Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.12.2007
CZ premiéra: 07.02.2008
režie: Tim Burton
hrají: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Sasha Baron Cohen

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street: DVD


ikona
k0C0UR
 

Jmenuje se Sweeney Todd a podobně jako Monte Christo, i on skončil vinou vyšší moci ve vězeňském pekle za to, že byl šťastný a měl hezkou ženu, kterou miloval. Protože když je člověk příliš šťastný, narazí na závist. Závist v tomhle příběhu ztělesňuje soudce Turpin, jehož podobizna se ale na Toddově terči pro šipky už dlouho vyjímat nebude. Po dlouhých letech v chládku se Sweeney vrací pro svou vendetu a s tváří a pěveckými schopnostmi Johnnyho Deppa osnuje finální plán, kterak zúročit svůj um s lesklou břitvou na podřezávání všech vinných i nevinných krků (na druhou stranu, všichni jsou něčím vinni, že). Tim Burton zas a znovu pokládá koleje do zastávky plné pokřivených výjevů a charakterů, které žijí ve zkaženém světě. A zase a znovu se svým dvorním poradcem, kamarádem a hercem, který z velké části samotného Burtona definoval. Je to pořád ta samá písnička umíchaná z obvyklých ingrediencí  a kdybyste vedle sebe dali Mrtvou nevěstu a Sweeneyho Todda, možná byste našli i více než většinovou shodu. Faktem však zůstává, že ani posté to s Burtonem není nuda. I kvůli těm samozřejmým chlístancům krve na zdi, při jejichž výrobě se pějí sarkastické ódy na krásu života ,a chytrým textům doprovodných písní, které se honosí nebývalým vtipem a hloubkou. Ano, je to sice „jenom“ remake muzikálu a je v podstatě okopírovaný do puntíku. Ale v Burtonově podání působí natolik kompaktně a svěže, že si v jeho režijním portfoliu přeci jen to čestné místo zaslouží. A stojí za to ho mít na DVD, i kdyby vás nezajímaly přidružené bonusy. Pokud vás zajímají, tím lépe pro vás – užijete si jich dosytosti.

Magicbox totiž po dlouhé době vyrukoval s neodfláknutou dvoudiskovou edicí, která skutečně využívá nabízené kapacity pro prezentaci filmu, jejž rozebírá ze všech možných stran a úhlů. Více než padesát minut, rozsekaných do tria dokumentů, se na míle vzdalují tradičním představám filmům o filmu a nabízejí opravdový pohled takříkajíc pod pokličku: ať už jde o rozebírání tezí nad „skutečností“ postavy Sweeneyho Todda a přidruženými inspiračními prameny či Burtonovu obsesi postavou Todda jako takovou (film nosil v hlavě mnoho dekád, ale tenkrát ještě nebyl tak slavný a nemohl si jen tak lusknout prsty… znáte to), z minut strávených nad diskem je cítit nadšení pro věc. A i zde je třeba zmínit všude proklamovaný zlomový moment, kdy byl film prakticky odsouhlasen s Deppem v hlavní roli, aniž by ho kdokoliv viděl v herecké, natož pěvecké akci. Inu, tahle věčná spolupráce Deppa s Burtonem už musí být založena na mimosmyslovém vnímání – nebo na neochvějné důvěře, že Depp je dokonalý chameleón a zvládne prakticky všechno. Doplňující dokument s hudební tématikou je pak především rozborem vize páně Sodenheima a celkově dotváří dojem, že ve filmovém muzikálu lze leckteré neumětelství (herci by to bez předělů zřejmě neuzpívali) umně skrýt studiovými prostředky. Překlenete-li se přes fotogalerii, čeká vás ještě kvarteto poohlédnutí, vedoucích jiným směrem než k samotnému filmu. Šestnáct minut vztažených ke špíně Londýna plné zločinu a zakázaných radovánek je dokumentem v pravém slova smyslu a táhne se vzhledem ke zbytku trochu líně. Už na dalším rohu ale číhá o mnoho záživnější vyprávění o divadelních prknech, která znamenala horor a stopáží poloviční nahlédnutí do světa kostýmů a výpravných procedur. Ve výčtu chybí už jen osmiminutovka nazvaná Refrén s břitvou, která je podmanivou koláží plnou těch nejšťavnatějších výjevů.

Suma sumárum: jestli v poslední době stálo nějaké DVD vydání za utržené peníze, je to právě tahle temná verze dobového Londýna. Nestyďte se a sáhněte po ní.

Obraz: 2,35:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - česky, anglicky, maďarsky
Titulky: české...
Datum vydání: 9. 6. 2008
Cena: 399,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace