Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Špína | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 20.04.2017
režie: Tereza Nvotová
hrají: Dominika Morávková Zeleníková, Anna Rakovská, Anna Šišková, Róbert Jakab

Špína: Recenze


ikona
Rimsy
špínaTereza Nvotova
Tereza Nvotová debutuje psychologickým dramatem. Povedeně? 

Tereza Nvotová je zajímavou postavou. Ačkoliv pochází z herecké rodiny, nelze ji považovat za protlačovanou princeznu, což ukázala už ve dvaceti (!) letech díky neobvyklému dokumentu Ježíš je normální! Teď vypouští do světa první celovečerní film a opět se jedná o výrazné dílo. Společně se scenáristkou Barborou Námerovou dala vzniknout velmi ženskému filmu o tématech, která jsou často zametána pod koberec.

Středoškolačka Lena je v úvodu snímku poměrně naturalisticky znásilněna svým učitelem, následkem čehož se rozjíždí koloběh nepříjemných událostí, které ji dovedou až do psychiatrické léčebny. Tam nám jsou představeny příběhy dalších obětí společnosti, a přestože se Lena časem dostane ven, traumatický zážitek jí růžovou budoucnost rozhodně nepřipravil. Nvotová se snaží vyprávět o ostrakizaci, která možná není na první pohled patrná, přesto ničí lidské životy.

Dominika Morávková-Zeleníková hraje dívku o deset let mladší, než je ona sama, ale díky jejímu mladistvému zjevu si žádného kontrastu nevšimnete. V roli její matky se představí Anna Šišková (mimochodem matka Nvotové), ale jinak o příliš známé tváře nezavadíte. A je to dobře, k takto civilnímu filmu patří i civilní (ne)herci. Těm výkony mladistvých ztracenců z psychiatrické léčebny bez problémů uvěříte, už proto, že někteří z nich byli skutečnými pacienty. Spíše se budete pozastavovat nad rozpustilou morálkou, která v zařízení pro mládež panuje a jež ve skutečnosti až tak absurdní nebývá, ale pro dramatické účely je pochopitelně zvýrazněna.

I přes střídmou stopáž (pouze 87 minut) jsou některé pasáže dost zdlouhavé a tempo rozhodně není vyrovnané. Tomu nepomohly ani některé příběhové veletoče a u chování postav si budete tu a tam ťukat na čelo. Vše lze samozřejmě svést na to, že se lidé v krizových situacích často chovají nelogicky, to je ovšem pouze laciná výmluva zakrývající nedostatky ve scénáři. Ten je však zároveň sympaticky temný a bez zbytečných odboček či humorných vložek sděluje, co chce. A především dává Nvotové dostatek prostoru k tomu, aby vizuálně přenesla bolest hlavní hrdinky na diváka, což se jí na počátku kariéry daří překvapivě dobře.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Drsné drama z psychiatrické léčebny se točí kolem znásilnění mladé dívky a jeho následků, které si ponese celý život. Přestože se debut Nvotové nevyvaroval některých dětských nemocí, o povedené dílo se určitě jedná a na její další tvorbu budu docela zvědavý. Talent tam totiž cítit je.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar7/10

  CAPS_LOCK

 • avatar6/10

  kikush777

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace