Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Super 8 | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.06.2011
CZ premiéra: 08.09.2011
režie: J. J. Abrams
hrají: Noah Emmerich, Kyle Chandler, Elle Fanning, Zach Mills, Ryan Lee

Super 8: Recenze


ikona
imf
Dobří vypravěči ještě stále žijí. I když jim Hollywood drtí kolenem průdušnice. 

Super 8 je pohledem zpátky. Pohledem, který dělí diváky do několika táborů - podle jejich vkusu, tolerance i data narození v občance. J. J. Abrams totiž splnil, co slíbil - věc v Hollywoodu stále méně vídaná - vyseknul poctu Spielbergovi tím, že za jeho peníze vyrobil funkční Frankensteinovo monstrum, složené z toho nejlepšího, co kdy Spielberg natočil. Berte ovšem na vědomí, že všechen ten materiál má minimálně tři křížky a je tu pádný důvod pro to, proč se film odehrává na sklonku sedmdesátých let (kdyby se odehrával dneska, nejmenuje se Super 8 ale třeba AVCHD). Do jiné éry se totiž tohle úmyslně rozvláčné vyprávění jak z foglarovek snad ani nehodí. Otázkou je, jak se s tím vypořádají dnešní teenageři. Super 8 a jeho poetika malých zapadákovů, velkých tajemství, klukovských dobrodružství a prvních lásek jsou nekompromisní. Ber nebo nech být. Právě ve vynucené naivitě a hravosti filmu je největší trumf i Achillova pata.

Vypravěčské postupy má Abrams zmáknuté na jedničku.Rozebírat tu zápletku by bylo nefér vzhledem k tomu, že postupné odvíjení děje staví snímek nad všechno ostatní - hvězdy, kulisy a atrakce - tj. povinnou výbavu letních blockbusterů. Abramsův nový film jako by se propadl o pár dekád i rozpočtově. Za padesát milionů dolarů ale rozehrává místy epické divadlo (výbuch vlaku, finální zúčtování) a dokonce i tajemný tvor z jiných světů vypadá tváří v tvář velmi povedeně. ILM zřejmě pro strýčka Stevena pracovalo za režijní ceny. Je však nutno přiznat, že Abrams umí šetřit jinde. Dobří herci nemusí nutně stát majlant a mimozemšťana až do posledních minut vídáme spíš v odrazech v kaluži, v křoví nebo periferně, takže jeho přítomnost spíše vnímáme. Není to scottovské hraní na schovávanou jako ve Vetřelci, ale funguje to stejně efektivně.

Vypravěčské postupy má Abrams zmáknuté na jedničku, ale i když byste v Super 8 mohli snadno pojmenovat jednotlivé inspirace a črtat zvraty s několikaminutovým předstihem, rozhodně tu potřebu nemáte. Už proto, že o vaši pozornost bojuje parta schopných a sympatických děcek, korunovaná Elle Fanning, jejíž herecké superschopnosti jsou zmíněny i v samotném filmu - nezapomínejte, že děcka točí vlastní pecku na vypůjčenou Super 8 kameru, takže je tu spousta záběrů v záběru, zvlášť když se po explozi vlaku do městečka nastěhuje armáda a chlapci její přítomnosti využijí k zvýšení atraktivity jejich amatérského zombie fláku (v závěrečných titulcích ho pak vidíte dokončený, což je skoro stejně příjemné jako držkopády Jackieho Chana v záplavě rolujícího textu… proč už to dneska nikdo nedělá?). Ani tenhle motiv však tempo Abramsova filmu nijak nezvyšuje, takže vám nezbývá než se kochat... nebo nudit.

Kdo chce Abramsovi vyčítat, že si za padesát milionů natočil tak trochu nostalgií přikrášlenou autobiografii, ten si hůl vždycky najde. Třináctiletý režisér pobíhající s kamerou po lese ovšem (pravděpodobně) mimozemšťany po kanálech nehonil. Celá story by klidně fungovala i bez nadpřirozeného prvku, ale mám pocit, že tam zlobivého mimozemšťana a armádu Abrams prostě hodil jako zaručený tahák. Svého E.T.ho navíc patřičně naštval, takže se tu občas ohýbají plechy, hlavy praskají jako skořápky a dětská stehna na česneku platí za lahůdku. Zejména kratičký náznak krmení lidským masem opět potvrzuje, že Spielberg má v MPAA pár velmi vlivných přátel. Jak tenhle film dostal PG-13 je větší záhadou než to odkud se mimozemšťan vzal a kam vlastně letí.

 

Nezodpovězených otázek a prohřešků proti logice je tu víc, ale takových najdete i ve Spielbergových filmech tuny. U Abramse si jich možná víc všimnete proto, že režisér netlačí tolik na pilu. Jeho imitace je místy příliš osobní na to, aby diváka potřeboval výrazněji vtáhnout do děje a zásobit ho detaily. Snímek táhnou herci a samotná struktura vyprávění. Někomu to může připadat jako "malá domů", ale já jsem si ve starých dobrých sedmdesátých letech vyloženě rochnil a užil jsem si i to finále, ač trpí tím, že Abrams opouští vlastní dětství a dělá prudký obrat do akčně naspídované sci-fi pointy.

Pořád však dává, ač značně inspirovanou, lekci soudobým hollywoodským vyprávěčům. Je trochu škoda, že tenhle film v českých kinech půjde až v září. V záplavě tupých premis letních blockbusterů by totiž působil jako připomínka toho, že ne všechno v Hollywoodu spěje do pekla. Navíc je Abrams dostatečně schopný řemeslník, aby stačil vysokorozpočtovým produkcím, co se "looku" a epických scén týká.


Přehrajte si trailer
Přes všechnu chválu se dá čekat, že bude jeho film v kinech ostrakizován mládeží. Uvedu jemné srovnání, ač prozrazuje část děje (kdo koukal na trailery, ten ví, ostatní měli přestat číst už dávno):

1979: Děcka při tajné noční výpravě omylem natočí výbuch vlaku a útěk něčeho zlověstného. Všimnou si toho až o tři dny později, kdy je film vyvolán. Mezitím se do městečka nastěhuje armáda a děcka mají plné gatě (to je tak úvodních třicet minut děje).

2011: Děcka při noční výpravě úmyslně natočí výbuch vlaku a útěk něčeho zlověstného. O deset vteřin později o tom tweetují, za tří minuty je video přes 3G internet uploadnuto na YouTube. Armáda se ovšem nemá čeho bát, protože video všichni označí za "fake" a děcka komentující záběr za upištěné gaye.

Obávám se, že část teenagerů, která zajde na Super 8 omylem nebude schopna vstřebat rozdíly mezi oběma realitami a bude se u Abramsova filmu nudit. Nevím jestli je to chyba v Matrixu nebo prostě "život", ale nijak mi to nebránilo v tom, abych si Super "ósm" parádně užil.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (66)

Verdikt

avatar8/10

imf

Steven Spielberg se vrátil do míst, které brázdil v dobách E.T.ho a Blízkých setkání. Tentokrát ale jako producent, jenž kryje záda retrovizi J. J. Abramse. Parta školáků v ní prožívá největší dobrodružství svých krátkých životů poté, co na kameru zaznamená havárii vlaku... a jedno tajemné stvoření. Dojemná, nostalgická a starosvětsky odvyprávěná sci-fi upomíná na to nejlepší z příjemně temných rodinných filmů (ne to není protimluv) minulých dekád.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  k0C0UR

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar8/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  duro

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar8/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Karbous

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  scroochy

 • avatar4/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar6/10

  Postman

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  deiwi

 • avatar9/10

  RoBo

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar9/10

  Revan

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace