Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sněhulák | The Snowman | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.10.2017
CZ premiéra: 12.10.2017
režie: Tomas Alfredson
hrají: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, James D'Arcy, J.K. Simmons, Sofia Helin

Sněhulák: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jo Nesbømichael fassbendersnehulakthe snowman
Král severských detektivek to zkouší v Hollywoodu. Jak dopadla adaptace románu Jo Nesba s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli?  

Norský spisovatel Jo Nesbø je považován za krále současné krimi. Nevím, jestli bych s tímhle tvrzením úplně souhlasil (jeho jedinou knihu, která se mi dostala do rukou, jsem v půlce odložil), ale budiž. Fanoušků má dost, adaptace jeho starší věci Lovci hlav se povedla, takže když se Hollywood začal motat kolem jeho hrdiny Harryho Holea a knížky Sněhulák, neměli jsme důvod pro nervozitu. Zvlášť, když se jedním z producentů stal Martin Scorsese, za kameru se postavil autor skvělého Jeden musí z kola ven Tomas Alfredson a hlavní roli si vybojoval Michael Fassbender. Zkrátka tu bylo zaděláno na povedenou krimi. No a u toho naneštěstí zůstalo, Sněhulák totiž není ani dobrá detektivka, ani dobrý film. 

Harry Hole je ochlasta, životní ztroskotanec a eso oddělení vražd v Oslu, tudíž mu jeho excesy u nadřízených procházejí. Ale protože nemá do čeho píchnout, jsou s ním spíš problémy. Pak však beze stopy zmizí mladá žena a před jejím domem zůstal stát podivný sněhulák. Zmizení začne být čím dál víc, a když se objeví první mrtvola, všichni pochopí, že Skandinávii čekají hodně nepříjemné věci a Harry se konečně ocitá ve svém živlu. S novou parťačkou Katrine se vydává pátrat po zabijákovi i po pravdě, která je komplikovanější, než by si kdokoliv dokázal představit. Nejspíš krom čtenářů knihy, ačkoliv i o tom trošku pochybuju…

Knižního Sněhuláka neznám, tak se nechci pouštět do srovnávání s předlohou, ale filmová verze je docela velký bordel. Krom honu na zabijáka a soukromí hlavního hrdiny se tu totiž řeší spousta dalších věcí, kvůli nimž se dočkáme několika naprosto zbytečných dějových linek, flashbacků i postav. Nakonec z toho vyleze totální bordel pokoušející se tvářit jako něco promyšleného a komplikovaného, jakmile ovšem alespoň na chvilku zapnete hlavu, zjistíte, že to celé je jen jeden velký průser, který nedává moc smysl. A že jde především o laciné pokusy zakrýt fakt, že je Sněhulák jako detektivka víceméně nezajímavá hovadina.

Jako detektivka je Sněhulák víceméně nezajímavá hovadina.

Přesto se tu řeší vysoká politika, roky stará traumata, úchylní doktoři a touha dosáhnout spravedlnosti za každou cenu. Proč ne? Kdyby byl Sněhulák klasická detektivní minisérie, mohlo by to fungovat. A nejspíš i fungovalo, jak ukázal třeba Most, ale tohle má dvě hodiny. Z fleku by šlo odstranit J.K. Simmonse i Rebeccu Ferguson, tedy čtvrtou a druhou (!) nejdůležitější postavu příběhu. Neudělají nic zajímavého či důležitého. Tvůrci nemají čas věnovat se jim pořádně, jejich minulost – jakkoliv by mohla být zajímavá – tudíž prostě vyšumí. Sněhulák kvůli tomuhle zbytečně dlouho a často přešlapuje na místě a vypadá, jako kdyby hrál o čas.

Nepřekvapilo by mě to, protože v samotné detektivní rovině jde (i díky tomu, že motivy zloducha známe hned od začátku) o zcela banální případ bez jediného překvapení. Kdo viděl pár detektivek nebo neztrácí při sledování filmu pozornost, v půlce bude mít jasno úplně o všem. Režisér totiž vychází hodně vstříc i těm nepozorným divákům a člověku doslova rve před nos „stopy a náznaky“, takže i když v kině neradi hledáte vrahy a nechcete na všechno přijít dřív než hrdinové, nejspíš se tak stane. A pak už se jen můžete těšit na finále, které by se možná neztratilo ani ve Žhavých výstřelech. Ale nevím, možná jsem to celé jen nepochopil...


Přehrajte si trailer
Teď bych rád něco pochválil, moc však netuším, co by to mělo být. Že to vypadá jako film? Že je tam pár pěkných záběrů na norskou krajinu a herci, kteří zvládnou zaujmout, i když hrají naprosto pitomé a nezajímavé postavy? To řemeslo tu vidět je, ale Sněhulák ve všem dosahuje přesně té úrovně, jakou člověk u velké hollywoodské produkce považuje za standard a automaticky ji očekává. No a Fassbender? Mám ho rád a držím mu palce, do téhle role se ovšem nehodí ani trochu. Jakmile totiž vidíte Harryho Holea, jenž má být lidskou troskou s potenciálem do Vánoc se uchlastat, působí skoro směšně. Se svým ksichtem a namakanou figurou je v téhle postavě uvěřitelný asi jako Will Smith v roli Švejka.

Takže ne. Pokud měl Sněhulák nastartovat sérii detektivek s Harrym Holem, tak se měl snažit o hodně víc. To, co teď míří do kin, je přinejlepším průměrná krimi. Taková, kterou chytnete v neděli večer někde v bedně a v půlce usnete, protože není moc zajímavá. Tomas Alfredson tomu nezvládá dát nějaký výrazný ksicht a osobitá atmosféra nedorazila. A bohužel ani zajímavý příběh, který je extrémně přeplácaný a i bez cílené snahy ho sakra rychle prokouknete. V kinech možná lepší detektivku v současnosti nenajdete, když však začnete hledat v televizi, narazíte na kvalitnější věcí dřív, než stihnete správně napsat Jo Nesbø. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (47)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

V Norsku začínají mizet ženy a brzy se objevují i první mrtvoly. Detektiv Harry Hole tak odkládá flašku a vyráží do terénu, stojí však proti němu zákeřný protivník, jehož motivy se ukrývají v minulosti. A rozhodně nechce se zabíjením přestat. Adaptace knihy Jo Nesba Sněhulák se bohužel příliš nevyvedla. Překombinovaný děj, obrovské množství zbytečných postav i zápletek, nevhodně obsazený Fassbender a absolutně neuspokojivé vyústění dělají z filmu průměrnou podívanou. Přinejlepším.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  novoten

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar5/10

  PharaoX

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar2/10

  Cross

 • avatar6/10

  C4rLos

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar4/10

  Toren

 • avatar3/10

  yancheelaa

 • avatar4/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Spiker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace