Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Steve Jobs | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.10.2015
CZ premiéra: 12.11.2015
režie: Danny Boyle
hrají: Michael Fassbender, Seth Rogen, Kate Winslet, Sarah Snook, Jeff Daniels

Steve Jobs: Blu-ray


ikona
KarelR
Je čas dohnat jeden z nejlepších loňských filmů! 

Každý rok se objeví pár filmů, které chtějí odvyprávět něco jiného, než se na první pohled zdálo. Osobně tomu říkám "Rocky efekt", protože to klasika se Stallonem ilustruje možná lépe než cokoliv jiného. Všichni si tehdy mysleli, že jdou na film o neznámém boxerovi, který se vyškrábe na vrchol. Jenže místo toho dostali romanci dvou outsiderů v boxerském prostředí, což je dost podobné principu, na kterém funguje Steve Jobs.

 

Fanoušci Appleu, výpočetní techniky a samotného Jobse zřejmě čekali film o tom, jak se obchodní ikona chystala na svoje nejdůležitější prezentace. Zkrátka zákulisní perličky a know-how sebevědomého a nevypočitatelného obchodního génia. No a co dorazilo do kin? Klasickou biografii nahradilo unikátní, víceméně divadelní drama o člověku, jehož adopce pošramotila natolik, že se zatvrzele odmítal stát rodičem.

Ano, Steve Jobs změnil způsob, jakým dnes žije západní civilizace. Aarona Sorkina ale daleko víc zajímá jako muž, který mnoho let tvrdil, že jeho dcera není jeho dcera. Zapomeňte na osobní počítače, obchodní machinace a PRkové stunty. To všechno je jen omáčka kolem navýsost osobního příběhu, v němž cílevědomý manipulátor pomalu objevuje svoji nejzásadnější životní roli.

 

Právě tenhle stěžejní prvek dává Jobsovi potřebnou univerzálnost a stabilitu. S globálně úspěšným byznysmanem, který terorizuje svoje zaměstnance, by se řada diváků sžívala dost těžko. Kdekdo ale pochopí člověka, jenž je k smrti vyděšený ze svého vlivu na potomstvo. Že se tudíž jedná o tematické pokračování Social Network, kde Sorkin také dost mátl tělem? Přesně tak. Tady ale jde o něco hlouběji a podřizuje tomu všechno ostatní.

Od premiéry Stevea Jobse se často mluví o tom, že v něm Danny Boyle jen otrocky adaptuje Sorkinův scénář. Stoprocentně bych s tím nesouhlasil, Boyleovy vizuální finty tu ale rozhodně hrají vzdálené druhé housle. V jádru jde totiž vždycky o to, aby se brilantní herci mohli naplno vypovídali a diváci v sále neusnuli. Což se daří na jedničku i díky tomu, jak neustále rotují Jobsovi "soupeři" a jak každý dialog posouvá příběh o krůček dál.

 

Po druhém zhlédnutí si vyloženě stojím za tím, že Steve Jobs nemá hluché místo. U žádného dialogu jsem si neříkal "tak pojďme dál", naopak se tu dá vychutnat každá s gustem pronesená věta. Že určitě nepadly v daných časových úsecích? Sám Sorkin přiznal, že ho trápila jen obsahová věrohodnost, strukturu vyprávění si vycucal z prstu. V čemž absolutně nevidím problém, pointa filmařiny je ostatně v tom, nacpat vybrané sdělení co nejúčinněji do dvou hodin.

Steve Jobs tak možná zklamal historiky a hardcore fanoušky zaoblených telefonů. Já jsem v něm ale našel patřičně dynamický a ohromně vtahující film o strachu z rodičovství. Někdo se s touhle univerzální vyhlídkou srovná hned, někomu to chvíli trvá a někdo možná dlouhé roky vrávorá podobně jako Jobs. Ať už ale patříte do kterékoliv skupiny, Boyleova novinka dodává špetku odvahy a je tudíž vynikajícím "malým filmem s velkým poselstvím". Že jste na tyhle umělecké výstřelky alergičtí? OK. Mě ale takové projekty strašně berou a Steve Jobs patří mezi ty nejlepší! (9/10)

 

Boyle si vždycky uměl pohlídat technickou stránku, na Blu-rayi tedy najdete další audiovizuální nádheru. Film byl postupně natáčen na 16 milimetrový film, 35 milimetrový film a digitál (ano, kamery se měnily společně s časovými skoky), čemuž se věnují i dva audiokomentáře a zejména 45 minut dlouhý (česky otitulkovaný) dokument o natáčení.

Co na něm potěší nejvíc? Kromě spousty zajímavostí především forma, nejedná se totiž o klasický sestřih promo materiálů, nýbrž o speciálně natočený bonus, v němž tvůrci a herci promlouvají přímo do kamery. Z celého přístupu k látce tak přímo číší snaha natočit "něco víc", což se díky bohu překlopilo i do výsledného produktu. Na Jobsovi je prostě vidět, že neměl být obyčejnou oscarovou vějičkou. A i když řadě lidí nesednul a v kinech víceméně propadl, nic to nemění na tom, že se pomalu objevují další a další nadšené reakce.

 

Měli byste dát Jobsovi šanci i vy? Pokud uctíváte Sorkina nebo Boylea, není o čem. Zbystřit by ale měli i fanoušci Michaela Fassbendera, který tu opět dokazuje, že do svých rolí dává maximum. Doteď mi uniká, jak mohl být na všech ceremoniálech jen do počtu. To ale vem čert, hlavně že už nám jeho úžasně komplexního Jobse nikdo nikdy nesebere!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD Master 5.1 anglicky, DTS 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 30.3.2016
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Bontonfilm.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace