Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sunshine | 2006
csfd  imdb
US premiéra: 27.07.2007
CZ premiéra: 19.04.2007
režie: Danny Boyle
hrají: Rose Byrne, Cliff Curtis, Chris Evans, Troy Garity, Cillian Murphy

Sunshine: Čtyřapůlminutový trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Sunshine všichni známe. Všichni na něj máme nějaký názor. Ať už jej ztotožňujeme s audiovizuální extází nebo s nesmyslnou odbočkou do vod béčkového horotu, před Amíky se díky Boyleovu opusu můžeme pořád hrdě kasat. Protože my jsme směli vidět, zatímco za mořem pořád pouze čekají. My s nimi čekáme jen na soundtrack, který konečně spatří světlo našeho zachráněného světa. Několik motivů z něj vám samozřejmě nabídne i vrcholně spoileroidní čtyřminutový trailer, který chronologicky shrnuje v podstatě všechno, co Garland napsal do scénáře... a to až do velkého zvratu. Připomíná to shrnutí celého filmu, které Boyle nabízí během závěrečných titulků. Takovýto trailer prostě vypovídá o tom, jak má autor rád své děťátko a jak věří v jeho tah, hlavně ve vztahu k nastoleným dramatickým situacím. Rozšířený trailer má ve střední pasáži potíže s rytmem, úvod ovšem nádherně evokuje zážitek z kina a závěr nabízí tradičně strhující nástřel od Clnta Mansella, s tou neodolatelnou hláškou o smrti pro všechny. Proto alespoň do oldie.

Sunshine: International Trailer 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Mám pro vás dobrou a špatnou zprávu. Jakou si chcete poslechnout jako první? Špatnou? O.K.: za mořem byla premiéra Sunshine přeložena až na podzim letošního roku, což předznamenává buď průšvih, úpěnlivý boj o dolary, který by se dle manažerů líp vyhrával za šest měsíců, anebo nedopečenost filmu, od níž by odvisel i odklad české premiéry. V ten se nám ale nechce věřit, už kvůli datu novinářské projekce, které nám příslovečně klepe na dveře. Každopádně držte palce, protože Sunshine vypadá doopravdy impozantně. Druhý mezinárodní trailer má sice stejnou stavbu jako ten poslední, krásně se na něm ovšem dokumentuje, jaký účinek mají dramatické pomlky a lépe vyladěný střih. Už první sekundy dokreslují podmanivější tóny. Vracíme se i k efektní zpomalovačce s proudy vody z teaseru, a pak s charismatickým hlasem Cilliana Murphyho znovu vyplouváme vstříc Mansellově skladbě. Její dramatičnost je v téhle upoutávce chytře posilována dialogy o smrti, docházejícím kyslíku, smrti, tajemných členech posádky (s dramatickým utažením zvukových otěží)... a samozřejmě smrti. International Trailer 2 je v mých očích opravdovou lahůdkou, z níž vyhrocenost touhy po přežití dýmá už po třiceti sekundách. Když se stoj na hraně nakonec opírá o dokonalý (a lehce ironický) tagline „Nic nepřežije. Ani vaši rodiče. Ani vaše děti. Dokonce ani hvězdy.“, pronesený navíc tradičním chraplákem, nedokážu jít na pouhé čtyři. (Trailer přehrajete ve Winampu nebo BSPLayeru - a ohulte si sakra ty repráky :-)

Sunshine: International Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Parťáci Dannyho Boylea ustoupili z ryze videoklipové formy a hned se rozsvítilo pár kontrolek značících problém. Patálie nespočívají v průvodním hlasu Hiroyuki Sanady, ani v dalším odhalování zápletky. Pátrání po tajemném pátém členu posádky sice neslibuje tolik efektní filosofie jako samotná konfrontace s vesmírem a vyhaslým Sluncem, mohutné záplavy oranžové hmoty naštěstí pořád ujišťují, že se můžeme třást na velkolepé předváděčky dosud neviděného. Film nevypadá o moc míň lákavě, ale s ústupem Cilliana Murpyho jsme se dočkali i úbytku energie. Nezlobili bychom se na pomalejší ukázku, která by něco sdělovala a ne jen řetězila rozpohybované lidičky - jenže kombinace famózního hudebního doprovodu z Rekviem za sen (resp. jeho zremixované verze z traileru na Dvě věže) s fádními proslovy herců smysly neničí zdaleka tolik, nakolik je demontoval nadupaný teaser. Takhle si představuji trailer spíchnutý nahřátou jehlou – úchvatné obrazy, strhující hudba, prapodivné mezititulky a málo atmosféry.

Sunshine: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

No ty svatá prostoto! Danny Boyle, nenápadný chlapík stojící za Trainspottingem a 28 dny poté vystřihuje na trailerovém, potažmo filmovém, poli něco, co nemá a zřejmě dlouho nebude mít v jeho rodné vlasti obdoby. Lehkou filozofií obalenou vizuální žranici, v níž metá jednu kamerovou finesu za druhou, své hrdiny staví do přitažlivých odlesků světla lámajícího se na žhavé kouli zvané Slunce a vytváří tak slastnou koláž pro všechny, kdo to rádi „hi-tech“ a „cool“ (takhle by asi mohla vypadat vizuálně Fontána, pokud by ji vzal do ruky Joe Carnahan ;). Při tom všem z jeho filmu dokáže čišet komornost dialogového dramatu z nitra vesmíru, které nastiňuje základní premisa. Průběh je fascinující (přestože za to může z hodně procent pouze střih), některé obrazy zcela a odzbrojující. A finální proslov je správně vyvážený ve své prvoplánově efektní hloubce a uspokojivě tak zakončuje peklo, které Danny Boyle předesílá. A hudební podkres? Trochu zklamání ohledně sázky na jistotu, na druhou stranu… tohle precizně fungující téma (pamatujete ještě na Dvě věže?) nás asi nikdy nemá šanci urazit. Škoda, že je spot střižený víceméně jako hudební klip – bez dialogových vsuvek a obdobných zastávek, které by výslednému efektu trochu přidali. Takhle tam ta poslední „koule“ nějak chybí, i když o dechberoucí zážitek se tenhle hrdý Brit postaral i tak spolehlivě.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace