Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek: Do temnoty | Star Trek Into Darkness | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.05.2013
CZ premiéra: 06.06.2013
režie: J.J. Abrams
hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Benedict Cumberbatch

Star Trek: Do temnoty: Recenze


ikona
Cival
Jde se vrátit na vrchol? Kupodivu ano... 

J. J. Abrams si staví mezigalaktický pomník. Jeho posláním je oživit rovnou dvě nejslavnější vesmírné ságy. Se Star Trekem se mu to napoprvé povedlo náramně, protože skomírající fenomén vytáhl z rakve, prvotřídně jej okysličil a vrátil na scénu – i za cenu rozvrácení suchých papundeklových kulis a těsnějšího přimknutí k divákům MTV i dravému audiovizuálu videoklipů. Kdo ví, co na takové zacházení řeknou v létě 2015 Yoda a rod Skywalkerů. Ale mladé posádce lodi Enterprise takový přístup rozhodně svědčí. A to i v rámci druhé mise, která je samozřejmě dražší a velkolepější, ale stejně tak i vyhrocenější a v mnoha aspektech komplexnější.

Trikově je samozřejmě Star Trek precizní, v IMAXu pohltí vaše smysly absolutní souhrou zvuku a vpíjejících obrazů.Áno, Kirk se Spockem jsou zpátky. I tentokrát je to hlavně o nich. Ale přesto, že mají jednotliví členové posádky mnohem méně prostoru, než minule, jsou to právě Kostra, Uhura, Sulu i Scotty, kdo dotváří živou vesmírnou rodinu, za kterou musí dva její rodiče bojovat s vypjetím všech sil. Abrams sklízí plody toho, jak se s postavami piplal v jedničce, takže stačí i pár rychlých dialogových linek - klidně jen dvojí „keptn on d bridž“ ještě před tím, než Čechova odvelí do strojovny - a budete doma. K postavám se pořád přistupuje s příkladnou péčí a fandovskou láskou, kdy má každá figura svou jasnou úlohu a její odklonění z obvyklé pozice vyvolá kýžený dramatický nebo naopak humorný efekt (viz břitké milostné škádlení mezi Spockem a Uhurou).

Hlavní slovo má ale tentokrát záporák. A to je moc dobře. Abrams totiž povolal do zbraně padoucha z nejikoničtějších a nebál se mu dopřát nejen pořádný prostor, ale dokonce ho na maximum „vytáhnout“. Benedict Cumberbatch se svým příznačným kuním ksichtem a zlověstnou patkou je dokonalým mezigalaktickým motherfuckerem, jenž okázale vystupuje z blockbusterové padoušské šedi a profiluje se jako ten nejzavilejší ze zavilých. Trefa. Protože mocný protivník dělá to pravé velké filmové dobrodružství.


Přehrajte si trailer
Abrams to moc dobře ví, a tak dlouhý čas zastírá jeho úklady, nechá jej manipulovat s postavami i publikem, až je naprosto zjevné, že narcistní promluva „jsem lepší než vy – a to ve všem“, není prázdným tlacháním, ale drtivým konstatováním faktu. Cumberbatchův fantom navíc nakládá po stránce intelektuální i fyzické, jako komplexní nemesis bez slabin, motivovaná absolutním odhodláním a zarputilostí. Abrams s touhle ikoničností umí náramně pracovat: Těžko si vybavím v nedávných popcornovkách silnější moment, než když ten černovlasý chlapík kosí klingony po desítkách, v kabátu se rozmachuje s dvěma zbraněmi zaráz, a aby prokázal svou totální fyzickou nadvládu, ještě si nechá dobrovolně naložit od těch slaboučkých lidiček z Enterprise. V takových okamžicích se rodí figury, které prostě z hlavy nedostanete. A které zvládnou být natolik cool, jak se sluší pro hlasité letní kino, ale zároveň v příběhu působit i jako mohutná hybná síla, před kterou se musí třást půlka vesmíru.

Abrams si vůbec s těmihle momenty umí hrát čím dál tím lépe. Gradace je vzorová a pokaždé, když ji popožene mazlivý pohled na Enterprise, jde z plátna seškrábat nejen tu geekovskou zažranost do světa Star Treku, ale i cit velkého filmaře pro servírování monumentálních, do-paměti-se-zažírajících obrazů. Dvojka sice nemá tu samou lehkost, co první díl, není to tak dravá a přímočará efektní jízda, ale opravdu se tu pracuje s hutnějším dramatem a vyzráleji se jde naproti emocím. Ne, temnotu a skličující depku nečekejte, pořád se letí po oddychových trajektoriích. To koketování s osudovostí a vyhroceným hrdinským patosem zvládne být i přesto přesvědčivé… a právě tak očišťující, jak se u velkorysé space-opery žádá.

Trikově je samozřejmě Star Trek precizní, v IMAXu pohltí vaše smysly absolutní souhrou zvuku a vpíjejících obrazů. Kinetiku nezaplašily ani mohutné kamery a ukecanější příběh. A i když tempo v prostředním aktu přeci jen občas zaškobrtne a ty dvě hodiny neuplynou tak rychle, jak jsme si u Abramse zvykli, zážitek je to možná o to sytější. A to i pro oddané fandy, kteří se už zvládli smířit s tím, že se tu píše alternativní, jen o poznání nablýskanější trekovská historie.

Zkrátka, svět Star Treku má za co děkovat. A svět Star Wars se má na co těšit.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (171)

Verdikt

avatar9/10

Cival

A pak že dvakrát do téže řeky nevstoupíš... posádka Enterprise touží objevit nové kouty vesmíru, ale nachází jen zlo. A to v pekelně silném protivníkovi, kterého si užívá Benedict Cumberbatch. Nový Star Trek ale patří stále hlavně režisérovi J. J. Abramsovi, který nasype do diváků tolik akce, emocí i trikových atrakcí, že se mu i v letošní silné letní sezóně může málokdo rovnat.Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  imf

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar9/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar6/10

  Gonzi

 • avatar9/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Vincent

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  scroochy

 • avatar9/10

  acheron

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar8/10

  Postman

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  deiwi

 • avatar8/10

  RoBo

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar8/10

  Revan

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace