Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Cesta ven | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 29.05.2014
režie: Petr Václav
hrají: Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Ferencová-Zajacová, Milan Cifra

Cesta ven: Recenze


ikona
xxmartinxx
Jak se povedlo chválené komorní drama režiséra Petra Václava? 

Cesta ven má vynikající pověst. Jako u většiny českých filmů pro jistotu ještě před tím, než ji pořádně někdo viděl. Líbila se totiž v Cannes. Respektive ji budou teprve promítat v Cannes, jenže „líbila se tam“ zní líp. Proč se teda „líbila“?

Pokud by člověk chtěl být hodně jízlivý, nabude dojmu, že francouzští pořadatelé byli líní dělat celou romskou retrospektivu, tak hledali něco jako důstojný multivitaminový džus, který pojal tak nějak od všeho z problematiky něco. A díky režisérovi Petru Václavovi ho skutečně našli.

Připomíná encyklopedii, kde je doslova ode všeho, co vás k tématu napadne, špetka. Jde o film plný zkratek a těžko říct, jestli už to samo o sobě u tak komplikovaného tématu není poměrně likvidační. Navíc bohužel leckdy i dost polopatických zkratek, třeba když jde hrdinka prodat řetízek po matce a v následující scéně musí dcera pronést „mami, prodat ten šperk po babičce muselo bejt pro tebe fakt jako že těžký,“ aby opravdu každému divákovi došlo, v jaké svízelné situaci jsme se ocitli.

A že situace to je svízelná. Nezaměstnaná romská matka se krom svého dítěte stará o mladší sestru a v podstatě i o svého muže. Ten sice není vyloženě nepoužitelný, potíží ale nadělá taky dost. Hrdinka se tedy potlouká po ČR, někdy to zavání velmi podivnými posuny v časoprostoru, a pokouší se nějak uživit.

Výsledek rozhodně netřeba zatracovat. Na naše poměry je dokonce nebanální, třeba když Romka sice s upřímnou snahou hledá práci, tu nabízenou od známé ale odmítne, protože není dost podle jejích představ. Takový okamžik není poplatný ani rasistické představě o nepracujících cikánech, ale ani nekritickému ideálu. Zobrazuje skutečného člověka, což si zaslouží pochvalu.


Přehrajte si trailer
Takových střípků, jež by pouze doslovně nesdělovaly nějakou obecnou minipointu, najdeme bohužel ve filmu poměrně málo. Tedy střípků se tu povaluje dost – vlastně tak hodně, že se z nich nedaří poskládat celek. Jde spíš o sled scén jakž tak propojených přítomností hlavní hrdinky, které leckdy nesedí ani žánrově (epizodka s politikem jako by si do tohoto jinak relativně komorního dramatu odskočila z nějakého thrilleru), ale tím se vracíme zase k tomu džusu.

Takže tu máme džus, střípky, encyklopedii a bůhví co ještě. Nedrží moc pohromadě a dost se tlučou. Zjevně upřímná snaha pojmout co nejobsáhleji téma, zapřáhnout kvalitní herce a nepodbízet se ani jedné straně pak sice nevychází, ale zároveň nese nějaké základní ovoce. Výsledek je velmi chtěný nešpatný film a důstojné naplnění záměru, ale bohužel nic navíc.

Verdikt

avatar6/10

xxmartinxx

Cesta ven by chtěla hodně a všem svým cílům jde naproti. Jak asi tušíte, do žádného z nich nedojde. Vznikl film ve znamení polovičatosti a zkraty.Hodnocení redakce

  • avatar8/10

    Cival


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    Snura

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace