Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Syn temnoty | BrightBurn | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 23.05.2019
CZ premiéra: 23.05.2019
režie: David Yarovesky
hrají: Elizabeth Banks, David Denman, Meredith Hagner, Matt Jones, Jennifer Holland

Syn temnoty: Recenze


ikona
crom
Co by se dělo, kdyby z malého Clarka Kenta nevyrostl Superman, ale prvotřídní psychopat? 

Superhrdinské filmy jsou v kurzu. Hollywoodská studia na diváky doslova chrlí pestrobarevné komiksové hrdiny, kteří si s nejrůznější motivací dávají navzájem po hubě a řeší při tom otázky života, vesmíru a všeho kolem. Navzdory široké paletě možností, kterou mají filmoví tvůrci k dispozici, ale superhrdinské filmy jedou v zaběhlých kolejích, z nichž se jednotlivým postavám jen obtížně vystupuje. Toho si zřejmě povšiml James Gunn a rozhodl se trochu pohrát s ústřední zápletkou. A byla to myšlenka více než zajímavá, která do superhrdinské tématiky přinesla čerstvý vítr.

Možná jste si při sledování oblíbeného komiksového filmu říkali, jak by to asi vypadalo, kdyby se Superman nebo Iron Man zbláznili a začali dělat věci, za které hrozí dlouholetý trest odnětí svobody. James Gunn (tentokrát v roli producenta) se tuto otázku rozhodl rozvinout do podoby celovečerního filmu, jehož realizaci svěřil do rukou scénáristického Briana Gunna a Marka Gunna (ano, jsou to jeho příbuzní, a kromě Cesty na tajuplný ostrov 2 toho zatím moc nenapsali) a neznámého režiséra Davida Yaroveskyho (ten toho pro změnu zase moc nenatočil). Jako námět si vybral příběh malého mimozemšťánka, jenž ztroskotal na kansaské farmě bezdětných manželů Breyerových (Elizabeth Banks a David Denman), kteří namísto okamžitého přivolání Mužů v černém malého klučinu adoptovali a zadělali si tím na velmi obtížné rodičovství.

Vesmírný chlapeček totiž brzy dorostl do podoby Jacksona A. Dunna (schválně, kdo ho postřehl v Avengers: Endgame), jenž v sobě začal odhalovat schopnosti, které s pubertou běžného pozemského chlapce nijak nesouvisí. A vy už tušíte, jak to bude dál a těšíte se, až se děj naplno rozjede a vy budete sledovat jeden zvrhlý supermanovský kousek za druhým. Lidé shazovaní na zem z oběžné dráhy, propalování aut žhavým pohledem, shazování letadel, netvoření těl hrubou vesmírnou silou. A ono to tam skutečně všechno je, jenže až na úplném konci filmu a při závěrečných titulcích! Namísto využití nadpřirozených schopností hlavního hrdiny na maximum většinu filmu sledujeme, jak se podivně schovává v záclonách nebo vrhá úchylné pohledy na své budoucí oběti. Tak obrovsky promarněnou příležitost jsem u hororu už dlouho nezažil a je mi záhadou, proč se scénář držel tak při zemi, když lze v dnešní době i s relativně mikroskopickým rozpočtem natočit ledasjaké kousky.


Přehrajte si trailer
Jenže to by musel za kamerou sedět někdo zkušenější a herci by museli mít scénář, z něhož by se dalo něco hrát (a ve kterém by se něco dělo). A to Syn temnoty bohužel nenabízí. O zájem diváka tak bojují jenom jednotlivé momenty, kdy se hlavní hrdina věnuje své nově objevené psychopatické zábavě. Je jich však příliš málo na to, aby společně s několika povinnými lekačkami dokázali zakrýt vaše zklamání z vyprázdněnosti a nelogičnosti celého děje. Navzdory poměrně silné ústřední zápletce tak zůstává téma absolutního zla jako základního povahového rysu hlavního hrdiny pohříchu nevytěžené a z větší části nevyužité. Naštěstí se na nás brzo chystá Joker v podání Joaquina Phoenixe, který je přeci jen jiná herecká liga a očekávání jsou tudíž veliká. Žánr záporných superhrdinů tím dostane šanci na reparát a my mu budeme všichni držet palce.

Verdikt

avatar5/10

crom

Adoptovat malého chlapce z vesmíru bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, které manželé Breyerovi v životě udělali. Ale touha po dítěti a mateřská láska může být silnější než podezření z toho, že je váš supersilný levitující chlapec s ohnivým pohledem bezcitný psychopat, pro něhož je páchání zla typickým projevem osobní povahy. Šel by o tom natočit dobrý film, ale tentokrát to úplně nevyšlo, jelikož produkující James Gunn dokázal z lákavého tématu vytěžit příliš málo. Ale trpět u toho nebudete.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar4/10

  jarmil

 • avatar8/10

  Vardant

 • avatar6/10

  Muf

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  hroubek

 • avatar5/10

  pepo

 • avatar4/10

  krumlajs

 • avatar6/10

  Mr.FREAKE

 • avatar6/10

  Dataminer

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace