovat. Pro zbytek to bude místy nepochopitelná a většinu času zřejmě nudná hra, kterou stejně nemá šanci vyhrát.

CELÁ RECENZE ZDE

TRAILERY

FOTOGALERIE

O FILMU

Málokterý scénárista je taková hvězda jako Charlie Kaufman. Tvůrce filmů jako Věčný svit neposkvrněné mysli, V kůži Johna Malkoviche nebo Adaptace dokáže vždycky přijít s něčím neviděným, originálním a zábavným. V současnosti je už Kaufman považovaný za takovou hvězdu, že si může dovolit usednout i na režisérskou stoličku a zkusit si to odřídit všechno sám. Synecdoche, New York je příběhem divadelního režiséra Cadena Cotrada, který se na jevišti rozhodl ukázat příběh vycházející z jeho života. Ne všechno jde ale podle plánu, protože jeho život není příliš ideální. Je tu stín bývalé manželky, která ho opustila kvůli umělecké kariéře, jeho současné manželství se rozpadá, první dcera vyrůstá kdesi na druhé straně světa, druhá to nemá v hlavě úplně v pořádku a herec, který má v Cadenově hře hrát jeho samotného, je až příliš dobrý a ukazuje Cadenovi, jak moc špatně na tom jeho život je. Kdo může pomoci? Obyčejně psychiatr, ale v tomhle případě ne. Psychiatrička Madeline se totiž mnohem víc zajímá o propagaci své knihy než o pacienty. A Cadenovi začíná čím dál tím víc hrabat. Většina režisérů by asi příběh Synecdoche, New York natočila jako standardní drama o krizi středního věku. U Charlieho Kaufmana ale můžeme nejspíš čekat něco mnohem nápaditějšího, šílenějšího a originálnějšího. Což je dobře. Jeden z posledních scénáristů s vlastním pohledem na svět zkrátka dostal šanci natočit si film. Tak doufejme, že se dostane i k nám.

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení

Zapomenuté heslo
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Vytvářet filmové blogy
  4. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  5. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
registrovat se